33. týždeň tehotenstva – Tvrdnutie bruška je čoraz častejšie

Tvrdnutie bruška? Začať sa obávať alebo je to v poriadku? Čo vtedy robiť? Oznámiť to gynekológovi? Presne tieto všetky otázky som mala aj ja, keď  mi začalo bruško tvrdnúť.

dsc00469-upr-1100x618.jpg Zdroj: Paulína Ščepková www.fb.com/paulina.scepkova

Kedy sa to začalo?

Toto je veľmi dobrá otázka. Presný týždeň neviem, no viem, že to bolo približne okolo 20. týždňa tehotenstva. Vyskytovalo sa to raz za čas. Zvláštne sťahy, občasný kŕč, tvrdnutie. Bála som sa a vtedy som aj gynekológovi povedala, čo sa deje. Ten mi povedal, že v podstate je to normálny jav.

Je to naozaj normálne?

Je to normálne, nemáte sa čoho obávať. To je klasické odbitie tehuliek u doktora. So zvyšujúcim sa týždňom tehotenstva sa začíname čoraz viac sťažovať na všetko možné. Ja to chápem, no keď ide o prvorodičky, tak naozaj nemáme odkiaľ vedieť, čo je fakt normálne a či je to v poriadku.

Čo zas normálne naozaj nie je a máme sa báť. Vy si môžete čítať všelijaké články na internete, komunikácie a debaty, kde prispievajú aj ostatné mamičky či tehuľky. No ako ja, tak aj vy viete, že to je veľmi subjektívne. Každá totižto vnímame výchovu, celý proces tehotenstva a toto všetko úplne inak. Takisto aj naše telo to inak zvláda.

Naše predstavy ako o výchove, tak aj o ostatných veciach sa môžu veľmi odlišovať. Preto, keď jedna tam napíše, že mne tvrdlo každý deň bruško od začiatku 25. týždňa tehotenstva a narodilo sa  mi zdravé dieťatko a bolo všetko v poriadku… To je príklad, no nemusí to znamenať, že to tak bude aj u vás!

Veľký pozor na toto! Čo je normálne u jednej, u druhej môže byť príznak niečoho zlého. Preto jediné najrozumnejšie odporúčanie je oboznámiť o tom vášho gynekológa. Navštíviť ho pokojne aj mimo poradní a návštev, ktoré ste sa dohodli. Práve na to tam je.

Čo mi povedal?

Môj gynekológ mi na to odpovedal klasicky. Je to normálny jav. Samozrejme, spýtal sa, približne koľkokrát do dňa to je. Ono by to nemalo presahovať počet cca 20- či 25-krát alebo tak nejako mi to hovoril.

Potom je to vraj už nadmerná práca maternice. Vtedy sa môžeme trošku obávať a treba s tým niečo robiť. Maternica sa totiž takto pripravuje na pôrod, keď budú tie sťahy omnoho silnejšie, bolestivejšie a častejšie. Nazývajú to kontrakcie. Takto mi to doktor v jednoduchosti vysvetlil.

Na predpríprave maternice nie je nič zlé. Práve preto nám tvrdne bruško. Zväčša to býva pri nejakom pohybe, práci, námahe atď. Jednoducho, keď niečo robíme. Je to aj znak toho, že by sme si mali ihneď sadnúť, vyložiť nohy a oddychovať.

Ako to prebieha u mňa?

Ako som spomínala, tvrdnutie je čoraz častejšie. Cítim aj taký sťah dole v podbruší. Prvé razy to bolo veľmi nepríjemné, teraz to je nepríjemné, ale zvykla som si na to. Deje sa to denne. Kŕče nemám, to by mohlo znamenať, že je niečo zle. No tieto sťahy a tvrdnutie mám.

Zväčša sa to objavuje v poradí – najprv sťahy, potom stvrdne bruško. Ide to od podbrušia a niekedy stvrdne aj celý spodok bruška. Závisí asi aj od toho, čo robím, ako som sa namáhala atď. Bohvie. Každopádne, deje sa to.

Opatrnosť je namieste

Jednoznačne som to viackrát spomínala aj doktorovi na vyšetreniach. Vždy mi povedal, že je to normálne a nebudeme sa tým zaoberať, kým teda to nebude nejaké hrozivejšie.

Pomoc?

Ako si pomôcť v takej chvíli? Doktor mi odporučil, aby som užívala magnézium, a to 3-krát denne po 2 tabletky. Ráno, na obed, večer. O tom som vám hovorila aj v jednom videu, takže o tom zrejme viete. Odkedy ho používam, je to o niečo lepšie, jednoznačne.

Ono sa to môže viac vyskytovať, aj keď je veľký nedostatok magnézia v tele. To sa môže diať aj u netehotných ľudí, ktorí napríklad v noci dostávajú kŕče do nôh, rúk atď. Stačí si dať magnézium a ono to prejde. Užívam Magnerot, ktorý mi v lekárni odporučili. Mohla by som aj klasické magnézium, čisté, bez prídavných látok, no tento Magnerot sa lepšie v tele tehotnej rozpustí aj spracuje.

Tak som si nechala poradiť, a teda kúpila si tento. Nemám sa na čo sťažovať, je to fajn, pomáha mi to, teda až na cenu. Ďalší super pomocník v takej chvíli je… Ha! To vás isto zaujíma, však? Je to úplne prosté. Stačí si sadnúť, vyložiť si nohy vyššie ako bruško, aby dieťatko tak netlačilo a aby sa mohlo bruško uvoľniť. Piť veľa vody a ono to prejde.

Verdikt?

Je to tak, ako to je. Bude sa to diať až do pôrodu, to mi je úplne jasné. Už si myslím, žienky, že si na to treba zvyknúť. Samotný pôrod bude ešte horší. Takže tak. Dala som vám nejaké rady, čo mi pomáha a čo nie. V každom prípade to aj tak vždy radšej spomeniem gynekológovi. Nech mi radšej zakaždým povie, že to nič nie je, akoby to malo znamenať niečo zlé.

Prajem vám príjemný týždeň
Ivka

Ivka je v 33. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

19.11.2019 1:36| autor: Ivka Svetliaková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist