Viktória: Dilemy všedných dní

TEHUĽKA LIVE! VIKTÓRIA Tento týždeň bojujem sama zo sebou. Snažím sa zo všetkých síl, aby názov článku neobsahoval žiadne fekálne slovo. Život s dieťatkom totiž prináša kopec situácii, keď si poviem, že materstvo je o ho*ne (alebo o prde). Hups! Názov to ustál, úvod už nie. 😉

Foto: Sladina Národová, www.inafoto.sk


Okrem papania a spania je náplňou dňa takého bábätka najmä vylučovanie. Teda… vylučovanie… Keby sa automaticky vylúčilo všetko, čo má, nebol by žiaden problém. 😉 Ten nastáva vtedy, keď tomu niečo stojí v ceste. Čo sa zvykne diať aspoň raz za deň. Dostávam sa tak do rôznych rozporuplných situácií, keď som nútená rozhodovať ako v posledných parlamentných voľbách – volím menšie zlo. A rovnako ako aj po uzatvorení volebných miestností, aj ja uvidím až časom, či ozaj šlo o menšie zlo.

Dilema prvá – prebaliť či uspať? Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je to jasné. Veď dieťa prebalíme a uspíme následne. ALE! Čo v situácii, keď dieťa uspávame už pár hodín, striedavo sa dojčí, plače, vystiera nôžky, buble mu v brušku, cvičím mu nôžkami, povolím plienku, zasa založím plienku, nosím a stále znova. Dieťa striedavo upadá do mikrospánku, pod očami už má kruhy. Mňa už chytá kŕč do ruky, mlieko už snáď ani netečie.

Začínam veriť, že plače už skôr preto, že je unavené, ako by ho niečo bolelo. A vtedy to príde. Dieťa zatvára oči, ručičky ochabnú, nôžky sa už nevzpínajú, začína odfukovať. Svitá nádej, že sa budem môcť ísť aspoň vycikať. Spriadam plány, ako dieťa položím bez toho, aby sa zobudilo, a vtom… fanfáry v plienke naznačujú galibu. Dieťa sa tvári blažene a spí. A teď babo raď. Prebaliť či nechať spať?

Dilema druhá – zabaliť naširoko alebo dať Espumisan? Že ako spolu tieto veci súvisia? Jednoducho. Druhá plienka je to, čo stojí v ceste mrňúskinej spokojnosti. Zo zásady ju chytí bruchabolenie v momente, ako jej ju uviažem. Teda bolesti nemá, kým môže voľne hýbať nohami. Hneď ako je obmedzovaná, sťažuje sa tak, že mi drnčí v ušiach. Nepomáha ani masáž bruška, ani keď jej cvičím s nôžkami, ani na rukách sa nechce vtedy nosiť. Zo začiatku mi nedochádzalo, že ide o problém s druhou plienkou. Keď už som všetko skúsila a ona stále ešte trpela, Espumisan jej zvykol zabrať. Nedávam ho však rada, predsa len nemá ani mesiac a už sa bude napchávať liekmi? Pri prehĺtaní sa ešte navyše tvári ako feťák. Keď som prišla na to, že bez druhej plienky Espumisan nie je potrebný, vyvstala táto dilema.

Čítajte tiež:

Takýchto dilem mám každý deň zopár a nemám univerzálnu odpoveď. Zatiaľ najlepším riešením podľa mňa je prispôsobiť sa situácii. Raz sa rozhodnem lepšie, inokedy horšie. Zrovna dnes som zvolila prebalenie namiesto nechať spať (majúc na pamäti, že to môže spôsobiť vyštípanú riťku a predchádzajúcu katastrofu, keď bolo treba prať aj deku, na ktorej ležala) a… bola to chyba. Malá potom nespala ďalšie 2 hodiny a ja už som tiež bola v koncoch. Aj s energiou, aj s nervami. Nič to, zajtra to hádam dám lepšie. 😉

Viac o téme: dieťamliekoplienky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist