Viktória v 17. tt: Zmena lekára je náročná na psychiku

TEHUĽKA LIVE! VIKTÓRIA Teda hlavne keď ste tehotná žena, ktorá okrem toho rieši svadbu a milón iných vecí a vlastne ani poriadne nevie, čo robí. Tak sa mi stalo, že som od jedenásteho týždňa bola v poradni až tento týždeň – čiže v sedemnástom týždni.

 Foto: Julia Soos, www.juliasoos.sk


Vlastne by som to vo všeobecnosti nepovažovala za veľký problém, ale predstavovala som si, že sa celá zmena uskutoční nejako… plynulejšie? Moja pôvodná lekárka ma definitívne naštvala začiatkom augusta, keď nedokázala pochopiť, ako som si mohla dovoliť odmietnuť NT ultrazvuk. Moje presvedčenie, že prípadné negatívne výsledky ma budú iba stresovať a som pevne rozhodnutá neabsolvovať potrat v prípade možných genetických porúch, asi nestačilo. Myslím si, že najväčším problémom bolo práve to, že som si dovolila mať názor, ktorý bol iný ako ten jej.

V každom prípade – po tomto incidente som bola pevne rozhodnutá odísť. Vyhliadla som si príjemne vyzerajúcu súkromnú ambulanciu neďaleko svojho bydliska. Vedela som, že si niečo priplatím, ale v cene už bola všetka zdravotná starostlivosť až do pôrodu. Vykonávajú aj morfologický ultrazvuk a ak budem chcieť, počas každej poradne mi urobia 3D alebo 4D ultrazvuk. Keď som si to spočítala, nevychádzalo to oveľa drahšie ako bežná starostlivosť, kde ma na každé zvláštne vyšetrenie pošlú niekam inam. Napríklad na NT ultrazvuk ma pôvodná lekárka poslala na známu súkromnú kliniku, kde samotné vyšetrenie stojí 50 eur .

V polovici augusta som teda svojej (vtedy ešte) lekárke poslala doporučený list so žiadosťou o ukončenie zmluvného vzťahu, ktorý mi poslali mailom od nového lekára. Keďže list v rámci mesta mal doraziť na druhý deň, predstavovala som si, že tak o týždeň by sa už moja karta mohla nachádzať na novom pôsobisku. Keďže som pôvodne mala naplánovanú prvú poradňu na 26. augusta, myslela som si, že ju už absolvujem v súkromnej ambulancii. Omyl.

Čítajte tiež:

Pri kontrolnom telefonáte, či už náhodou moja karta nedorazila, dozvedela som sa, že poisťovňa prehadzuje pacientov medzi lekármi iba raz mesačne, a to na konci mesiaca, a teda aj moja lekárka má do konca mesiaca čas poslať moju dokumentáciu. Pre mňa to znamenalo, že prvú poradňu absolvujem až po svadbe v piatom mesiaci.

Ako som už napísala, nepovažovala by som to za veľký problém, keďže som sa cítila výborne. Kdesi som však čítala, že mamičky, ktoré nechodia od 4. mesiaca pravidelne do poradne, strácajú nárok na príspevok pri narodení dieťaťa. Márne som sa snažila zistiť, ako celý proces funguje – či sa to berie podľa kalendárnych alebo lunárnych mesiacov a ako mám vlastne svoju situáciu vyriešiť. 1. 9. som už mala nočné mory o tom, ako násilím vnikám do ordinácie svojej lekárky a pomocou kung-fu od nej trhám svoju zdravotnú kartu a víťazne si ju nesiem domov.

Nakoniec sa všetko vyriešilo 2. 9. – dokumenty dorazili, nový lekár ma objednal hneď na ďalší deň a kolegyňa (niekoľkonásobná mamička) ma upokojila, že potvrdenie o navštevovaní poradne dáva lekár. Ten mi vysvetlil, že keďže som do 31. 8. bola ešte pacientkou pani doktorky, poradňu u nej som ešte mohla absolvovať. To len ja som sa nazdávala, že ak v polovici augusta dám výpoveď, nikto sa tam so mnou už nebude baviť. No moju situáciu pochopil a azda nebude problém dostať od neho potrebné potvrdenie.

A ešte – táto výmena stála za všetky stresy a peniaze. Nový lekár je veľmi milý, ale úžasne profesionálny. Počas prehliadky bol veľmi precízny, ukázal mi všetky časti tela bábätka, vysvetlil mi, čo bude robiť, starostil sa, či mi nie je nepohodlne, venoval sa iba mne a hlavne – ak ho bolela hlava, nechal si to pre seba.


Viktória je v 17. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

15_tyzden_tehotenstva.jpg

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist