Majka ve 34. tt. – Těhotenská cholestáza

Po minulotýždňovom verdikte môjho doktora, že všetko je v poriadku a pečeňové testy sú v norme, som nachvíľu pocítila pokoj na duši. Lenže namiesto toho, aby svrbenie prestalo, sa mi na tele objavovalo zo dňa na deň viac a viac krvavých škrabancov.

majka-tehotenske-reklama-063-1100x618.jpg Zdroj: sofiafoto.sk

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Niektoré noci som spala ledva dve hodiny lebo svrbenie bolo na zbláznenie. Doktorovo odporučenie aby som si zašla pre nejakú mastičku ku kožnej mi neprišlo postačujúce, tak nám s mužom nezostávalo nič iné, ako zahryznúť sa do medicíny opäť na vlastnú päsť. Prehrabali sme všetky dostupné vedecké štúdie a dočítali sme sa, že je jedno percento tehotných žien, ktoré majú tehotenskú cholestázu aj napriek normálnym pečeňovým hodnotám. Jediné čo dokáže túto diagnózu potvrdiť je test na žlčové kyseliny.

Takže ráno sme opäť klopali sestričke na dvere s tým, že u kožnej sme neboli ani tam nepôjdeme a že ju veľmi pekne prosíme o testy na žlčové kyseliny. Sestrička bola z toho nejak mimo, že čo to vlastne chceme, ale našťastie je to veľmi ochotná pani a pekne nám vyhovela. Ešte v ten deň poobede sme spolu volali a potvrdilo sa to, čo sme si s mužom aj mysleli. Patrím medzi to jedno percento. Hodnoty žlčovej kyseliny boli zvýšené o 80% a to aj napriek tomu, že pečeňové hodnoty boli v norme. Doktor nám po telefóne povedal, že veď to je nič, ale keď chceme môžeme ísť s výsledkami do rizikovej poradne.

No nám sa to nezdalo byť ,, nič“ a tak sme sadli do auta a s výsledkami utekali do nemocnice. Tam nás vyšetrili a zistili že detičky sú našťastie v poriadku. Veľmi som sa o ne bála, pretože pre deti môže byť táto diagnóza smrteľná. Po vyšetrení srdiečok a prietokov nám v ďalších dverách lekárka povedala, že je treba súrne nasadiť lieky a byť každý týždeň kontrolovaná hepatológom a aj u nich na rizikovom. Povedala, že môžem u nich zostať ležať, ale to som odmietla. Keďže hodnoty neboli až také vysoké, stačí ak sa budem liečiť ambulantne. Radšej tam budem chodiť na vyšetrenia každý deň, ako by som tam mala zostať ležať keď ešte nemusím. Takže sme nasadili lieky a dúfam že sa ukľudní aj to svrbenie.

Veľmi sme boli s mužom nahnevaní, pretože keby si nenaštudujeme o tejto diagnóze sami, tak nikto by to ani neriešil. Veď nám chceli liečiť cholestázu mastičkou na alergiu. Nikdy by som si neodpustila keby sa mojím deťom niečo stalo. A to nehovorím o tom, ako si lekári posielajú pacientov od dverí k dverám len aby sa zbavili pacientov. Niekedy mi je z toho na nič.

Mamičky nedajte sa!

Mamičky ak vám váš šiesty zmysel a ženská intuícia hovorí, že niečo nie je v poriadku, verte si. Nenechajte sa odbiť lekármi, ktorí len kývnu rukou, choďte si tvrdohlavo za tým čo cítite. Dokonca aj psychologické štúdie potvrdzujú, že tehotné ženy sa síce častejšie správajú iracionálne, ale to len preto, že je u nich viac rozvinutý ,,šiesty zmysel“ a rozmýšľajú viac inštinktívne, čo sa nakoniec potvrdí ako najlepšia voľba. Mamička, ktorá v sebe nosí bábätko, vie presne čo cíti a nikto iný to nepochopí.

Čítajte tiež:

Máme termín sekcie

Keď sme boli na rizikovom tak nám v jedných z tých všetkých dverí ktoré sme obehali, naplánovali dátum sekcie. Takže prvého marca nastupujem do pôrodnice a druhého budú detičky na svete. Odkedy to viem mávam sny že ležím na operačke a idú ma rezať. Som zvedavá ako to tam bude celé prebiehať. Dovtedy treba vybaviť ešte všetky predoperačné vyšetrenia a čakať..

A či mám strach z cisárskeho rezu? Neviem.. nejako mi to nedochádza, že budem na stole rozrezaná. Nikdy som v nemocnici neležala, nikdy som nebola uspatá, nikdy som dokonca ani len nemala nič zlomené. Najhoršia vec čo sa mi stala bolo asi že mi vytrhli zub, takže vôbec neviem či sa bojím. Jediné čo viem je, že pre detičky je to najlepšia možnosť, keďže som prvorodička a sú dve a dokonca chlapček je stále hore hlavičkou. Takže pre moje bábätká spravím čokoľvek čo bude treba.

Myslím, že môj muž sa bojí viac. Ale to je asi normálne. Trocha ho mrzí, že zrejme nebude môcť byť pri mne a bude musieť čakať za dverami, pretože mi vravel, že veľmi by chcel byť pri mne a držať ma za ruku, ale na operačnú  sálu nemôže. Asi si šupnem pred tým rajský plyn a robte si so mnou čo chcete…

Majka


Majka je v 34. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

13.2.2018 2:10

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist