Viktória v 32. tt: Predpôrodná príprava

TEHUĽKA LIVE! VIKTÓRIA Rozhodli sme sa aj s manželom absolvovať kurz hypnopôrodu. Strávili sme celý víkend prednáškami a nácvikom relaxácií.

Foto: Sladina Národová, www.inafoto.sk


Síce mám stále pocit, že pôrod je ešte ďaleko a vo všetkom tom zhone si to ani nestíham uvedomovať, ale čas sa kráti. Termín mám určený na polovicu februára a keďže normálne rozmedzie je plus-mínus 2 týždne, môžem utekať do pôrodnice už za 6-7 týždňov.

Zatiaľ sa nestresujem a ani necítim strach. Môže to súvisieť aj s množstvom povinností, ktoré mám, ale dúfam, že je to prístup, ktorý mi vydrží. Rada by som šla z pôrodnice s dieťatkom v náručí a s vedomím, že som to zvládla. Že sme to obe zvládli. Mal by to byť náš zážitok a náš úspech. Strach by mohol prameniť azda iba z nevedomosti, zo vstupu do neznámej situácie a prostredia. Nemal by prameniť zo samotného pôrodu. Celý proces môže mať rôzne fázy, príjemné či menej, ale v konečnom dôsledku je to cesta k bábätku v náručí, prvý krok k našej minirodinke. 🙂 Preto by som do toho rada šla s odvahou, s úsmevom a pevnou vierou, že všetko dopadne dobre.

Kurz ma v tomto smere v zásade povzbudil. Prebrali sme rôzne fázy pôrodu, ako vplývajú hormóny na to či ono, či si vyskúšali pár metód uvoľnenia počas pôrodu. Tiež sme riešili dýchanie v prvej a druhej dobe pôrodnej a manžel zistil, čím by mohol byť počas pôrodu užitočný. Prečo teda hovorím „v zásade“ povzbudil? Lebo som zistila, že 90 % žien síce má schopnosť porodiť prirodzene a bez komplikácií v prípade bezproblémovej gravidity, ale tie relaxačné cvičenia mi veľmi nešli. 🙂 Z toho vyplýva, že budem musieť ešte dosť trénovať, aby som potom počas sťahov neliezla po stenách. Som však optimista, nie som prvá rodička na planéte, čiže prípadné nepohodlie sa určite dá vydržať. A času na precvičovanie relaxácie je ešte dosť.

Čítajte tiež:

Okrem toho som bola počas tohto týždňa konečne na ďalšej prehliadke u lekára. Tento výrok (alebo prístup?) som od seba teda rozhodne neočakávala. K lekárom som nikdy nemala potrebu chodiť, kým to nebolo nevyhnutné. Teraz som však zostala netrpezlivá, lebo v poradni som mala byť už pred týždňom a z nejakých dôvodov mi zmenili termín. Keby len netrpezlivá, ale od zvedavosti ma šlo rozpučiť! Chcela som už vedieť, ako sa malá vyvíja, koľko pribrala, kde má teraz hlavičku, kde nohy atď. A musela som na to čakať o týždeň dlhšie. Celá hrdá som sa nakoniec dozvedela, že mrňúska už váži 1 600 g a má sa k svetu. Leží si trochu šikmo (nie úplne hlavičkou dole), takže už viem, ktoré hrbolce sú nôžky, kedy vrtí hlavou a kedy jednoducho len robí bordel. 🙂


Viktória je v 32. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

15_tyzden_tehotenstva.jpg

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist