Viktória v 34. tt: To som teda nečakala

TEHUĽKA LIVE! VIKTÓRIA Za posledný týždeň sa u mňa tehotenské príznaky poriadne vystupňovali. Cítim, že spomaliť tempo je už naozaj nevyhnutné, a pomaly si prestávam trúfať.

Foto: Sladina Národová, www.inafoto.sk


Pečenie koláčikov predstavovalo väčšiu záťaž, ako som predpokladala. Nevydržala som pri vykrajovaní medovníčkov obstáť a podchvíľou som si musela sadnúť či aspoň odľahčiť kríže v polohe „ľadového medveďa“. Rozhodne sa nekonal maratón pečenia ako minulé roky, keď všetky druhy boli hotové za večer a aj ich ubudlo. No bola som na tie 4 oveľa pyšnejšia ako inokedy. 🙂

Vianočný pôst som zavrhla už dopredu, tento rok som musela vydržať bez zlatého prasiatka. Ak by som skúsila nejesť, zrejme by som sa skôr dočkala kolapsu a manžel by to so mnou vzdal už doobeda. Veľmi som ocenila naše rozhodnutie stráviť prvé spoločné Vianoce u rodičov – myslím si, že celé večerné menu v patričnej kvalite by bolo nad moje sily.

Napriek tomu, že som zvolila odľahčené jedlá počas dňa a večera obsahovala to, čo každý rok, pred spaním ma chytili silné kŕče v bruchu. Ležala som v posteli, každá poloha mi bola nepohodlná a bolesť som cítila takmer všade – v oblasti krížov, v hornej aj spodnej časti brucha. Chvíľu som sa preľakla, či náhodou nebudem predčasne rodiť, našťastie nakoniec šlo len o tráviace ťažkosti. Počas ďalších sviatočných dní som zasa často cítila pálenie záhy. Dokonca aj keď som sa len uprostred noci zobudila a napila som sa čistej vody. Tento vedľajší účinok tehotenstva je teda dosť nepríjemný. Alebo je to vedľajší účinok Vianoc? 😉

Mrňúska evidentne podrástla. Možno jej prospel zvýšený príjem kalórií, lebo už na druhý sviatok vianočný začali jej pohyby byť fakt bolestivé a už to neprestalo. Niekedy, keď sa vystiera či naťahuje, mám pocit, že ak zatlačí ešte o trochu viac, naozaj mi praskne brucho. Väčšinou sa ju snažím hladkaním prehovoriť, aby svoju končatinu zasa stiahla.

V šoku z tej sily sú aj členovia rodiny. Hlavne z výrazov mojej tváre, keď sa do toho poriadne oprie, ale aj podľa hmatu. Obchytkávanie brucha mi už neprekáža, akosi som sa odosobnila. Bruško už nie je až tak moje ako mrňúskine. Dokonca aj v sne sa vidím vždy bez brucha. Akurát keď malá svoj dočasný domov opustí, mne zostane vyrovnať sa so škodami.

Čítajte tiež:

Mám pocit, že koža dosahuje svoje maximum. Krémovanie Bepanthenom som teda zdvojnásobila, lebo počas dňa ma pokožka až svrbí od napätia. Môj pupok, ktorý je za normálnych okolností dosť hlboký, začína pomaly, ale isto vyliezať na svetlo sveta. Na bokoch brucha mi popraskalo pár malých cievok, tak azda nebudú veľmi viditeľné.

Nedokážem si ani predstaviť, že ešte narastiem. Už teraz je veľa bežných činností náročných a to bude ešte horšie? Ufff. Na druhej strane sa už začínam ozaj tešiť. Pod stromčekom sme si našli pár milých, malých kúskov do výbavičky a už potrebujeme len ich používateľku. 🙂


Viktória je v 34. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

15_tyzden_tehotenstva.jpg

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist