Keď dieťa stráži babička

Občas sa stane, že rodičia potrebujú, aby ich v starostlivosti o deti niekto zastúpil. Väčšinou uvítajú, keď sa ich vlastní rodičia ponúknu, že vnúčatá postrážia. Je to dobré či zlé, keď dieťa varuje babička?

Výhody

Pre rodičov je babičkino varovanie detí zvyčajne signál, že dieťa je v dobrých rukách a nehrozí mu žiadne nebezpečenstvo. Pripadá im to istejšie ako pestúnky na inzerát. Aj z finančnej stránky je babička tým najvýhodnejším variantom.
Navyše sú spoločné chvíle pre babičku a dieťa jeden z najlepších spôsobov, ako podporiť ich vzájomný vzťah. Takmer každý dospelý s láskou spomína na čas strávený s babičkou v detstve. A keď je babička v dôchodku, môže byť starostlivosť o vnúča jeden z dôvodov, ako sa cítiť v živote užitočná.

Nevýhody

Výhody babičky pri strážení detí obvykle prevažujú nad nevýhodami, je však nutné spomenúť aspoň niektoré z nich. Najväčším problémom môžu byť odlišné výchovné štýly. Babičky totiž svojim vnúčatám zvyknú viac dovoľovať, čím ich rozmaznávajú.
Je príjemné, že naši rodičia naše deti milujú. Keď však ich benevolencia prekročí určité medze, treba do ich výchovy zasiahnuť a stanoviť jasné hranice. A to nebýva také jednoduché. V tejto situácii platí: Babičky pochváliť za ich ústretovosť, najskôr zdôrazniť kladné momenty vo výchove a potom jemne naznačiť, s akými ich výchovnými prvkami nesúhlasíme, uviesť dôvody, diskutovať s nimi a požiadať ich, aby si na ne dávali väčší pozor.

Čas prežitý s babičkou

Ďalšie komplikácie s babičkou môžu nastať, keď sa rozhodne, že bude svoje vnúčatá strážiť čoraz častejšie a častejšie a hrozí, že s nimi strávi viac času ako samotní rodičia. V tejto situácii je opäť vhodné oceniť ich záujem a starostlivosť, no zároveň taktne naznačiť, že aj vy ako rodičia chcete tráviť čas so svojou ratolesťou.

Čas prežitý s babičkou je pre dieťa veľmi cenný a v dospelom veku naň bude mať príjemné spomienky. Je však veľmi dôležité nenechať sa obmedzovať ústretovosťou starých rodičov a stanoviť si jasné hranice.

Na Babywebe tiež nájdete:

Detské opatrovateľky sú na nezaplatenie
Ako a kedy zapojiť starých rodičov do výchovy potomka
Svokra chce prevychovať moje dieťa
Babička

31.1.2011 6:37| autor: Petra Vondráčková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist