Majka ve 29. tt – Priberám stále rýchlejšie

TEHUĽKA LIVE! MAJKA Zakaždým keď ráno vstanem a pozriem sa do zrkadla vidím ako mi závratnou rýchlosťou rastie bruško. Zo dňa na deň je viditeľne väčšie a väčšie. Ale najviac to je asi cítiť v nohách. Rýchly nárast váhy mi zaťažuje kĺby a bolievajú ma kolená, bedrá a hlavne kríže.

majka-tehotenske-reklama-071_pp-1100x618.jpg Zdroj: sofiafoto.sk

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Používam podporný pás od ortopéda a ten mi aspoň na chvíľku uľaví, no po chvíli mi deti dajú pocítiť že im zavadzia a snažia sa ho odkopnúť. Keď varím nedokážem stáť, musím si dať pri kredenc fit loptu a na nej sa pohupujem. Trvá mi to síce dlhšie ale veď času mám teraz dosť. Zatiaľ som pribrala 14 kg a myslím, že sme ešte neskončili. Veľa nejem, pretože mám stlačený žalúdok bábätkami, ale ručičku na váhe to nezaujíma, tá si ide svoje.

Čo som čítala príspevky maminiek dvojičiek, tak mojich 14 kg je ešte dosť málo, väčšina mamičiek v tomto týždni pribrali oveľa viac. Keď som si prečítala, že za celé tehotenstvo pribrali aj 30 kilov, tak som skoro odpadla. Dúfam že ja priberiem ešte tak maximálne 4 kilá a dosť, veď už teraz mi ide brucho vybuchnúť aké je obrovské. A najradšej by som bola, keby tie všetky kilá nechám v pôrodnici a domov prídem zase s mojou pôvodnou váhou. Či som moc naivná? No každopádne sa teším keď sa po pôrode zahojím a poriadne si zacvičím, veľmi mi chýba ten pocit keď po tréningu padnem k zemi a vyplavia sa mi všetky endorfíny. Aj teraz sa snažím byť samozrejme aktívna, ale ako tréning  mi postačí keď chodím hore dole schodmi v dome.

Klesnuté bruško

Jedno ráno som sa pozrela do zrkadla a zdalo sa mi, že mám bruško oveľa nižšie ako deň pred tým a na ďalší deň ešte nižšie. Zrejme mi detičky už schádzajú do malej panvy. Toto je jeden z príznakov blížiaceho sa pôrodu. Ešte je na pôrod moc skoro, tak som zostala ľaknutá a hneď som hľadala na nete ako dlho môže byť bruško klesnuté. Niektoré mamičky písali, že im bruško kleslo deň pred pôrodom, niektoré písali mesiac pred pôrodom a niektorým nekleslo vôbec. Moja mamina vravela že jej kleslo bruško už mesiac pred pôrodom, tak dúfam že to bude aj môj prípad a ešte mesiac potiahneme. Ale pre istotu som už skoro na komplet pobalená do pôrodnice, lebo jeden nikdy nevie kedy sa bábätká rozhodnú. Darmo ich môžeme vyratúvať na termíny, oni majú svoju hlavu.

Čítajte tiež:

Obavy z kojenia

Znova sa mi vrátila bolesť do pŕs, tak ako v prvom trimestri. Myslím si že je to preto, že sa mi pomaly začína tvoriť kolostrum. Zatiaľ mi ešte nič nevyteká ale v tomto období je bežné, že sa už spustí pár kvapiek denne. Čítala som veľa o kojení dvojičiek a dočítala som sa, že najlepšie je kojiť ich naraz. Aby mali rovnaký režim ale aj preto, že keby jedno nevedelo poriadne sať, tak druhé to „rozťahá“ aj za neho a pustí sa mliečko z oboch strán.

Tak som teda kúpila obrovský vankúš na kojenie. Má tvar účka a keď si ho dám okolo pása tak vzadu na chrbte sa zaväzuje. Bábätká sa položia na obe strany, ktoré sú dosť široké aby z tadiaľ nespadli a ide sa na to. Ďalšou výhodou tohto vankúša je, že sa na ňom úžasne spí. Odkedy ho mám doma som lepšie vyspatá, menej sa budím, pekne ma podopiera tam kde treba a netlačia ma kosti. Myslím že ten vankúš bude pre nás veľkou pomôckou, pretože si neviem predstaviť že by som ich obe pridržiavala len na rukách, veď by mi po chvíli odpadli.

Obavy však mám z toho, či budem správne vedieť celú tú techniku kojenia a či budem mať dostatok mliečka pre obe. Určite dostanem ešte lekciu o kojení aj na kurze kam chodím aj v pôrodnici, ale predsa len mi sem vŕta hlavou či budem na to dostatočne šikovná. Predsa len ustrážiť dve bábätká naraz či dobre papajú je zložitejšie a dúfam že nič neprehliadnem. Zatiaľ sa utešujem tým, že aj iné to zvládli a čo majú povedať maminky, ktoré porodili trojičky alebo štvoričky.

Druhý skríning

Tento týždeň nás doktor na prehliadke zase pomeral, zmeral obvod hlavičky, bruška, dĺžku stehennej kosti a odvážil. Tak chlapček má už 1429 gramov a dievčatko 1312 gramov. Moje veľké hrčky, tak som sa potešila keď povedal že všetko je v poriadku, hneď som padla do eufórie a tam som aj ostala celý deň. Počuli sme aj srdiečka a videli chlapčekovi tváričku, pretože bol otočený tak, že sa na nás pozeral. Dievčatko je teraz hlavičkou dole a chlapček hlavičkou hore.

Koncom mesiaca ideme na konzultáciu k doktorovi, ktorý nás bude rodiť, tak som veľmi zvedavá čo nám povie, či budeme rodiť prirodzene, alebo sekciou. Každý deň cítim ako sme bližšie k tomu že ich čoskoro budeme držať v náručí, neskutočne to letí a ja sa tak moc teším…

Majka


Majka je v 29. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

9.1.2018 3:33

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist