Tehuľka LIVE! 16. týždeň: O mene rozhodla jeho sestrička

Pomaly mám zas sebou 16. týždeň tehotenstva. Mala som pocit, že všetko je tak, ako má. Až kým to minulý týždeň neprišlo. Teplota, slabosť, žalúdočné problémy. Nešla som do práce, musela som ostať doma.Do piatka, keď som mala poradňu, som už bola relatívne fit, no mala som veľký strach, či je dieťatko v poriadku. Bála som sa, čo prezradí ultrazvuk.Schudla som!

Sestrička mi najskôr odmerala tlak a vyšetrila vzorku moču, ktorú som doniesla. Bol negatívny. Prvá dobrá správa, hovorila som si.

No potom som sa postavila na váhu a s hrôzou som zistila, že namiesto priberania som schudla! Vážila som o kilo menej, ako predtým, než som vôbec otehotnela. Strach, či je všetko v poriadku, bol opäť tu.

Niekoľkominútové čakanie na ultrazvuk a vyšetrenie lekárky sa mi zdalo nekonečné.

Videla som, ako si šúchalo očká

Pani doktorka ma vyšetrila a urobila sono. A vtom, ako som uvidela naše bábätko, som sa upokojila. Ukázalo nám síce chrbátik, no zdvihlo ručičku k ústam a potom si šúchalo očká.

„Asi sme ho zobudili,“ žartovali sme s lekárkou a ja som odrazu pocítila taký zvláštny, no krásny pocit. Bol to akýsi balzam na moju dušu po tej nešťastnej črevnej chrípke. 3D ultrazvuk 16. týždeň

Lekárka ma upokojila

Gynekologička Radmila Sládičeková poradňu a moje tehotenstvo zhodnotila slovami, že všetko vyzerá tak, ako má.

„Maminka napriek tomu, že prekonala črevnú chrípku s určitými ťažkosťami, na bábätku sa to neodzrkadľuje. Dieťatko má 142 gramov a veľkosťou zodpovedá presne 16 týždňu tehotenstva,“ hovorila mi lekárka. „Síce sa nám otočilo chrbtom, no vyzerá, že je všetko v poriadku. Videli sme, ako sa hýbe.“

„V poradni sme tiež odobrali krv na druhý skríning. Ide o skríning v druhom trimestri. V laboratóriu sa vyhodnotí spolu so skríningom prvého trimestra a komplexný výsledok celého skríningu nám potom zašlú,“ vysvetlila gynekologička. „Ten

bude pre nás podstatný, aby sme vedeli, či sa bábätko vyvíja zdravo, alebo je treba podniknúť určité kroky. Ultrazvukom sme tiež zmerali priemer hlavičky.“

Ultrazvuk 16. týždeň

Ako nemyslieť na zlé veci?

A teraz to opäť príde – čakanie. Neostáva mi nič iné len dúfať, že výsledok celého skríningu bude v poriadku. Viem, že okrem iných chorôb by sa tu ukázalo napríklad aj to, či dieťatko nebude mať Downow syndróm. Ach jaj, týždeň bude znovu dlhý.

Utešujú ma len doterajšie slová lekárky, že všetko je zatiaľ OK a samozrejme môj drahý a naša Hanka.

Vírusy preč!

Na poradni som bola tiež zvedavá, či si mám dávať na niečo špeciálne pozor, tak som sa na to spýtala doktorky. Povedala, že tak ako všetkým tehotným radí aj mne, vyhýbať sa davom a nestýkať sa s množstvom detí.

„Žiadnu tehotnú nechceme vystaviť chrípke,“ radila doktorka. „Tehotná síce môže brať antibiotiká, no samozrejme vyberáme tie, ktoré sú vhodné pre gravidnú a zvažujeme, čo z nich vyťažíme a čo nám môžu poškodiť.

Vždy, keď vyťažíme z podávania antibiotík viac, než nám môžu poškodiť, tak ich poddávame.“

Hm, rada síce dobrá, no mne ako detskej sestričke sa podarí len ťažko vyhýbať sa deťom. Moja doktorka to vie, a tak dúfame, že sa mi ten hnusný vírus nabudúce vyhne. Už žiadne chudnutie!

Naša slečna rozhodla

Tento týždeň sme tiež rozmýšľali, aké meno dáme našej druhej láske, začali sme pozerať kalendár a vyškrtávať mená – to nie, to možno… nevedeli sme sa rozhodnúť. Vtom prišla naša Hanka, chvíľku s nami rozmýšľala a potom rázne povedala – „Ak to bude dievča, bude to Eliška, ak chlapec, tak Matúško! A bolo rozhodnuté!

A ešte jedna veľká novinka

Od minulého týždňa som začala pociťovať každý večer, keď som si ľahla do postele, jemnunké pohladenia ako keby motýľom – boli to pohyby nášho bábätka. Aj manžel by už rád cítil nejaké tie kopnutia, ale na to si bude musieť ešte chvíľu počkať.

Veď ja čakám stále, teraz na výsledky skríningu. Výsledky krvných testov už mám, hemoglobín mám trošku znížený a musím teda brať železo.

Snáď sa dočkám o pár dní dobrých správ a vy spolu so mnou!

Anka

A čo všetko už má drobček v jej v brušku? Pozrite sa na to!


Komentár k obrázku: Šestnásty týždeň tehotenstva

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist