Viktória v 22. tt: Obavy

TEHUĽKA LIVE! VIKTÓRIA Objavili sa znenazdajky a odplašili môj ružový opar. Zanechali vo mne strach z budúcnosti. Vraj stať sa matkou alebo rodičom znamená, že sa človek bude už do konca života báť. Ak je to tak, tak som sa už stala rodičom.

Foto: Julia Soos, www.juliasoos.sk


Začalo to sebecky – obavou o moju budúcnosť. Prepadol ma pocit, že už nikdy nezažijem žiadne dobrodružstvo. V hlave ma mátalo, či som si stihla splniť sny, ktoré som chcela a či tie nesplnené majú ešte šancu sa zrealizovať. Súhlasím, trochu neskoro 😉

Ale keď mi niekoľko mesiacov dozadu v hlave vrešťali biologické hodiny, tak všetky rozumné myšlienky šli do úzadia. Medzičasom sú hodiny spokojné a vykúpané v tehotenských hormónoch čušia ako voš pod chrastou. A rozum, respektíve malý dobrodruh vo mne, vystrčil nos z kúta, kam bol zahnaný a pílil mi uši vysnívanými destináciami, nedobytými vrcholmi a tajnými bláznovstvami. Myslela som si, že minuloročné cestovanie po svete ho uspokojí na dlhšiu dobu, ale nestalo sa. Vyplašilo ho uvedomenie si, ktoré je predsa jasné každému, kto sa vedome rozhodne mať dieťa a to, že to je naozaj a navždy.

Myslím, že naozaj a navždy nie je samo o sebe strašidelné. Väčšiu neistotu vo mne vyvolala predstava, že ten mrňús v bruchu je vlastne mačka vo vreci. Aký to asi bude človek? Aká osobnosť? Podarí sa nám ho s manželom vychovať tak, ako by sme dúfali? S láskou k prírode, k pohybu, s uvedomelým prístupom k životu, s rešpektom k ostatným, s odvahou žiť podľa seba? Čo ak bude mať vlastnosti, ktoré budú neznesiteľné? Čo ak mi bude liezť na nervy?

S týmito myšlienkami sa držím za bruško, cítim, ako sa malé vrtí a budúcnosť vyzerá byť taká vzdialená. Čo bude, keď sa narodí? Začínam si uvedomovať, prečo nová bytosť musí vzniknúť týmto spôsobom. Možno existujú ženy, ktoré sú matkami „od narodenia“. Niektoré sa ale musia narodiť spolu so svojím dieťaťom. Ja budem asi tá druhá, lebo momentálne sa necítim byť „hotová“. Cítim, že ešte potrebujem toho zvládnuť veľa, kým budem pripravená bojovať za svoje dieťa so všetkými démonmi na svete, v sebe a aj v ňom.

Čítajte tiež:

Zatiaľ sa teda pripravujem ako viem. Zbieram informácie, po kúskoch sa zoznamujem s výbavou, konzultujem pôrodnice s ostatnými tehotnými a čerpám silu z manžela. Toho našťastie hormóny ovplyvňujú len v podobe mojich výkyvov nálad, a preto neochvejne verí, že spolu všetko zvládneme a naše dieťa bude také, aký mu dáme príklad. A ak nie, urobíme aspoň všetko, čo bude v našich silách. Ešteže ho mám 🙂


Viktória je v 22. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

15_tyzden_tehotenstva.jpg

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist