32. týždeň tehotenstva – Ďalšia návšteva gynekológa

Naše návštevy u gynekológa sa pomaly skracujú. Predtým to bolo každých 6 týždňov, potom každé 4 a teraz sa to dostalo na hodnotu každých dvoch. Tam to však nezostane, viem, že tesne pred pôrodom sa chodí už každý týždeň. Samozrejme si uvedomujem, že čím viac a viac sa termín blíži, tým ma musia aj viac kontrolovať, aby bolo […]

dsc00592-upr-1100x618.jpg Zdroj: Paulína Ščepková www.fb.com/paulina.scepkova

Naše návštevy u gynekológa sa pomaly skracujú. Predtým to bolo každých 6 týždňov, potom každé 4 a teraz sa to dostalo na hodnotu každých dvoch.

Tam to však nezostane, viem, že tesne pred pôrodom sa chodí už každý týždeň. Samozrejme si uvedomujem, že čím viac a viac sa termín blíži, tým ma musia aj viac kontrolovať, aby bolo všetko v poriadku a dostali sme sa k vysnívanému happy endu bez komplikácií.

Tento týždeň som tam nabehla a klasicky: moč, tlak, tep, hmotnosť, kontrola krčka zdola a aj sonom. Takže v podstate sa u gynekológa nedialo nič také špeciálne, iné ako zvyčajne. No i tak som sa rozhodla, že vám o tom napíšem.

Väčšina špeciálnych vyšetrení prebehla doteraz

Teraz sa už iba monitoruje dieťatko, ozveny, pohyby, krček, plodová voda, či je jej dostatok a či sa nevyskytli nejaké ďalšie problémy.

Problémy, čo mám, som spomenula doktorovi. Na dotyk boľavý ľavý pysk. Trošku som sa obávala, čo by to mohlo byť. No on mi to pekne vysvetlil, zapálená žliazka. Hotovo. Masť a čau.

Bežný jav v tehotenstve, viac krvi, viac maziva, viac všetkého, väčšie tlaky na telo aj žľazy atď. Tak som bola pokojná a rada, že teda nič vážnejšie to nie je. Skontroloval pre istotu celé okolie vstupu a povedal, že je všetko v poriadku.

Materská dovolenka

Čo sa však dialo iné ako inokedy, bolo, že mi vypísal a určil dátum materskej dovolenky. Zobral papierik veľkosti A5, takzvané tlačivo zo Sociálnej poisťovne, vypísal začiatok materskej dovolenky, svoju pečiatku, podpis a dátum. Hotovo.

Myslela som si, že to budú nejaké klasicky zdĺhavé vypisovačky, niekoľko hárkov, nebodaj aj obojstranných, ako zvyčajne dávajú, keď o niečo žiadate. A nielen Sociálna poisťovňa. Ostala som milo prekvapená.

Samozrejme, nezabudol mi zapísať všetky údaje a info do tehotenskej kartičky. Tú by som mala nosiť všade so sebou. To mi nezabudne pripomenúť ani na jednom sedení.

Keby sa mi niečo stalo, aby vedeli, čo a ako na tom som. To je fajn aj logické, ale videli ste, aké veľké teraz tie tehotenské kartičky robia ? Však sa to do malej kabelky ani nezmestí. No istota je istota.

Oddychovať

Takisto mi spomenul, že sa nezlepšuje stav môjho krčka. Stále sa pomaly otvára. Takže by som mala viac sedieť s nohami vyloženými hore alebo ležať a oddychovať. Nenamáhať sa a brať viac magnézia. Odporučil až 6 tabletiek za deň. Trikrát za deň po dve alebo keď je to potrebné. Zaujímavé je, že doteraz sa mi to dialo iba pri nejakej väčšej námahe a naozaj málokedy, keď som bola v pokoji.

Teraz sa to často deje, aj keď iba odpočívam. Ležím v posteli, lúštim si krížovky, zrazu neskutočné sťahy a tvrdnutie bruška. Poviem vám, že až také, že keď ležím na chrbte, tak na brušku vidím obrys hlavičky a môžem ju chytiť do ruky. Je naozaj taká akurát do ruky ako menší grapefruit. Nepríjemné, ale krásne. Niečo na tom je, no radšej by som bola, keby to zatiaľ až takto nefungovalo.

Moja maminka mala dosť podobný priebeh tehotenstva ako ja. Hovorila mi, že tiež sa začala otvárať skôr, a pôrod? Prišla, ako sa hovorí, vypadla som, vyletela som ako strela a hotovo. Tak dúfam, že sa teda nebudem trápiť ako niektoré prvorodičky. Čítala som, že aj niekoľko hodín sú na sále, vyčerpané, hladné, smädné, hotové. Nevládzu žiť a nieto ešte tlačiť a byť pri plnom vedomí, keď sa drobec narodí.

Takže držte mi palčeky. Držím aj ja vám, žienky. Hlavne nech sme všetky zdravé, aj detičky, a máme aspoň ako-tak príjemný pôrod.

Pekný týždeň vám praje tehuľka live Ivka 🙂

 

Ivka je v 32. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

12.11.2019 2:37| autor: Ivka Svetliaková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist