Ivka v 16. tt – Doktor si je neistý, 16 či 17?!

TEHUL’KA LIVE IVKA Začal mi tento týždeň 16. týždeň tehotenstva a vtedy sa zväčša chodí na vyšetrenie ku gynekológovi. V tento týždeň ak prebieha tehotenstvo ako má a ak je plod dostatočne veľký na svoj týždeň, tak sa robí test zvaný AFP teda Tripple test respektíve Trisomy test.

ivka-14.-tyden-1100x618.jpgCelá galéria 40 Zdroj: archiv blogerky

Čo je to Tripple test? Je to pre mamičku veľmi jednoduchý test. Odoberie sa jej jedna ampulka krvi. A tam to pre mamičku končí. Už iba čakať na výsledky. Mne doktor povedal, že nejaké dva týždne. No sestrička mi povedala, že by to mohlo byť aj skôr. Je to vyšetrenie jedno z mála na ktoré netreba ráno k doktorovi chodiť na lačno. Čož je pre nás maminky isto veľká výhra. Lebo hlad ráno je ozaj zlý kamarát. A nebodaj, že nám berú ešte krv ráno, tak to je perfektný recept na to aby nám bolo zle.

Ja osobne mám veľmi milú sestričku u gynekológa a keď mi brali krv na lačno ešte v 1. trimestri tak si ma nechala v ambulancii vo vnútri aby ma videla, či mi nie je zle a dovolila mi sa tam aj hneď najesť a napiť. Teda nakázala mi aby mi zle nebolo. Hovorila aj to, koľko skúseností má s týmto. Ako tehotným príde zle po braní krvi atď. Treba mať to jedlo zabalené so sebou a vodu tak isto. Aby ste si mohli hneď dať ako som si ja dala a bolo mi super.

Čo sa týka toho testu tak je to test, ktorý testuje chromozómové vrodené poruchy plodu. Ide napríklad o Downov syndróm atď. Je to test, ktorý vám robí zadarmo lekár teda váš gynekológ. Pokiaľ správne viem, tak je hradený zdravotnou poisťovňou. Je to povinný test pre každú tehotnú mamičku okolo 16. týždňa tehotenstva. On sa totižto tento test robí na presný týždeň, ktorý váš lekár musí uviesť do papiera, ktorý potom putuje aj s vašou krvou do laboratória.

Týždeň tehotenstva je tam veľmi dôležitý. Tak mi to vysvetlil doktor. Pretože ak udáte iný týždeň tehotenstva ako v ktorom reálne ste, tak nevedia zaručiť výsledky. Môžu prísť zlé, teda vám doktor oznámi, že vaše dieťatko môže mať nejakú vrodenú vadu a nemusí mať alebo opačne. Prídu dobré výsledky a narodí sa vám choré dieťatko. Práve aj pre toto robia v tomto týždni spolu s týmto testom aj sonografické vyšetrenie v ambulancii. Tam pán doktor porovnáva veľkosť vášho plodu s tabuľkovými veľkosťami, ktoré sú „ideálne“ pre tento týždeň ba až deň. Preto sa vám môže objaviť v tehotenskej knižke údaj napríklad 13. týždeň tehotenstva +5. Ten údaj „+5“ znamená plus 5 dní, teda dieťatko je  trošku väčšie ako má byť. Niektoré totižto rastú trošku rýchlejšie a potom môžu spomaliť a bude to stále prijateľná veľkosť na ten daný týždeň tehotenstva.

Presne takto mne to napísal pán doktor v 11. týždni tehotenstva, keď som bola na vyšetrení (vtedy mi vypisovali aj tehotenskú knižku) 11 + 5. Povedal, že to je normálne, nič sa nedeje, dieťatko je v poriadku. Tak som bola kľudná.

Tento týždeň som bola v utorok na vyšetrení, kde mi robili aj tento spomínaný tripple test aj sonografické vyšetrenie.

Tak ktorý?

Pán doktor neskutočne dlho (v porovnaní s razmi predtým čo som tam bola) kontroloval na sone dieťatko. Kadejako sa tváril, úplne som videla, že sa mu z hlavy parí ako prepočítava v hlave rozmýšľa, kontroluje… No mala som pravdu. Prišla otázka: „Ako často vám chodila menštruácia?“ odpovedala som mu „tak približne 29., 30. deň“. Nie presne na 28. Pán doktor mi vytlačil fotku dieťatka a poslal ma sa obliecť. Keď som sa vrátila sa ma s vážnou tvárou pýta, ste si istá dátumom poslednej menštruácie?! No, keďže tento dátum som si naposledy zapisovala tak v 17 rokoch, tak som mu povedala, že nie. Pravdu povedať ten dátum som sa so svokrou snažila nejak vydedukovať lebo nám jedno obdobie chodila menštruácia na rovnako. Sranda, však?! No tak sme teda prišli na tento dátum 1.4.2019. Už tak celé to znelo ako úplný aprílový vtip. Ale keď som sa predtým objednávala u sestričky na vyšetrenie prvé tak mi povedala, bez dátumu sem ani nechoďte. Tak som teda prišla s týmto približným. Haha.

Verdikt pána doktora? Bol teda taký, že podľa dátumu som v 16 tt. Podľa sona som v 17 tt., teda podľa veľkosti plodu. Hovoril mi, že to dvakrát poriadne meral a vyšlo mu to rovnako. To znamená, že si nie je istý v akom týždni sme. Pretože kľudne sa môže stať, že som už aj v 18. tt. ale dieťatko pomaly rastie a je tam nejaký problém alebo som naozaj v 16.t.t. a dieťatko rastie až príliš rýchlo. Takže tam môže byť tiež nejaký problém. Je to vraj otázne ale, že to vyzerá na 17. tt.

To by sa mi to pekne posunulo. O týždeň menej „roboty“ pre mňa a o týždeň skôr radosti pre mňa a ocinka.

Tam to nekončilo. Pán doktor pokračoval a povedal „Odporúčam to každej tehotnej pacientke a vám teda obzvlášť, keďže nevieme v ktorom týždni tehotenstva sme. Pôjdete na vyšetrenie k pánovi doktorovi Grochálovi do Martina. On je špecialista.“  O tomto vyšetrení som počula, pán doktor síce je špecialista, no je to nepovinné vyšetrenie pre tehotné ženy. Môžete ísť na vyšetrenie už v 1. trimestri, 2. trimestri alebo ja poslednom. Môj pán doktor mi to vysvetlil tak, že to vyšetrenie v 1. a 3. trimestri nie je až také podstatné pretože to robia aj oni v ambulancii (aj keď nie s takými prístrojmi ako má p. doktor v Martine). No toto vyšetrenie v 2. trimestri, že je veľmi dôležité. Merajú a zisťujú či dostatočne sa dieťatku vyvíja pečeň, mozog, teda všetky základné orgány a tak isto kontrolujú aj chromozómové vady. Teda aj ten Downov syndróm ako som spomínala atď. Všetko to znie úplne super. Je tam možnosť aj nechať si spraviť 3D či 4D sono, ktoré vám dokážu nahrať na CD alebo na USB kľúč. Boli by to krásne spomienky na tehotenstvo. Určite aj pre toho drobca, keď sa narodí a bude už trošku väčší a ukážete mu samého seba.

Jediná nevýhoda tohto všetkého je že, táto ambulancia nemá žiadny kontrakt so žiadnou zdravotnou poisťovňou. Čo to znamená milé mamičky? Budeme si to musieť všetko uhradiť samé, a ceny teda nie sú lákavé. Samotné vyšetrenie stojí 80€, a za farebnú fotku dieťatka a spomínané 3D a 4D sono sa platí osobitne, navyše. Tak isto sa pripláca, nemalá suma, za vyšetrenie cez víkend, ak teda pracujete a nemáte kedy inokedy ísť. Keďže toto vyšetrenie v 2. trimestri sa robí od 18. tt. do 20.tt. takže to je veľmi krátke obdobie na to aby ste zohnali nejaký dobrý termín. Plus musíme do úvahy zobrať aj to, že tam chodia ženy z celého Slovenka. Či už si to vyhľadali samé a chcú pamiatku alebo ich tam poslal gynekológ ako mňa.

Čítajte tiež:

Na jednej strane som veľmi rada, že budem mať papier od špecialistu a dozviem sa aj presný týždeň tehotenstva aj to či je zdravé či bude zdravé a či sa všetko vyvíja ako má. To ma veľmi ukľudní. Len tých 80€ je dosť, keďže som nezamestnaná mamička. Ako sa hovorí, pre svoje dieťa všetko len to najlepšie.

Snažím sa myslieť, čo najpozitívnejšie a na to či bude choré ani len nepomyslím. To je proste tabú to tak nebude. No vždy sa cítite lepšie, keď vám to niekto a teda hlavne niekto kto sa naozaj vyzná, špecialista potvrdí.

Na vyšetrenie som sa už objednala a pôjdem tam, milé mamičky, v cca polovici augusta. To je za chvíľu. Potom vám rada porozprávam ako to prebiehalo.

Ivka


Ivka je v 16. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

30.7.2019 10:07| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist