35. týždeň tehotenstva – Ako stará, plnoštíhla babka

Ahojte, tento týždeň sa Vám idem trošku posťažovať. Takže sa možno aj trošku zasmejete a aj pochopíte aké to bude, keď budete v takomto týždni tehotenstva a tie, ktoré to už majú za sebou isto vedia o čom hovorím.

dsc00648-upr-1100x618.jpg Zdroj: Paulína Ščepková www.fb.com/paulina.scepkova

Všetko je to krásne, tehotenstvo aj samotné narodenie. Veľa žien označuje ten moment za najkrajší v živote. Úplne zabudnú na to, aké to bolo celých tých 9 mesiacov. Čo sa dialo, ak mali nejaké negatívne prejavy, tak aj na tie. Všetko to berú ako krásny proces smerujúci ku šťastnému celoživotnému happy endu, ktorý je pre drobca len začiatkom. Na jednej strane koniec tehotenstva, ale na tej druhej aj začiatok materstva a ustavičnej starostlivosti.

Väčšina žien vám povie, ako to rýchlo ubehlo, a nezapodievajú sa už žiadnymi nevoľnosťami, objemnosťou a podobnými tehuľkovskými problémami. To vám máloktorá maminka povie. Zrejme iba keď sa spýtate, ak si to vôbec pamätajú.

Ono sa to určite super počúva pre novopečené mamičky. No keď budete prechádzať sama každým tým týždňom, mesiacom, trimestrom, uvidíte, aké to naozaj je. Či to budete mať naozaj tak „easy“ a bez problémov, že ani nebudete vedieť, alebo sa budete trápiť a istým spôsobom trpieť a snažiť sa nájsť „spoločnú reč“ s drobcom vo vás. Všetko sa to skončí jedným krásnym momentom (pôrodom), no cesta k tomu môže byť rôzna aj kostrbatá.

Začiatok tehotenstva aj „stred“ sme si, ako som vám už dávno opisovala aj niekoľkokrát, užili. Teraz sme však mesiac pred koncom. Ako to je teraz?

Objemnosť! Nepohyblivosť! Únava! Ťarbavosť! Spuchnutosť!! Bóže, takýchto slov by som vám mohla ešte kopu vymenovať, ako sa cítim. Je to naozaj tak.

Bruško už máte dostatočne narastené. Vaše ťažisko v tele úplne zmenilo svoju pozíciu. Ja som to pociťovala už aj predtým, no teraz?! Teraz je to úplne maximálne poznateľné. Ono keď sme boli deti, na fyzike sme sa učili určiť ťažisko nejakých predmetov a podobne. Zakresľovali sme to guľôčkou na ten daný predmet. Pregumovať a zmeniť to na papieri je neskutočne ľahké a neuvedomujeme, si čo to môže všetko spôsobovať, ale keď sa to deje vo vás? To je už úplne iné. Zmena ťažiska mi spôsobila omnoho väčšiu  a častejšiu bolesť chrbta. Lebo mi pribudlo to objemné bruško, ktoré sa zvyšok tela snaží nejako vybalansovať, aby som mohla kráčať a existovať. Mala som problémy s chrbticou, ešte kým som otehotnela. Robili sa mi hrčky, tzv. spazmy, a bolelo to. Vždy sa to však dalo rozmasírovať, ponaťahovať a dať dokopy a prešlo to. No teraz? Teraz ma nemôže partner ani tak masírovať ako predtým. Musí jemne, aby nespôsobil nejaké komplikácie s tými rôznymi bodmi, ktoré sa nachádzajú v okolí chrbtice.

Cez to objemné bruško sa ani nedokážem poriadne ohnúť a komfortne sa obuť. Vykrúcam sa ako nejaká tínedžerka na diskotéke, keď si chcem natiahnuť ponožky na nohy. Naľavo, napravo, tlačím si stále na bruško. Tlačím aj drobca, ktorému sa to, samozrejme, bohvieako nepáči. No a koniec koncov to nie je príjemné ani mne samej. Jednak to trvá o dosť dlhšie ako predtým. Je to pre mňa nekomfortné, nepríjemné a zaťažujúce. Ach, a to som ešte nezačala hovoriť o takej banálnej veci ako sprchovanie.

Samotné namydlenie a opláchnutie, to áno, to ešte zvládnem. Pri nohách to síce ide trošku ťažšie, ale dá sa to. Ale keď si mám oholiť nohy, aby u gynekológa nebolo vidno dvojtýždňové chlpy? Ach, bože, to je roboty. Neohnem sa k nim poriadne cez to bruško. Niektoré strany a uhly sú v pohode, ale ten zvyšok mám nechať tak? Hanba by bola. To nie. Také parádne opilovanie pätičiek, ako som si robila pred tehotenstvom každý týždeň? Kdeže, ani si nepamätám, kedy som to zvládla naposledy. A holenie intímnych partií? Možno si o mne pomyslíte, že čo to tu píšem. No sama som z toho zostala v šoku. Teraz sa už na tom smejem. No ale vy si tam cez to brucho ani vidieť nebudete. Cítim sa pri tom ako slepý patrón, ktorý všetko robí po hmate. Nechty  na rukách, ojoj, to je úplná pohodička, ale na nohách? Strihajú sa, až keď ma tlačia v teniskách.

Po týchto slovách si asi o mne myslíte, že sa nestarám o seba a že som nejaká ohava. No verte, ženy, že základná hygiena tam je. O tom niet pochýb. A takéto vymoženosti, ktoré som vám tu spomenula, čo som si predtým dopriala aj každý týždeň? Naozaj nepotrebujem. Bolo by to super, ale keď si predstavím, čo je všetko za tým roboty a ako by to bolo pre mňa namáhavé, rýchlo si to rozmyslím a dám prednosť napínavým krížovkám s príbehom, ktorý vás dokáže maximálne pohltiť, alebo knihe, kde sa dozviem kopu nových vecí o drobcovi a jeho výchove a starostlivosti oň.

Naozaj, až teraz som pochopila, ako sa môžu cítiť moletky. Smejem sa tomu a zároveň mi je smutno. Určite mám viac súcitu a pochopenia s nimi ako predtým. No pre ženu, ktorá nikdy na svoju výšku nemala nejakú nenormálnu nadváhu a žiadne veľké problémy s tým spojené, to je naozaj veľká zmena a šok. Veď to všetko zažívam prvýkrát. Cítim však, že je to pre mňa nadmieru zaťažujúce a vyčerpávajúce.

Takže verte mi, žienky, v ôsmom a deviatom mesiaci sa budete cítiť ako také spuchlinky a pribraté lemry. Ono to tak nakoniec aj bude, no musíme sa na to pozrieť tak, že toto všetko k tomu jednoducho patrí. Ten človiečik bude mať okolo 50 cm, keď sa narodí. Takže niekde ho jednoducho vopchať musíte. A tých 50 cm nie je málo a to môže mať aj viac.

Tak teraz mi už nezostáva nič iné, len vám popriať znova pekný týždeň.

Berte to s humorom, bude vám ľahšie.

Ivka

Ivka je v 35. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

3.12.2019 12:51| autor: Ivka Svetliaková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist