Viktória v 40. tt: Už? Nie

TEHUĽKA LIVE! VIKTÓRIA Posledný týždeň ubehol ako voda. Chce sa mi napísať, že „počas vašej neprítomnosti sa nič zvláštne nestalo“. Nie je to celkom tak, ale v podstate iba čakám.

Foto: Sladina Národová, www.inafoto.sk


Nie že by som už hrala iba mŕtveho chrobáka a vyčkávala, kedy to „praskne“. Každý deň si robím program, stále je čo vybavovať, koho ešte navštíviť, treba ísť do poradne, starať sa trochu o domácnosť a podobne. No vnímam relatívnosť svojich plánov a času. S vedomím, že to môže prísť každú chvíľu, nastupujem do autobusu, varím obed či idem spať. Na toalete zakaždým kontrolujem, či náhodou neodteká voda alebo neodchádza hlienová zátka. Skúmam každú boliestku brucha, pichnutie v krížoch, každé mrňúskino otočenie.

Zatiaľ som teda stále „kinderko“. Aj lekár pri poslednej poradni vyhlásil, že nevidí, že by sa už niečo chystalo. Veď aj podľa mojich pocitov jej zostáva ešte pár dní. Musím priznať, že sa neviem rozhodnúť, čo by som chcela viac. Aby tu už bola s nami a ja by som mohla byť znova sama sebou? Aby prestala tá večná pomalosť, neobratnosť, nešikovnosť, zábudlivosť a a a… Alebo aby sme ešte boli takto spolu o chvíľu dlhšie a my s manželom by sme tak mali o trochu viac času dokončiť prerábku, vybrať nábytok a proste byť len dvaja, kým sa nám otočí svet? Zrejme však aj tak nezáleží na mojom želaní, však? 😉

Snažím sa predstaviť si (a aspoň zhruba si naplánovať), ako by mohli vyzerať naše dni s mrňúskou. Viem, že veľa bude závisieť najmä od nej a moje plány sa môžu zrútiť ako domček z karát, ale vraj šťastie praje pripraveným.

Dostala sa mi do rúk kniha o vývoji detí od narodenia až po prvý rok života. Sú v nej praktické rady a návody, ako podporovať rozvoj zraku, sluchu, pohybu či jemnej motoriky. Celkom ma to pohltilo. Až kým som ju neprečítala, neuvedomila som si, ako veľa môžeme ako rodičia ovplyvniť. Napríklad ako budeme s bábätkom manipulovať, ako ju zdvíhať, nosiť – to všetko môže buď podporiť, alebo (v extrémnych prípadoch) až zbrzdiť jej prirodzený telesný vývoj. No, trochu ma to vydesilo. Na druhej strane, nemyslím si, že by som to mohla robiť AŽ tak zle. Z knihy si určite vezmem niekoľko výborných tipov, ale budem sa opierať aj o vlastný úsudok.

Čítajte tiež:

Všimla som si ešte jednu vec. Keďže mám teraz viac voľného času, stretávam sa intenzívnejšie s kamarátkami, ktoré už majú deti. Vidím v týchto stretnutiach (okrem iných pozitív) aj veľký význam pre svoje budúce materstvo. Mám možnosť v priamom prenose odsledovať rôzne prístupy mamičiek k svojim deťom, zvážiť, ako by som sa eventuálne zachovala ja, a „odkukať“ aj nejaké tipy. Aj napriek tomu, že som za svoj život už nejaké to bábo videla či ho aj prebalila, každodenná starostlivosť bola pre mňa v podstate nepredstaviteľná. Takto to všetko dostáva reálne kontúry a ja sa cítim čoraz viac pripravená.


Viktória je v 40. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

15_tyzden_tehotenstva.jpg

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist