Ivka v 19. tt – Obavy z ťažkostí

TEHUĽKA LIVE! IVKA Obavy a strach nie sú v tehotenstve veľmi príjemná záležitosť. Hlavne keď sa obávate o zdravie svojho drobca v brušku. Vaša psychika s vami robí hocijaké pokusy, strácate optimizmus, prevyšujú negatívne myšlienky a obavy… Čo teraz? Poviem vám, ako som to prežila ja.

thumbnail_img_20190805_112742-1100x618.jpgCelá galéria 40 Zdroj: archiv blogerky

Prvé obavy v 6. tt

Úplne prvé obavy, čo som v tehotenstve zažila, boli po prvom vyšetrení u gynekológa, kde mi potvrdil tehotenstvo. Spomínala som to už aj v staršom článku, ak si pamätáte. Gynekológ mi povedal, že „môžu nastať isté straty“. Milo-nemilo naznačil, že môžem potratiť do 12. týždňa tehotenstva. Vtedy som sa aj partnerovi zdôverila so svojimi obavami, že sa to môže naozaj stať. Spravila som veľmi dobre, lebo ten bez mihnutia oka povedal, že nestane, bude zdravé, živé, uvidíš. Vŕtalo mi to trošku v hlave, to je jasné, ale povedala som si, že má pravdu. Nemôžem na to zlé myslieť, potom si to podvedome budem privolávať. Keďže vám píšem teraz v 19. tt, tak je jasné, že drobec bol v poriadku a rástol. Nemala som sa čoho obávať, keď sa na to takto spätne pozriem. Boli to len bludy vyprodukované v mojej hlave. Zamiesť pod koberec, povysávať, vyhodiť do koša a vykašlať sa na to! Jediné rozumné riešenie, samozrejme, spolu s tým, že sa zdôveríte partnerovi.

Naľakala som sa

Ďalšia etapa obáv nastala práve v 19. tt, keď môj gynekológ mal dovolenku. Tak sa mi to trošku skomplikovalo. Všetko bolo v poriadku, až potom jeden večer sa to doslova zomlelo. Bolesť v ľavej strane podbrušia, ktorá išla popri panve až zarovno s pupkom. Cítila som v podbruší také bolesti, ako keby sa mi mala začať menštruácia. Iba občas, ale bolo to mierne bolestivé. Je pravda, že v ten večer som mala trošku stresu.

Z toho som mala zrejme tú dýchavičnosť, točenie hlavy z dôvodu zlého dýchania, pocit na vracanie – už-už to pôjde, ale nič. Kopa slín v ústach. Najradšej by som sa šla vyvracať na toaletu, no nešlo mi to, hoci by sa mi potom určite uľavilo. Nehovorím o tom, že mi tvrdlo aj podbrušie. Áno, ono tvrdne, keď sa namáhate, keď namáhate brušné svaly, ale na druhý deň som celý deň radšej iba oddychovala v posteli, spala, čítala knihu – proste úplný pokoj. No tvrdlo i tak, a to nemalo ani z čoho. Plus výtok, čo som mala dovtedy, sa mi začal zhoršovať. Pretože pozor na toto, žienky, v tehotenstve je zvýšený výtok normálny. V podobe nezapáchajúcej a nejako veľmi farebne nevynikajúcej hmoty. No mne začal ísť trošku do žlta. Bola som z toho hotová. A navyše bola nedeľa.

Na druhý deň, ako som spomínala, som zvolila pokojový režim, no neprechádzalo to. Takže, ešteže som si zapísala mená zastupujúcich lekárov. V tento týždeň zastupoval pán doktor Bielik. Lenže ten mal tiež dovolenku, lebo operoval v inom meste. Čo teraz? Našťastie mamička môjho partnera robí sestričku pre očnú pani doktorku a jej pani doktorka mala kamaráta toho gynekológa. Bola taká veľmi zlatá, že mu zavolala. Super, vybavené! Nakoniec mi pán doktor zatelefonoval a povedala som mu všetko, aj najmenšiu hlúposť, ak by mala byť podstatná.

Bola som totiž dosť vyľakaná a nepridávali mi ani články na internete: „Tvrdnutie bruška pred 35. týždňom tehotenstva“, kde písali o tom, že to nie je dobré, nie je vhodné a nemalo by sa to diať. Strach, des, obavy v mojich očiach. Plus som začala mať stavy, že menej cítim drobca. Jeho pohyby. No oheň na streche som si v hlave vyrobila. Isto si to viete predstaviť. Pán doktor mi povedal, čo som vlastne aj vedela, že mám byť hlavne v pokoji a na druhý deň mám prísť do jeho ambulancie. Tam mi sestrička skontrolovala moč a bielkoviny. Moč bol našťastie v poriadku, ale bielkoviny trošku zvýšené. To naznačoval aj ten výtok. Takže recept do ruky a priama cesta do lekárne. Partner bol, samozrejme, aj keď takto nečakane, ale so mnou. To ma veľmi potešilo. V lekárni padla dvacka a mohli sme ísť oddychovať.

Obavy neprešli

Hoci som dostala lieky, čo by mi mali pomôcť, upokojenie, ale pán doktor tam nebol, nevyšetril ma. Konzultoval to všetko cez telefón so sestričkou. Zvláštny postup, no bola som rada, že ma tak promptne zobral, aj keď neordinoval. Bála som sa, že už je neskoro, že bábo by už mohlo byť mŕtve. A nemusela by som o tom ani vedieť, pretože existujú zamlčané úmrtia. Samozrejme, prečítala som hádam všetky články na tieto témy na internete, či už to konzultovali s lekárom čitateľky, alebo si medzi sebou písali skúsenosti. Hrôza. Partnerovi som to všetko povedala na rovinu. Bojím sa, bojím, bojím. Čo ak to… čo ak toto… čo ak. Čo ak?!

Čítajte tiež:

Po pár dňoch

Keď sa na to teraz pozriem, tak naozaj hlúpe „čo ak…“ vás dokáže tak vystrašiť, že až. Máte chuť vletieť na pohotovosť, spraviť „bububu, necítim sa dobre, pohyby sa znížili“ a tak ďalej. Ako prvorodičke by sa mi nikto nečudoval, vyšetrili by ma a bola by som vedela, na čom som. To mi povedala aj sestrička zastupujúceho gynekológa. No nespravila som to, lebo mi začalo byť lepšie.

Úplne som sa vykašlala na tieto hlúpe „čo ak toto, čo ak tamto“. Povedala som si, že som nespravila nič, čo by mu mohlo ublížiť, som zdravá, všetko robím, ako mám, všetko prebieha, ako má. Tak sa nemá čo stať a bodka! Znížené pohyby ? Dieťatko mohlo byť naklonené viac dovnútra k orgánom a nie do vonkajšej strany ku koži. Preto som ho menej cítila. Bruško mi prestalo tak častejšie tvrdnúť. Teraz si to všimnem, keď niečo robím. Vtedy áno, to je normálny jav. Na močový mechúr mi zabrali tabletky od lekára, aj výtok sa zlepšil. Nie úplne perfektné, ale je to v norme.

Ako to uzavrieť?

Ženy, hlavne nestrašte samy seba hlúposťami, ktoré čítate na internete z článkov. Je tam veľa možností, ako čo môže byť, a do všetkých nevidíme. A predsa u každej z nás je tehotenstvo iné. Takže jediné, čo vám môžem odporučiť, liek na všetko je:

  • Veriť partnerovi a so všetkým sa mu zdôveriť, rozprávať sa o tom – on vás isto podrží, podporí. Ak nie partner tak mama, kamoška, jednoducho blízka osoba!
  • Nestrácať optimizmus! Stále myslieť pozitívne! A veriť v zdravé, šťastné tehotenstvo a nakoniec aj v ten útrpný pôrod, pretože to k tomu patrí.

Aby ste si nemysleli

Hneď ako sa vráti doktor z dovolenky, mám ísť do poradne, na kontrolu, takže všetko doktorovi poviem, ukážem, čo som užívala, a bude dobre. O pár dní nato idem aj do toho Martina, takže všetko vám to potom zhrniem.

Ahojte!

Ivka


Ivka je v 19. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

13.8.2019 12:09| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist