Tehuľka Gabika – Budem mama! 17. týždeň

Baby-web.sk vám práve dnes prináša niekoľkomesačný projekt o sledovaní tehotenstva v priamom prenose, v ktorom budeme týždeň za týždňom sledovať 31-ročnú Gabiku z Bratislavy. Dozviete sa, čo naša nastávajúca, ale už aj ozajstná mamička počas svojho tehotenstva prežíva, ako sa cíti a aj to, ako to všetko vidí jej najbližšie okolie. Budete spolu s nami vstupovať do ordinácie gynekológa, ktorý vám prostredníctvom 3D snímkov, videí a odborného komentára ukáže, ako sa tvorí a vyvíja azda nakrajší div sveta – nový život. A to nie je všetko! Každý mesiac vám prinesieme aktuálne fotografie našej mamičky, ako sa jej pekne guľatí postava. Tak sa poďte na ten zázrak pozrieť s nami!

Milé mamičky, nemamičky, čakateľky, snažilky alebo oteckovia, volám sa Gabika, budem sa vám oddnes prihovárať a snažiť sa vám priblížiť moje tehotenstvo počas nasledujúcich mesiacov až do narodenia bábätka.

Práve som ukončila 17. týždeň tehotenstva, takže poďme pekne od začiatku, aké to bolo, kým sme sa dostali až sem.

S manželom máme už dvojročného synčeka a dve deti sme vždy plánovali. V januári, predtým než som sa rozhodla navštíviť moju lekárku pre potvrdenie gravidity, som už tušila, že som tehotná. Pamätám si to ako teraz, keď som sa ráno zobudila k mojej milovanej káve a tá mala odrazu inú chuť. Doslova mi nechutila, až smrdela. Vtedy som sa šibalsky zatvárila a povedala si: A je to tu! Manžel sa na mňa neveriacky pozrel so slovami: „Uverím, až uvidím“!

Počkala som ešte pár dní a kúpila som si tehotenský test. Tie návody som čítala vari tisíckrát, keď si na to spomeniem, už sa iba pousmejem. Spravila som, čo bolo treba a… nič. Pozerám, čakám, a keď mi po 5 minútach došla trpezlivosť, hodila som ho do koša. Keď sa syn poobede zobudil, tak mi to nedalo a pozrela som sa ešte raz. Ženská intuícia ma nesklamala… boli na ňom dve čiarky.

Ostatné dva mesiace sa takmer všetko dialo ako podľa učebnice. Našťastie, ranné nevoľnosti ma minuli, ale zato obedné a večerné ma dosť potrápili. Jesť mi síce chutilo, ale bábätku očividne nie. Dokonca ani tie rôznorodé kombinácie, čo som vytvorila na tanieri. Tak som sa so slzami v očiach „lúčila“ s obedom a večerami a hovorila si: Raz sa to skončiť predsa musí. Presne po ukončení 13. týždňa to prestalo, ale odvtedy sa radšej klobásam a párkom vyhýbam.

Posledný mesiac sa niesol v znamení emocionálneho prežívania asi všetkého, čo som videla. Stačila reklama so šteniatkami, prezidentské voľby či jedna z tých TV relácií, čo vám hrajú na city a už mi bolo do plaču.
Posledné dva týždne sa už cítim fajn, priam výborne a začínam si vychutnávať „tehuľkovstvo“, bruško, fučanie pri behu za malým a krásne počasie.

O týždeň „dočítania“!

Vaša Gabika

Za dverami ambulancie…

Keď sa pani doktorke valíme do ordinácie, hneď nás dáva „do pozoru“ – mamička sa beží pripraviť a my chvatne hľadáme vhodné miesto, aby sme mohli všetko zaznamenať LIVE. Prebieha rýchla a zvyčajná konverzácia s mamičkou, a keď za nami prichádza i manžel so synom, pani doktorka sa podujíma na vyšetrenie ultrazvukom.

V ambulancii sa rozostrie ticho, ktoré nachvíľu preruší jasot staršieho dieťaťa. Všetci sa pozeráme na obrazovku, z ktorej si hovie jedno malé pohodové človieča…

Ošetrujúca lekárka MUDr. Radmila Sládičeková, MPH, komentuje

„Tak, tu ho máme. Nachádzame sa v 16. týždni + 6 dní, bábätko váži 183 g. Pekne vidíme žalúdočnú bublinku, čo znamená, že dieťa prehĺta plodovú vodu, tu má mozoček – má teda vyvinutú zadnú jamu lebečnú. Záznam nám ukazuje srdiečko, štyri dutiny srdca, čo je dobré a vidím už aj prepážku. Toto veľké je pupočník, ale v 16. týždni ho ešte nemusí byť vidieť. Tu je mechúr a placentu nám zobrazuje celú vzadu.

Bábätko sa nám celé vlní a hojdá, momentálne je otočené chrbátikom, tak, ako keby spalo. A nechce sa mu ukázať nám tváričku. Pohybuje ručičkami a práve teraz si dáva prštek do úst. “

Záver

„Naša mamička – druhorodička prežíva bezproblémovú graviditu, bábätko sa vyvíja tak, ako treba, veľkosťou zodpovedá dĺžke gravidity. Ďalšia poradňa bude na budúci mesiac.“

Čo čaká Gabiku na nasledujúcej návšteve

  • záťažový orálny glukózotolerančný test
  • ultrazvukový screening

Ďakujeme našej odbornej spolupracovníčke, MUDr. Radmile Sládičekovej za poskytnutie svojej ambulancie a využitie unikátnych prístrojov pri tomto projekte.

A čo všetko už má drobček v jej v brušku? Pozrite sa na to!

Komentár k obrázku nájdete tu

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist