Viktória v 20. tt: Svadobná cesta s bruškom

TEHUĽKA LIVE! VIKTÓRIA Pôvodne sme mali v pláne Kanárske ostrovy. Pre chybu jednej panej z agentúry z toho zišlo. Narýchlo sme teda hľadali náhradu. Dobrodružná dovolenka na Sardínii alebo „dospelácky“ all inclusive v Turecku?

 Foto: Julia Soos, www.juliasoos.sk


Nakoniec naša voľba padla na Turecko. Manžel tam ešte nebol a moja prvá a doteraz posledná dovolenka v Turecku bola jednou z najlepších. Zároveň sa to v septembri len tak hemžilo ponukami last minute za super ceny. Sardínia síce sľubovala viac dobrodružstva, ale zároveň aj viac presunov, plánovaní a aj viac výdavkov. Moje postupujúce tehotenstvo tiež prispelo nemalou časťou k rozhodovaniu o destinácii.

Napriek tomu, že sa všetko zatiaľ vyvíja bez problémov, predsa len bolo namieste zvážiť možné riziká. Môj „obľúbený“ kamarát Čo-ak bol v pohotovosti a pár krát ma počas dovolenky potrápil. Najviac som premýšľala o nasledujúcich bodoch:

1. Vzdialenosť – aj keď je 2.trimester považovaný za najvhodnejší na cestovanie lietadlom, predsa len sme sa chceli vyhnúť príliš dlhej ceste. Do Turecka trvá let približne 2,5 hodiny, čo sa dalo v pohode zvládnuť. Nepociťovala som žiadne problémy, len pri vzlietaní a pristávaní som si viac uvedomovala zmenu tlaku v brušku. V duchu som sa teda prihovárala mrňúsikovi vysvetľujúc, že sa nič zlé nedeje.

2. Jedlo a pitie – úprimne? Keby som nebola tehotná, najradšej by som šla do Indie. Alebo do Mexika, Thajska, na Sri Lanku alebo do Maroka. Uvedomovala som si ale (okrem vzdialenosti) aj hygienické riziko. Voda, jedlo, pochutiny od pouličných predavačov – na to všetko by som pozerala cez tehotenský filter a zistila by som, že si môžem dať akurát tak prevarenú balenú vodu a sucháre. A navštíviť takéto krajiny a neochutnať čo ponúkajú by ma asi mátalo v snoch ešte dlho 😀

Turecko bolo príjemným kompromisom. Vodu sme síce pili balenú, ale žiadna faraónova pomsta z umývania zubov nehrozila. 5 hviezdičkový all inclusive hotel (kde ešte aj chodníček na pláži zametali 5 krát za deň) zasa zaručoval, že jedlo bude tiež nezávadné. Napriek tomu som bola miestami na pochybách – hlavne pri syre. Zastávam názor, že nie je nutné vylúčiť všetky druhy syra, pokiaľ ich nebudem jesť na kilá. Doma mi nevadí dať si aj kúsok fety, či čerstvej bryndze. V Turecku som v tomto systéme pokračovala, ale ozval sa Čo-ak s pochybnosťami a radšej som sa potom už tomuto typu syra vyhla.

3. Teplo – nuž ešte že sme sa vybrali až v septembri. Napriek tomu teplota cez deň neklesala pod 30 stupňov a more bolo ako polievka. Vďaka predchádzajúcim rekordným teplotám doma som ale bola vytrénovaná a s konštantným prísunom vody, vylihovaním v tieni a ochladzovaním v sprche mi už mozog nemäkol.

4. Opaľovanie – tu som si nebola istá, ako veľmi sa pred slnkom skrývať. Okrem zbytočného prehrievania mrňúsika, nechcela som si ani spôsobiť nezvyčajnú pigmentáciu kože. Vraj sa môže urobiť napríklad na tvári maska z tmavších miest a tá vymizne až po pôrode. Vyriešila som to pravidelným natieraním faktorom 30 (na tvári a dekolte viackrát ako na iných častiach), priamym opaľovaním max do 11.00 alebo po 16.00 a prikrývaním bruška počas pobytu na slnku.

Čítajte tiež:

5. Pobyt vo vode – morská voda je vraj z hygienického hľadiska pre tehotné najvhodnejšia a netreba sa obávať žiadnych infekcií z vody, takže do mora som sa tešila. Zistila som ale, že mrňúsik nemá veľmi rád hojdanie na vlnách. No dobre, ja to nemám veľmi rada, ale mrňúsik je dobrá výhovorka 😉 Zároveň mi slaná voda nadnášala nohy, čo môj manžel, ktorý už má niečo naplávané, veľmi oceňoval, ale ja som sa kvôli tomu pri štýle prsia príliš prehýbala v chrbte a ťahalo ma brucho, čo bolo nepríjemné. Voda v bazéne na druhej strane nie až taká vhodná, čo som ale vyriešila vazelínovými tampónmi. Bazény boli ale často dosť plné a tak som si najlepšie zaplávala až posledný deň, kedy som sa doň dostala medzi prvými.

Po návrate domov môžem konštatovať, že táto dovolenka predstavovala iba minimálne riziko. Obmedzenia som nemala takmer žiadne, vychutnali sme si to ako sa patrí – stihli sme 2 výlety, romantickú večeru, kde mrňúsik prvý krát tak ozajstne kopol, prečítať knihy, oddýchnuť si, opáliť sa a užiť si samých seba. All inclusive má aj svoje výhody, ale predsa len dúfam, že mrňúsik bude dobrodruh a zvládne s nami aj akčnejšie dovolenky.


Viktória je v 20. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

15_tyzden_tehotenstva.jpg

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist