Ivka v 22. tt – Slniečko áno či nie?

TĚHULKA LIVE IVKA Keďže bolo posledné dni obdobie dosť teplé a naozaj letné, tak sme sa aj s partnerom rozhodli navštíviť jazero. Trošku si oddýchnuť, zrelaxovať, okúpať sa, vyslniť sa. Lebo tieto chvíle obidvaja milujeme. No otázkou je či to je alebo nie vhodné v tehotenstve. Slnko? Jazero? Kúpalisko?

thumbnail_img_20190805_112742-1100x618.jpgCelá galéria 40 Zdroj: archiv blogerky

Jazerá alebo kúpalisko?

My sme s partnerom mali dilemu. Čo bude vhodnejšie hlavne kvôli mne. Aby sa nestalo, že by som chytila nejakú baktériu od spodku. To by nebolo veľmi vhodné ani dobré, kvôli tomu, že ako by sa to zas liečilo, čím atď. Riskovanie s ATB a podobne, to nám nestojí za to! Rozhodovali sme sa aj podľa toho čo doktor poradil. On totižto povedal, že kúpalisko nie je vhodné. Dôvody? Chlórovaná voda, veľa ľudí, neprúdi tam tá voda poriadne, nečistí sa. Väčšina kúpalísk nedodržuje dátumy na čistenie. Nalejú savo a dobre je.

A termálne kúpaliská už vôbec nie. Nie sú vhodné pre tehotné ženy. Tam sa rozmnožujú baktérie omnoho rýchlejšie. Tak isto je omnoho ľahšie ich „chytiť“.V takých teplách ako boli posledné dni už duplo nie. A tak isto aj na bruško a dieťatko to nie je vhodné. Môže sa vám veĺmi prekrviť maternica a môžete začať krvácať.  Jazerá, sú fajn povedal. No len pozor pozor. Treba si dávať pozor, kde, kam a v akom čase. Pretože po viacerých dňoch dažďa sú jazerá veľmi ochladené a teda voda bude ozaj dosť ľadová. A keď je človek prehriaty a hodí sa do tak ľadovej vody, tiež nie je dobré. Čo sa týka drobca vo vás úž vôbec nie! Takéto šoky pre neho sú dosť veľkou záťažou. Tak isto sa môže začať sťahovať maternica atď. A tak ako sa nám zdá nevinné kúpanie v lete, tak môže aj ublížiť.

Dlhé pobyty na slnku?

Tak ako voda nám dokáže uškodiť, tak isto to dokáže aj slniečko. Dlhé pobyty na slnku v tehotenstve nie sú vhodné. Cítila som to sama na sebe, keď sme boli na víkend na jazere oddychovať. Prehriatie tela sa v tehotenstve môže udiať omnoho rýchlejšie ako keď tehotná nie ste. Keď som tehotná ešte nebola tak som sa do vody veľmi rýchlo a ľahko hodila. Mala som rada ten slabý „šok“ z vody. Teraz som do vody išla ako dôchodza. Pomaličky. Po kolená to bolo fajn ale potom ozaj po kúskoch. A keď som prišla po úroveň bruška, tak som sa niekedy aj otočila.

Určite ste už zažili, že na kúpalisku, kde ste sa boli kúpať alebo na jazero prišla sanitka. Tak isto niekde v centre mesta, kde neprúdi poriadne vzduch a je horúco. Spôsobuje to veľké teplo a málo tekutín. To je tiež veľmi dôležité! Piť v tehotenstve veľa tekutín. Ak váš pitný režim bol doteraz dosť striedmy, tak teraz je určite čas napraviť to! Tekutiny nepotrebujete iba vy ale aj dieťatko vo vás. Živiny si berie od vás, a z toho čo prijímate do tela. A tobôž, keď ste dlho na slnku.

Určite čo odporučiť viem je: klobúk na hlavu, najlepšie nejaký priedušný. Aby ho aj prefúklo a neudržiaval iba teplo na hlave. Piť veľa tekutín ako som už spomínala. Zobrať si k vode so sebou slnečník. To je dosť dôležité. Keď nemáte slnečník, nájsť na pláži miesto kde je aj kúsok tieňu aj slniečko. Práve tam sa zložte. Aby ste mohli si minimálne hlavu dať do tieňa. Bruško si zakrývať či už tričkom, uterákom alebo ak máte také plavky aj cez bruško. Dieťatko potrebuje vitamín D a je fajn si ho na slniečku prirodzene doplniť. No bezpečne aby to neuškodilo.

Natierať sa vysokým faktorom! Minimálne 30tkou. A ak sa rozhodnete ísť niekam na dovolenku k moru tak určite vsaďte kartu na 50tku. Opálenie nie je také dôležité ako vaše bezpečie! Na to vždy myslite! Určite si nezabudnite zobrať aj nejaké ovocie a prehryzok k vode. Oriešky, ovocie najlepšie melón, broskyňa a pod.

A čo vám môžem povedať určite tak, keď už ste v tej vode tak kašlite na to, že si pokazíte účes. Namočiť si vlasy a celú hlavu je úplne perfektné. Ochladzujúce. Osviežujúce.

Plávanie?

Čo sa týka plávania? Nemáte sa čoho obávať, kľudne plávajte ale vždy v bezpečnej hĺbke. Najlepšie tak aby pri vás vždy niekto bol. Pretože keď plávate tak bruško už máte nižšie pod hladinou a tam sú aj rôzne prúdy. Či už ste pri jazere alebo v mori. Tieto studené prúdy môžu spôsobiť, že dostanete taký slabí kŕč do bruška. Nič nebezpečné. Tak isto ako sa vám môže stať aj keď nie ste tehotná, že dostanete zo studenšej vody kŕč, tak, tak isto to je aj v tehotenstve na bruško. Ja som tiež taký slabý dostala, chytila som sa nachvíľu nafukovačky jednou rukou. Druhú ruku som si položila na to miesto a trošku ohriala a oddýchla a dobre bolo. Nemusíte sa báť, nie je to nič čo by ohrozovalo dieťatko. Potom som bez problémov pokračovala v plávaní.

A čo sa týka blbnutia vo vode, tak na to sa úplne vykašlite. Na nafukovačku naozaj opatrne, nenaťahujte si veľmi bruško. A vo vode buďte iba dovtedy ako vládzete. Však keď si oddýchnete 10 minút na pláži tak sa zas potom môžete vrátiť do vody.

Ja som to tiež tak robila. Striedala to. Chvíľu vo vode, zaplávať ochladiť sa. Potom som vyšla na pláž, na deku. Trošku som sa osušila, ohriala, napila vody, niečo ľahké prehryzla a išla naspäť do vody.

Zrhunie?

Keď je teplo, tak sa vôbec nemusíte báť ísť k vode. Len si treba vybrať vhodnú destináciu. A nech už si vyberiete čokoľvek, podstatné je potom poriadne si umyť celé telo. Ideál ak máte so sebou špeciálny gél na ženskú intímnu hygienu. Plávanie? Kľudne, je to príjemné pre vás aj pre drobca. Slniečko? Tiež je super na doplnenie vitamínu D. No všetko s mierou a opatrnosťou.

My sme si s partnerom víkend užili, zabavili sa aj nás trošku opálilo. Vyslnili aj okúpali. Ako relax je to veľmi fajn. Či už idete iba vy dvaja + drobček v brušku alebo ako partia kamarátov.

Takže Vám prajem príjemné, pomaly už aj posledné, letné chvíle pri vode.

Ivka


Ivka je v 22. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

3.9.2019 12:05| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist