Ako zvládať rodičovstvo v pokoji a pohode

Počatie dieťaťa a starostlivosť oň je jednou zo základných životných úloh. Byť matkou či otcom dáva životu nový rozmer a pre väčšinu ľudí je jeho naplnením. Zároveň je však spoľahlivým zdrojom starostí.

Medzi najnáročnejšie chvíle patrí predovšetkým obdobie tesne po narodení prvého dieťaťa, keď si rodičia musia zvyknúť na novú životnú rolu. Druhým zložitým obdobím býva éra dospievania detí. Toto hľadanie samého seba je často spojené s rizikovým správaním a konfrontáciou s rodičmi. Naučiť sa zvládať rodičovské povinnosti v pokoji a pohode je dôležité aj preto, že duševné naladenie rodičov má obvykle vplyv na správanie ich dieťaťa.

Nechcite byť dokonalým rodičom

Väčšina z nás, ešte pred tým, ako sa stanú rodičmi, má ideálnu predstavu o tom, ako túto rolu zvládnuť. Túžba byť za každú cenu ideálnym rodičom sa stáva zdrojom napätia a stresu. „Prototyp ideálneho rodiča“ je za reálnych okolností nedosiahnuteľný. Skôr sa pochváľte za to, že viete, kam starostlivosť o dieťa smerovať, a odmeňte sa aj za drobné víťazstvá. Žiadny rodič nie je bez chyby. Najdôležitejšie kritérium dobrej starostlivosti je to, že vám na svojom dieťati skutočne záleží.

Nezabúdajte na seba

Rodičia niekedy venujú všetky sily výchove detí a neostáva im priestor pre seba. Rozložiť energiu a čas v prospech svojho dieťaťa je do istej miery normálne. Nezabudnite však na to, že aj vy si od výchovy detí a udržiavania domácnosti potrebujete nachvíľu odpočinúť. Snažte sa deliť o starostlivosť o domácnosť a rodinu čo najviac so svojím partnerom a vyčleňte si čas na oddych. S deťmi vám iste radi pomôžu aj vaši rodičia.

Ako sme už povedali v úvode, rola matky a otca je jednou z najdôležitejších životných rolí. Rodičovstvo býva zdrojom radosti, no zároveň aj stresu. Aby ste toto životné obdobie prežili v pokoji a pohode, nesnažte sa byť za každú cenu dokonalým rodičom a nezabúdajte si nájsť čas na odpočinok.

2.10.2010 7:09| autor: Petra Vondráčková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist