Chcem chlapca a narodilo sa mi dievča. Čo s tým?

Tešili ste sa na dievčatko a narodil sa vám chlapec alebo naopak? A sklamanie je väčšie, ako dokážete pripustiť? Poradíme vám, ako sa s tým vyrovnať.

Čo najskôr po pôrode dajte svoje dieťa do polohy „nahé telo dieťaťa na nahej hrudi rodiča“. Je to pozícia, ktorá pomáha rodičovi i dieťaťu intenzívnejšie prežívať toho druhého.
Je tiež dôležité ujasniť si sám v sebe dôvody, pre ktoré ste si viac priali, aby sa narodilo iné pohlavie.

Chlapci to majú ľahšie

Ak je dôvodom to, že si rodič myslí, že chlapci to majú v živote jednoduchšie, nemajú pôrodné bolesti, v práci sú lepšie finančne ohodnotení atď., nedá sa poprieť, že je to väčšinou pravda.
Je teda potrebné hľadať, v čom to majú jednoduchšie a lepšie dievčatá.

Stará bolesť

Často je však problém komplikovanejší. V prípade otca alebo nevlastného otca to môže byť nejaká veľmi negatívna skúsenosť s pohlavím, ktoré sa matke narodilo. Tam už je vo väčšine prípadov dôležitá psychoterapia pre rodičov.
Dôvody, pre ktoré nechce dané pohlavie, môže mať hlboko zakorenené príčiny. Rodič má obavy, aby sa jeho negatívna skúsenosť neopakovala aj s jeho dieťaťom.
Dôležité je, aby rodič svoj strach neskrýval, aby sa oň s niekým podelil a mohol tak na ňom začať pracovať.

Neprijal som vlastné dieťa

Ak rodič neprijal svoje dieťa, môže sa to premietnuť do výchovy. Neberie dieťa ako partnera, s ktorým sa chce rozprávať, hľadať kompromisy a riešiť rôzne situácie.
Na jednej strane môže byť veľmi prísny, no na druhej strane nedôsledný a život dieťaťa mu môže byť ľahostajný. Keď sa narodí ďalšie dieťa iného pohlavia, nechcené dieťa sa trápi pre rozdiely, ktoré medzi nimi rodič robí.

Som tu!

Môže sa stať, že dieťa vystrája, aby na seba upútalo pozornosť, aby zaujalo. Takéto dieťa väčšinou odchádza čo najskôr z domu, aby nebolo pod tlakom rodičov.

12.11.2009 3:50| autor: Ilona Špaňhelová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist