30. týždeň tehotenstva – návšteva u gynekológa

Ďalší párny týždeň v mojom tehotenstve a zas je tu ďalšia návšteva gynekológa. Vieme, že už chodím každé 2 týždne, tak každé dva týždne sa dozviete čo je nové, po tejto stránke.

dsc00460-upraveno-1100x618.jpg Zdroj: Paulína Ščepková www.fb.com/paulina.scepkova

Tentoraz mi nerobili žiadne krvné testy ani nič podobné, takže som nemusela ísť nalačno. Veľká výhoda, lebo keď sa ráno nenajem, tak mi ešte stále býva dosť zle. Je to však skôr od hladu, ten hlad pociťujem, hmm, ako to povedať, akoby dvojnásobný. Veľmi nepríjemný pocit, preto každé ráno hneď smerujem na toaletu a potom do kuchyne – ku chladničke. Haha.

Čo teda sa dialo?

Stretávame sa pomerne často a zakaždým skontroluje základné veci. Bruško, maternicu, rozpínanie, veľkosť dieťatka, pomeria ho na sone, skontroluje ma odspodu, či sa neotváram, a skontroluje aj krček maternice, v akej je polohe.

Mne konkrétne tento týždeň robil aj sono. Na sone skontroloval, ako som už písala, veľkosť dieťatka na daný týždeň tehotenstva. Pozrel a ohmatal mi celé bruško, ako sa rozpína, takisto mi ohmatal krček či je to v poriadku.

A spravil mi aj sono zospodu na krček. Keďže od minulej prehliadky mi výtok ustúpil, tak mi nerobil výtery. Keby sa to zhoršilo, tak mám prísť, no keďže chodím tak často, verím, že navyše nebudem musieť ísť.

Takže ma „celú“ ogéloval tým ich hnusným gélom na sono a vyšetrenia, čo majú. Nemám ho vôbec rada, lebo potom vám to aj tak zostane polepené na tele a po malých uschnutých kúskoch to odpadá, aj keď si to utriete. Nepríjemné.

Čo zistil?

Po vyšetrení ma poslal obliecť sa a potom nech prídem, že si povieme. On zatiaľ začal písať správu, čo zistil, a počítať správny týždeň tehotenstva atď. Rýchlo som použila ich toaletu, obliekla sa a vrátila.

Pán doktor ťukal do klávesnice a začal. Vysvetľoval mi, čo a ako je na „náleze“. Zistil, že sa začínam trošku otvárať. Bolo to iba na štipku prsta. Povedal mi, že to nie je také vážne, závažné, aby sme s tým museli začať niečo robiť hneď teraz.

V podstate mi povedal, že to je normálne, ak to nebude rapídne rýchlo pokračovať takto ďalej. Vraj na ďalšej prehliadke si to zas skontrolujeme a povie mi, že čo. Teraz mi aj povedal, že aj na minulej to zachytil, ale nebral to do úvahy, vraj to nebolo podstatné, závažné.

No teraz som bola o kúsok viac ako pred 2 týždňami, tak to napísal aj do správy a oboznámil ma s tým.

Trošku ma vyľakal

Odporučil mi oddych a hlavne nemám veľa sedieť klasicky na stoličke. Mám sedieť s nohami vyloženými hore. Jednak je to dobré aj na to, aby mi neopúchali, a aj na to, aby mi dieťatko toľko netlačilo na ten krček maternice svojou hmotnosťou a aby som sa nezačala otvárať.

Inak je vraj všetko v poriadku. Potvrdil mi znova a konečne termín, ktorý vypočítal, a to 27. 12. 2019. Nezabudol mi však povedať, že to môže byť pokojne dva týždne pred alebo aj dva týždne po tomto termíne. Vraj toto ohraničenie je v poriadku.

Takže do toho 42. týždňa tehotenstva, maximálne. Potom to je už ohrozujúce pre mňa aj drobca. Mám ďalej užívať magnerot, na sťahy a tvrdnutie bruška, a vraj by to malo byť v poriadku. Pripomenul mi, že na budúce stretnutie si vypíšeme materskú dovolenku a dohodneme sa, čo ďalej. Dieťatko je vraj normálnej, primeranej veľkosti.

Odchod

Všetko sme už zvládli a bol čas odísť. Tak som sa pekne pozdravila a odišla. Sestrička mi dala ďalší dátum stretnutia aj presnú hodinu mi napísala. Mohla som odísť domov.

Hneď som volala partnerovi, aby vedel, čo mi doktor povedal. On bol totiž na PN doma a nemohol tento jedinýkrát ísť so mnou na vyšetrenie. Nedovolala som sa mu hneď, telefonoval zhodou náhod s niekým iným.

Tak som vytočila svoju maminku. Tá mi zas nezodvihla hneď, bola v práci, takže sa to dalo aj čakať. Niečo riešila. V hlave mi začali víriť myšlienky.

Čo ak kvôli tomu porodím skôr alebo ma budú musieť zašívať atď., trošku som si z toho spravila väčšiu vedu, ako bolo nutné. Konečne mi mamka volala späť. Tak som jej všetko povedala.

Priznanie mojej mamky

Maminka sa mi priznala, že aj ona sa otvárala o niečo skôr, ako sa mala, tak ako ja teraz. Museli ju zašívať, aby som nevyšla skôr, ako bolo potrebné. Keď prišla na pôrodnú sálu, tak som vraj z nej vyletela jedna radosť a mala po bolestiach. Haha.

Tak na jednej strane je to fajn, ak by som to mala podobne, že by som sa nemusela trápiť pri pôrode, no na druhej strane dúfam, že zašívanie nebude nutné. Verím, že by to mohlo ísť všetko prirodzene, ako by malo. Už len naozaj veľa vykladať nohy a oddychovať.

To si hovorím každý deň, no každý deň treba niečo robiť. Snažím sa čo najviac to dodržiavať, ako sa dá. Aby bolo všetko v poriadku. Držte mi palčeky, žienky.

Prajem vám príjemný týždeň a „uvidíme“ sa pri ďalšom článku.

Ivka

 

Ivka je v 30. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

29.10.2019 10:37| autor: Ivka Svetliaková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist