Ivka v 20. tt – Príprava je dôležitá a nemusí byť taká nákladná!

TEHUĽKA LIVE! IVKA V 20. týždni tehotenstva už začína byť čas na prípravu na drobca. My rodičia už vieme, či to bude zdravé dieťatko, alebo bude mať nejakú vývinovú chybu, takisto vieme (samozrejme, ak si to želáme vedieť), či to bude chlapec alebo dievčatko. Základné info máme, je čas začať nakupovať.

67694902_2095680674066515_254525126375112704_n-1100x618.jpgCelá galéria 40 Zdroj: archiv blogerky

Prvorodičky sa isto pýtajú veľa vecí, veľa otázok. Ja k nim patrím tiež. Nevieme, aké je starať sa o dieťatko, čo všetko k tomu nevyhnutne potrebujeme, čo sú iba výdobytky súčasnosti a čo reálne potrebné veci.

Začala som jednoducho

Našla som si na internete na nejakej stránke zoznam vecí, ktoré niekto spísal ako základné potreby pre novorodenca. Okej. Na začiatok fajn, mala som aspoň aký-taký prehľad, čo a ako. Prišli však otázky: „Je to isto všetko?“; „Nechýba tam niečo dôležité?“. … veď keď to spisoval niekto iný, nemusí to byť spísané tak pedantne a dopodrobna, ako keby som to spisovala ja… Čo z toho sú nepotrebné veci? Treba všetko? A začalo sa to.

Vždy keď som išla do obchodu, tak som sa rozhliadla aj po detských veciach. Aj dizajnovo, aj materiálovo, veľkostne a cenovo. Ako, čo, za koľko, kde môžeme nájsť. Prvý prehľad bol ako-tak spravený. Obišla som známe obchody ako Lidl (mali akurát akciu na detské vecičky), Pepco, Kik, rôzne detské obchody, dokonca aj v Kauflande som sa pozerala. Myslím, že z toho prvého rozhľadu je to asi všetko, čo som obišla.

Na čo som prišla?

Fúha, zistenie bolo dosť stresujúce. Napríklad, podľa toho zoznamu stiahnutého z internetu potrebujem cca 6 bodyčiek. To by bolo v pohode. No čo ma zarazilo, bola cena za jedno, ktorá sa pohybuje okolo 5-6 €, taká stredná cena. Môže sa to vyšplhať až do 10-12 €. Áno, bývajú rôzne akcie, ako dvoje body v jednom balení a pod. No aj tak. V mysli som už počítala: 6 x 6 = 36. Okej, takže 36 € len za 6 bodyčiek. No a to nie je všetko oblečenie pre drobca, treba ponožky, tričká, pančušky, nejakú mikinku alebo vestičku, overal atď. Len za oblečenie mi to vychádzalo okolo 100-200 €. No pre drobca je to nevyhnutné, takže nie je o čom. Treba na to nasporiť. Potom som pokračovala ďalej.

Deky, fusak (keďže to bude zimné dieťa), vecičky na kúpanie, kozmetika, lekárnička základná, postieľka, matrac, obliečky, perinky, plienky, hračky a o kočíku ani nehovorím. Išlo mi oči prekrútiť aj rozum. A to som ešte neuviedla, že aj ja budem potrebovať nejaké veci ako tehotenské oblečenie, podprsenku na dojčenie aspoň 2 či 3 kusy. Nové pyžamo alebo košeľu, tričko na doma na dojčenie, to si nemusím hneď vyzliekať celé, ale iba odhrnúť. Veci do nemocnice. Pri tomto sa trošku zastavím. Sestrička na gynekológii bola veľmi milá a dala mi zoznam všetkého podstatného, čo budem potrebovať. Tam sa tiež nenachádzajú veci za pár centov.

Konečný verdikt?

Len na začiatok, pre novorodenca a mňa bude treba na ZÁKLADNÉ veci cca za 2 000 – 2 500 €. Ó, prepánajána! Áno, to som si hovorila aj ja. A teraz, ako to povedať partnerovi? Veď on takisto nemal prehľad o tom, ako a čo všetko treba a čo koľko môže stáť a podobne.

Čo na to partner?

Ten mi povedal, že nejako to budeme musieť zvládnuť. Pretože s tým nevybabreme, tie vecičky drobec proste bude potrebovať a ja takisto. A to hovoríme len o hmotných veciach na začiatok pre drobca a mňa. Ale celkovo už sme do tehotenstva a zdravého drobca dali omnoho viac peniažkov. Celý proces tehotenstva od prvého tehotenského testu po ročný poplatok u gynekológa, vitamíny, zdravšie potraviny, lieky, keď som mala drobné komplikácie, vyšetrenie v Martine u doktora atď. nás vyšiel naozaj dosť draho. Áno, teraz opisujem finančnú stránku. No nech by to stálo, koľko chce, podstatné pre nás je, že drobec bude zdravý.

Na zamyslenie

Partner má slušnú robotu, ja sa snažím teraz počas tehotenstva prispievať tiež, a ozaj sme na tom so všetkými tými poplatkami a finančnými výdavkami natesno. A teraz si predstavte, že otehotnie žena, ktorá naozaj nemá dobré finančné zabezpečenie, nemá vlastné bývanie atď. Alebo žena v hmotnej núdzi. Bezdomovkyňa. Mladá stredoškoláčka. Mladá žena, na ktorú sa biologický otec dieťatka vykašle. A tieto ženy, dievčatá sa rozhodnú si nechať dieťatko… Nechápem, ako sa oň zvládnu postarať. Aby malo dieťatko základný komfort, aby bolo zdravé a slušne oň postarané. Je mi z toho do plaču. Naozaj.

Náš štát sa posledné roky stále sťažuje na to, že je pokles rodenia detí. Chcú, aby sa viac rodili, no ono to nie je len tak. Keď si to človek takto spočíta ako ja, tak si povie, že na to jednoducho nemá. A teda dieťatko odkladá. Narastá počet žien v tridsaťpäťke aj po nej, ktoré sú ešte stále bezdetné, ale dieťa chcú. Riziko zdravého a bezproblémového tehotenstva narastá, stúpa aj riziko nie úplne perfektného vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Žena už bude totiž vo svojich najlepších rokoch, keď porodí, no keď dieťa bude rásť, budú mať pre seba menej a menej porozumenia. Proste je to iná generácia. Štát prispieva na dieťatko, to áno. Ale všetko je až po narodení. A keďže tie veci pre dieťatko potrebujeme ešte pred narodením, tak je to dosť finančne náročné.

Všetko toto sa mi zdá postavené na hlavu. Ách. A čo teraz? Nespomenula som, že novorodenec zlikviduje za deň aj 8-10 plienok. Takže ich musíte pravidelne dokupovať. Jednorazové plienky nie sú lacná záležitosť, takisto vlhčené utierky, ktoré dnešné mamičky veľmi rady likvidujú na kilá. A to je výdavok, ktorý musíte prvé roky platiť mesačne.

Čítajte tiež:

Ako sa z tohto kolobehu dostať?

Ako sa dostať z kolobehu, ktorý nás budúcich rodičov tak veľmi finančne zadlžuje? A trápi? Pretože často to naozaj nemáme ako vyriešiť?!

Riešenie

Ponúkam vám svoje riešenie, ako sme si s partnerom pomohli, aby sme to finančne zvládli a mohli sa naozaj tešiť z tehotenstva aj celého rodičovstva. Veľmi rada vám o tom porozprávam vo videu, pretože na tento článok by to už bolo naozaj veľmi veľa písmeniek. Takže ak vás to zaujalo, pokojne si pozrite video. Sú to naozaj jednoduché rady, triky a možnosti, ktoré sme využili aj my s partnerom.

Ahojte budúci týždeň

Ivka


Ivka je v 20. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

20.8.2019 1:33| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist