TEHUĽKA LIVE! Ivka 14. týždeň tehotenstva – Stres je zlý kamarát

TEHUĽKA LIVE! Veľa ľudí si ani neuvedomuje, čo je stres, vedia povedať „poučku“, čo to je, ale keď ho naozaj prežívajú tak si neuvedomujú, že to je práve ten stres. On sa totižto môže všelijako prejavovať či už psychicky alebo fyzicky. Takže sa zväčša ten stres zvalí na niečo iné ako napríklad „hnačka“, „migréna“. To sú fyzické zmeny a prejavy, ktoré môžu byť spôsobené stresom.

ivka-14.-tyden-1100x618.jpgCelá galéria 40 Zdroj: archiv blogerky

Ja som minulý týždeň mala kopu stresu, riešime s partnerom bývanie, zariaďovanie, hypotéka, veci pre drobca, robota, atď… No je toho strašná kopa, ono sa to nezdá. Ja som si tiež ešte na začiatku hovorila, že to všetko v pohode zvládneme bez problémov. No to som ešte netušila, že budem všetko oveľa horšie zvládať. Každá jedna námaha je pre mňa 100násobne väčšia ako predtým. Každý stres, nedočkavosť sa veľmi na mne odzrkadľuje. V ten týždeň, sme sa ešte do toho aj s partnerom nezhodli v istých veciach (čož je normálne vo vzťahu – no pre mňa veľmi namáhavé). Všetko sa dá vyriešiť, akurát teraz dlhšie zbieram silu na to.

Takže ako sa toto všetko na mne odzrkadlilo? No týždeň začal v pohode čítala som si čo nové sa s bábätkom deje v tento týždeň, čo môžem očakávať atď. No a keď sa začalo toto všetko diať. Partner mi oznámil jeden večer veľmi zlú správu ohľadom bývania, ktorá sa dá vyriešiť, ale je to zbytočná komplikácia. Moje telo, hlava zareagovala tak, že nervy stres do mňa išli. Psychicky? Strach veľký sa u mňa objavil, rozľútostenie, citlivosť. Fyzicky? Sedela som na mieste zmeravená, začala som dychčať ako by som vyšla na Mount Everest, pri srdiečku ma začalo pichať, sťahy v brušku som cítila, pri každom pohybe ma pichlo v brušku, klepala som sa a ako by toho nebolo málo, tak sa mi aj teplota zvýšila. Po tých všetkých veciach v ten týždeň, ma táto správa už naozaj zaklincovala. Takže som mala 37,2 °C. Našťastie nie tak veľa, lebo by to bolo ohrozujúce pre bábätko a našťastie do obeda ďalšieho dňa to prešlo aj so zimnicami.

Tu sa to nekončí. Na ďalší deň som na toalete strávila 1 hodinu a dostala som zo seba pár kvapiek. Myslela som si „fasa tak do toho všetkého som ešte aj prechladla a močák budem mať zapálený“. No tak hneď som si dala moju prvú pomoc na tieto ťažkosti a dúfala som, že to prejde lebo antibiotiká, nechcem ani vidieť teraz keď som tehotná! Odmietam! Nikdy! No a ono to našťastie ako tak prešlo do ďalšieho dňa. Tak sa mi to až nezdalo, že tak rýchlo som sa toho zbavila, zväčša tak 3 dni kým povolí trošku bez antibiotík s domácimi  pomocníkmi. No takže môžete trikrát hádať z čoho to bolo. Áno stres. Stres zapríčinil, že sa to takto na mňa náhle nalepilo. Vo videu vám poviem viac o domáciach pomocníkoch na tieto ťažkosti.

Poďme si to zhrnúť

Stres sa môže rovnať fyzickým a psychickým zmenám, ktoré môžeme na sebe pozorovať. Len ich treba poriadne identifikovať, či sú zo stresu alebo sú naozaj zdravotné problémy – či už psychické alebo fyzické.

Psychické problémy – precitlivenosť, náladovosť, nervozita, plačlivosť, strach. Môžeme na niekoho či už blízku rodinu alebo kamarátov alebo len tak na pani v autobuse vyletieť, keď nás s niečím nahnevá. (to je celkom smiešna ironická historka, môžem vám povedať o nej vo videu).

Fyzické problémy – dýchavičnosť, pichanie pri srdci – môže byť spôsobené nesprávnym a rýchlim dýchaním. Mne sa v tom momente nedá inak ako ústami a veľmi rýchlo zbrklo dýchať. Keď to skúsim dýchať cez nos tak mám málo kyslíku. Hnačky či naopak zápcha. U mňa sa to veľmi strieda raz tak raz tak. Bolesť v brušku, pichanie, sťahy, kŕče. Či už v hornej časti bruška alebo v podbrušku alebo na bokoch. Ja som to cítila raz tam raz tam. Plačlivosť u mňa spôsobuje opuchnuté oči, potom nasleduje bolesť hlavy z toho a nedostatok tekutín. Takže sa môže vyskytnúť aj slabá dehydratácia, opuchnuté oči a z toho migréna. Pozor však ale migréna môže byť aj samostatne. Ono sa totižto uvádza, že v druhom trimestri začína bolesť hlavy až migréna. Samozrejme ale nie všetky žienky ju majú. Ja začínam už pociťovať tej tento symptóm. Vyčerpanosť tiež je veľmi častá. Je spôsobená tým psychickým nátlakom na telo, ktoré už tak toho vykonáva dosť. Môže vám byť až tak zle, že vám bude na odpadnutie. Zatmenie pred očami, nedostatočné dokrvenie.

Rada  pre vás?

Najlepšie je v takomto momente si ľahnúť do postele prikryť sa perinkou, dať si horúci čaj najlepšie s obsahom brusníc (tie sú veľmi dobré na močové ústrojenstvá) a pokúsiť sa zaspať. Liek, ktorý pomáha pri veľa tehotenských strastiach. Áno môže sa vyskytnúť aj problém so spánkom, zaspatím. Vtedy je najlepšie.

Otecko je s nami

Keď otecko je s nami. Ľahne si vedľa vás do postele, už podľa možností ale najlepšie je, nech s vami zostane kým zaspíte. V objatí, náruči vás hladká, spieva pieseň, číta rozprávku,…. To je už jedno hocičo čo vám pomôže zaspať. Pretože nie je nič iné, čo by vás dokázalo tak perfektne ukľudniť ako váš milujúci partner. Jeho objatie láska a pocit bezpečia, ktorý u neho máte. Cítila som ako sa mi pomaly dych stabilizuje, aj pichanie pri srdiečku bolo slabšie, aj kŕče. Jediné čo ma ešte trošku rozhodilo bolo, že musel ísť so psíkom ho von vyvenčiť aby sme si mohli ľahnúť a zaspať. To bolo neprípustné pre mňa vtedy partnera pustiť. No našťastie sa ponáhľal.

Radšej sa tomu vyhýbať

Najideálnejšie je sa vyhýbať všetkým stresom lebo môžu spôsobiť ešte viac neplechy ako som napísala ale s tým ja už skúsenosť našťastie nemám. Niektoré mamičky skončili až v nemocnici na infúziách, čo to nezvládli samé doma. Preto by ste to nemali podceňovať v žiadnom prípade. A najlepšie je sa dať hneď do kľudu, viem ľahko sa mi to hovorí. Práve preto som sa vám snažila vyobraziť ako to funguje u nás a čo mne najviac pomáha. Takže dúfam, žienky, že sa tomuto všetkému vyhnete a budete mať kľudné a šťastné tehotenstvo. Aj keď viem, že taká veľká radosť prináša aj starosti a kopu, lebo nie každý má už vyriešené bývanie, strechu nad hlavou, financie, atď.

Ja som jedna s tým mamičiek, ktoré nemali, neplánovali a nečakali to. Prišlo to z neba jasna a čista. Krásna správa do života.

Takže vám držím palce a skúste môj liek na všetko. Žiadne tabletky a stres čo ak nebudú účinkovať. NIE! Partner jeho láska a prítomnosť vyrieši všetko!

Ivka je v 14. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

16.7.2019 11:17| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist