37. týždeň tehotenstva – Prvé vyšetrenie v nemocnici

Tak a už to začalo. Posledné tri týždne do pôrodu. To nie je ani mesiac. Od budúceho týždňa to môže hocikedy prísť.

ivka-37.-tt-1100x618.jpg Zdroj: Ivka Svetliaková

Však ako mi hovorili u gynekológa. Vraj 2 týždne pred termínom pôrodu a 2 týždne po termíne môžem hocikedy rodiť. To je celý mesiac rôznych variácií dátumov. Je to ale zbytočné sa nad tým zamýšľať.

Či to bude pred Vianocami alebo po Vianociach. Či v starom roku alebo na nový rok? 2019 alebo 2020? Bôže to je dilém. I tak si môžem premýšľať nad tým koľko chcem to dieťatko si samé vyberie dátum a čas, ktorý sa bude jemu páčiť a vyhovovať.

To je k pôrodu, ale k tomuto týždňu by som Vám určite chcela povedať ako bolo na prvom vyšetrení v nemocnici.

Pretože minulý týždeň som Vám písala ako ma už môj gynekológ nechce vidieť v ambulancii. Poslal ma do nemocnice nech si ma tam prevezmú. Jeden papier s odporúčaním a bolo. Veru čo iné mi zostávalo, už iba ísť. Tak som išla. Hneď na pondelok ma objednali.

V ambulancii samé papierovanie

Prišla som tam. Ambulancia sa volá: Ambulancia fyziologickej gravidity. Úúú čo si pod tým predstavovať? Čo všetko mi budú robiť? No sestrička ma tak rýchlo zobrala dnu, že som nestihla nad tým ani poriadne rozmýšľať.

Začala: poprosím vás pani Svetliaková občiansky preukaz, preukaz poistenca, tehotenskú knižku a tu si sadnite. Všetko som jej to vyložila na stôl. Pýtala si odo mňa ešte aj nejaké papiere zo špeciálnych vyšetrení ale tie som nemala žiadne so sebou.

Však ma ani neinformovali, že mi niečo také treba a ani som nedostávala žiadne papiere od doktora domov. Všetko má on v karte. Sestrička mi vysvetlila, že to je v poriadku, že nič sa nedeje. Tak reku, že fajn. Pokračovala tu sa mi postavte na váhu.

Je možné pribrať 5 kilo za týždeň?

Žienky a toto ma už ozaj prestáva baviť. Všade, furt chcú aby som sa na váhu postavila. Všade tá váha ukazuje iné čísla. Moja doma je ako tak objektívna aj keď má už hádam milión rokov. Pretože som sa na nej od začiatku vážila. Táto im tu ale ukázala také čísla, že sa mi oči pretočili.

Hovorím sestričke, že to asi neukazuje dobre. Nemohla som skoro 5 kilo za týždeň pribrať. Však to je enormné číslo. Sestrička mi vysvetlila, že musí udať hodnotu, ktorá je tam. Tak dobre, no. Samozrejme ale je to hovadina na prvý pohľad. No čo dodať k tomu. Radšej nič.

A teraz komické vyšetrenie

Vypísala si všetky veci do počítača a bola toho kopa lebo ešte ma tam nemali v systéme. Poprosila ma aby som si vyhrnula šaty pod prsia, tehotenské gate stiahla pod bruško a ľahla si na bok. Robili mi špeciálne vyšetrenie, kde mi dve také srandy pripevnili na bruško s takými pásmi. Monitorovalo to sťahy maternice a ozveny dieťatka.

Vraj to bude trvať 20 minút. Celkom dosť. No a čo bolo ozaj zaujímavé tak celý čas to tak škvrčalo ako by niekomu škvŕkalo v bruchu. Vedľa mňa ležala ďalšia tehulka, ktorej tiež robili to vyšetrenie. Takže sa jedno škvŕkanie striedalo s druhým, chvíľu bolo hlasnejšie chvíľu tichšie. Bolo to celkom komické keď som to počúvala.

Po 20 minútach ma odpojili z toho, vyplul im ten stroj papier so záznamom vyzeralo to podobne ako keď vám dajú papier z EKG vyšetrenia mozgu. Čiaročky hore dole. Vložila mi to sestrička do tehotenského preukazu a kázala sa mi pripraviť, že pôjdem na vyšetrenie k doktorke.

Príjemné to veru nie je

Pripravená som tam vbehla. Šok, pani doktorka riadne mladá. 29. maximálne 31 rokov mohla mať. Ak nie aj menej. Vážne ma to prekvapilo. Milo. Som si hovorila, že supiš, tá bude súcitiť a isto bude milá, inak by nerobila hádam na takomto oddelení. No pýtala sa ma základné info všetko, vyzerala byť tak ako sa zdalo.

Tak som sa aj tešila. Povedala mi aby som vyliezla teda na kozu. A začalo to. Išla ma vyšetriť. Riadne dlho jej to trvalo až som bola prekvapená. Doteraz som u môjho gynekológa mala vyšetrenie zo spodu pomerne rýchlo. Ona sa tam naozaj dlho šprtala a najhoršie čo na tom bolo, že bola riadne necitlivá.

Bolelo ma to. A ako by toho nebolo dosť sa ma spýtala či ma to bolí? S veľkým údivom v hlase. Tak som jej teda nie veľmi nadšene povedala až znechutene, že príjemné to veru nie je. Vtedy to našťastie skončilo.

Verdikt?

Ste otvorená na veľkosť prsta. Vraj to ale nie je taký zásadný nález, pretože to takto môže byť aj 3 týždne pred pôrodom. Tak som bola rada. Kázala mi ďalej užívať 6 tabliet magnézia denne a veľa oddychovať. Vraj všetko ostatné je v poriadku.

Ponúkla mi možnosť epidurálnej anestézie. Vraj ak mám záujem musím ísť vo štvrtok na špeciálne poučenie inak mi nebudú môcť ju podať. Slušne som odmietla, že nemám záujem. Tak ma poprosila o autogram a vraj sa vidíme o týždeň.

Sestrička mi už iba dala dátum ďalšej kontroly a bolo hotovo. Celkový čas som tam bola skoro hodinu. Pomerne dlho a to mi ešte nerobili ani sono. Nemali ho k dispozícii práve v ten deň. Tak vraj mi ho budúci týždeň spravia.

Bola som rada, že to dopadlo ako to dopadlo. Pozitívne. Spokojná som išla domov. Netreba sa ženy obávať zbytočne dopredu.

Prajem Vám krásny týždeň.

Ivka

17.12.2019 12:49| autor: Ivka Svetliaková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist