Viktória: Deň s bábätkom

TEHUĽKA LIVE! VIKTÓRIA Júlia má len pár týždňov, dokonca ani nie mesiac, ale pomaly sa mi kryštalizuje denný režim. Stále to, samozrejme, závisí od nej – kedy sa zobudí, či bude pokakaná, či ju bude bolieť bruško atď., ale aj v týchto nepredvídateľných situáciách sa dá nájsť rytmus.

Foto: Sladina Národová, www.inafoto.sk


Prvá podstatná vec počas dňa je noc. Teda predchádzajúca noc. Koľkokrát sa prebudila, či vedela rýchlo zaspať, alebo nie, a teda v akom rozpoložení som aj ja sama. Pokiaľ bola noc v zásade prijateľná, treba si malú „zobudilku“ hneď pritúliť a hodiť rýchle oko na hodinky. Ak je ešte stále „noc“, skúsim len poležiačky nadojčiť a dať tiež ešte šlofíka, ak je už po šiestej hodine ráno, skúsim poležiačky nadojčiť a stihnúť rannú hygienu. Ak máme trocha šťastia, Juli na prsníku spokojne vrní, zobudí sa tato a spolu hľadíme na ten náš zázrak.

Keďže už je ráno, ani mrňúske sa nechce veľmi vyspávať. Dá si tak 10 minút a potom žiada pozornosť. V preklade – prsník. Keďže už viem, že či s prsníkom, alebo bez, aj tak bude hore najbližšie 2 hodiny, trénujeme jej trpezlivosť a aj telíčko. Po dlhej noci je s istotou potrebné prebaliť ju. Využívam to na umytie ritky pod tečúcou vodou a keď už je vyzlečená, polohujeme ju na bruško a na chrbátiku trénujeme ručičky a nožičky (podľa návodu z knihy o cvičení s deťmi). Tiež jej umyjem tváričku tampónom s troškou vody, keďže v noci občas niečo vygrcne alebo zabudne prehltnúť posledné kvapky mlieka a zostanú jej mliečne fúzy. Skontrolujem aj ostatné časti kvôli prípadnej hygiene, a už je čas na ďalší raňajkový chod. Ďalšie približne 2 hodinky sa prelievajú od dojčenia k ďalšiemu prebaľovaniu, prezliekaniu a znova k dojčeniu a pokusom zaspať.

Sláva, malá spí ako dudok! Nasleduje krízový režim pre mňa (na prípad, že by spala len ako pretekár na štarte). 1. bod = TOALETA! 2. bod – NAPIŤ SA! 3. bod – NAJESŤ SA! (Tak TOTO, vážení, je ozajstný fast food.) 4. bod – obliecť sa. Každý ďalší bod je už dobrovoľný a môže byť uskutočnený v normálnom tempe, lebo už vyzerám ako človek (alebo ako mamička na materskej) a od hladu a smädu neumriem. 5. Spratať všetky známky posledného 2-hodinového zápasu s mrňúskou. 6. Vyvetrať v miestnosti, kde práve nespí. 7. Umyť riad použitý počas posledného jedla. 8. Spomenúť si v dobrom na manžela a maminu, ktorí to jedlo pre mňa prichystali. 9. Čokoľvek ďalšie, na čo mi padne zrak. Ak mám šťastie a trpezlivosť, stane sa, že mi padne aj televízor. 😉

Čítajte tiež:

Tu je potrebné vrátiť sa na začiatok, a to k predchádzajúcej noci. Ak to bola jedna z tých náročnejších, body 4-9 sa nahradia bodom 4a – ZAĽAHNÚŤ k mrňúske. Všetky body sa počas dňa opakujú v približne 2-3-hodinových intervaloch. Prekladané sú bodmi 5a, 6a, 7a, 8a, 9a – skontroluj spánok svojho dieťaťa a bodmi 5b, 6b, 7b, 8b, 9b zisti, či to robíš dobre (alebo si od nervozity obhrýzaj nechty na gauči a smokli).

Pre mrňúsku nemám zatiaľ žiadne body. Azda len ten ranný rituál od umytia zadočka po druhý raňajkový chod sú každý deň skoro rovnaké. Inak je to malý odpadlík postavený mimo akékoľvek zákony (okrem fyzikálnych) a jeho krédom je anarchia. Napríklad dnes sa počas rannej dvojhodinky stihla 2-krát ogrckať a raz mala z dosiaľ nezistených príčin mokré oblečenie na celej pravej strane. Do toho mala problém s vyprázdnením, ktorý zakončila slávnostnou salvou. Moja chyba, že som nepostrehla, že tých rán malo byť 20 a ona po desiatich iba znova nabíjala.

Nuž, a takto si spolu bačujeme… 🙂

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist