Viktória v 31. tt: Ako sa máš? Tehotne

TEHUĽKA LIVE! VIKTÓRIA Takto som sa odteraz rozhodla odpovedať. Vyjadruje to totiž úplne všetko.

Foto: Sladina Národová, www.inafoto.sk


Nie je to odpoveď ani pozitívna, ani negatívna. Je absolútne pravdivá. Ak totiž poviem, že sa mám super, nie je si na čo sťažovať, nasledujú kontrolné otázky. Ako sa ti spí? Nóó… ťažšie. Chrbát ťa nebolí? Nóó… občas áno. Nezadýchavaš sa? Nóó… 🙂 A už to vyzerá, že si vymýšľam. Mohla by som takto vypočítavať množstvo rôznych „vedľajších“ účinkov tehotenstva. Zopár žien by som tým možno aj odradila od materstva. 😉

Ako je teda možné, že sa mám super? Jednoducho – všetko to patrí k tomu. Aj nevyspatosť, lebo mladá sa rozhodla urobiť si v noci párty. Aj bolesti chrbta, lebo brucho posúva ťažisko. Alebo náhle nutkanie ísť na záchod s pocitom, že nedobehnem, lebo ma do mechúra zasiahla nejaká neposedná končatina. A z okolia či literatúry viem, že príznaky môžu byť aj horšie. Považujem sa za veľmi šťastnú osobu, lebo sa u mňa prejavujú v podstate veľmi mierne.

Tehotenstvo a budúce materstvo okolo mňa už bezpečne vytvára bublinu, cez ktorú ma vníma okolie. Väčšina rozhovorov sa začína vetou: „Čaute, baby, ako sa máte?“ Pokračuje otázkami vyššie či otázkami na výber mena, výbavičku a zakončuje sa odporúčaniami. Vyspi sa, kým môžeš. Neurob takú chybu ako ja a nenasťahuj si dieťa do postele. Určite si kúp cievku/cumlík/čokoľvek podľa aktuálnych skúseností daného človeka.

Vypozorovala som z toho dve veci. Prvá je, že napriek zväčšujúcemu sa telu som sa scvrkla na nosičku života a budúcu matku. Akoby som prestala pre svet existovať ako osoba so záujmami, ktorá premýšľa nad tisíc vecami a zaujíma sa o dianie „doma aj vo svete“. Druhá je, že v súvislosti so starostlivosťou o dieťa a s jeho výchovou existuje asi toľko názorov, koľko je ľudí. A každý je na 100 percent presvedčený o svojej pravde.

Čítajte tiež:

Tá posledná časť ma ani veľmi neprekvapuje. Ako rodič si nikto nemôže dovoliť pochybnosti, lebo by sa asi zbláznil. Preto aj každý protinázor, respektíve odlišný názor je braný veľmi ofenzívne a osobne. Mám pocit, že matky sa v tomto smere navzájom dokážu veľmi uraziť.

Celkom pekne to vyjadrovalo jedno video, ktoré som videla už dávnejšie – matky, ktoré vyznávali rôzne štýly výchovy, sa stretli na detskom ihrisku a stáli proti sebe ako znepriatelené gangy. Tie, čo nosili dieťa v šatke, pohŕdavo hľadeli na mamičky s kočíkmi. Tie, čo dojčili, zazerali na tie, ktoré používali fľašky. Matky, ktoré pracovali s dieťaťom pod pazuchou, krútili hlavami nad mamičkami na plný úväzok. Celé sa to však skončilo v momente, keď sa jednej mamičke rozbehol z kopca kočiarik s dieťatkom na palube. Vtedy boli všetky spory zabudnuté a všetky ženy ako jedna sa rozbehli ratovať to, o čo ide všetkým a predovšetkým. Dieťa.


Viktória je v 31. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

15_tyzden_tehotenstva.jpg

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist