Viktória v 37. tt: Usmrkanec na kurze dojčenia

TEHUĽKA LIVE! VIKTÓRIA Myslela som si, aká som skvelá, ako dobre zvládam tehotenstvo. Bez potreby plakať nad dojímavou reklamou či pred bielou stenou. Až doteraz.

Foto: Sladina Národová, www.inafoto.sk


Azda je to tým, koľko sa zrazu nahromadilo povinností. Stres z prerábky, poznanie, že do pôrodu sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestihneme presťahovať, potreba niekde sa konečne uhniezdiť a pripraviť sa na príchod špunta – to všetko pravdepodobne otvorilo „stavidlá“ a ja revem, kade chodím. Nuž, pri reklame naozaj ešte nie, ale stala sa zo mňa citlivka.

Každú drobnosť dokážem vziať osobne, ak je manžel nervóznejší, hneď sa staviam na zadné a potom sa rozplačem. Myšlienka na mrňúsku ma tiež rozcitlivuje. Premýšľam hlavne nad pôrodom a časom stráveným v pôrodnici. Manželovi kladiem na srdce, že ak by sa mi náhodou pritrafili komplikácie, nech je radšej s malou ako so mnou. Neviem sa zmieriť s predstavou, že by v prvých chvíľach života mala byť sama alebo s cudzími ľuďmi. Ach, zasa smoklím.

Veľmi mi tento týždeň pomohlo, že som si pripravila (takmer) všetko potrebné na príchod bábätka. V našom prenajatom bytíku som vyhradila kútik pre mrňúsku. S miestom na prebaľovanie, s poličkou na všetko potrebné, kúpila som postieľku, vyprala som všetky jej veci vo vhodnom pracom prášku a ožehlila som ich. Predpripravila som si veci do pôrodnice aj pre ňu a zostáva dotiahnuť už len pár maličkostí. Odporúčam všetkým budúcim mamičkám (najmä nervóznejším), začať aj skôr ako na prelome ôsmeho a deviateho mesiaca. Prečo? Nebude také ťažké odolávať všetkým „nevyhnutnostiam“ v obchodoch s detským tovarom. 😉 V strese a v rýchlosti je jednoduché stratiť nadhľad a zmysel pre to, čo je naozaj potrebné pre bábo, a nechať sa uniesť ďalšími milučkými dupačkami, aj keď ich je doma už 10 a viac by sa hodil napríklad svetrík.

Ďalším skvelým bodom tohto týždňa bol kurz dojčenia. Nevedela som si to najprv celkom predstaviť. Ako sa môžem naučiť správne dojčiť bez nevyhnutného parťáka – mrňúsky? Napokon mi stačili aj teoretické informácie, ktoré sme dostali. Na zahodenie nebol ani nácvik správnej polohy bábätka pri dojčení. Aj keď teraz vidím, že to môže byť úplná veda a správnu techniku budem nacvičovať celý čas v pôrodnici. No ale nielen kvôli vedomostiam bol kurz super.

Čítajte tiež:

Vždy som tvrdila, že ženy potrebujú iné ženy, taký ten babský, estrogénový kruh. V tehotenstve špeciálne potrebujem aj spoločnosť ďalších tehotných, kde sa môžem posťažovať na príznaky a byť pochopená. Všetky moje kamošky-mamičky už porodili a sú teraz pre mňa zdrojom rád a vedomostí o svete „po“. No už patria do iného sveta, o ktorom ja ešte len tuším. Na kurze sme boli na tom všetky takmer rovnako a mne spadol kameň zo srdca – nie som blázon! To, čo prežívam, je normálne.

Zhodli sme sa tam všetky, že budeme musieť vzdať hold našim partnerom za skvelý prístup a ohľaduplnosť. Do jednej sme si mysleli, aké sme v tehotenstve „v pohode“ a milé k svojmu okoliu, ale… to len naše okolie nás tak trpezlivo znáša… 😉 Milí partneri, milé okolie – ďakujeme a majte s nami trpezlivosť ešte chvíľu.


Viktória je v 37. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

15_tyzden_tehotenstva.jpg

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist