Tehuľka Andrea v 36. týždni: Štvrť pôrodu za sebou!

TEHUĽKA LIVE! ANDREA Hurá, huráááá! Je tu máj, lásky čas, a s ním aj začiatok nášho posledného, deviateho mesiaca. Som nesmierne šťastná, že sme to s Lucinkou dotiahli až sem. Moju radosť občas striedajú úzkosť a strach z blížiaceho sa pôrodu, hlavne vo chvíľach, keď ma v mojich snoch prenasledujú predstavy, že porodím doma vo vani.

Možno sa čudujete, ale nie som jediná. Počas dňa je ťažké myslieť na niečo iné ako na tehotenstvo a pôrod, rozmýšľam, zvažujem a plánujem, čo budem robiť, keď začnem rodiť. Každý naokolo sa ma to pýta, no ja stále neviem odpoveď. A ani sa ju nedozviem. Iste, mám v zásobe niekoľko alternatív, ale netuším, či začnem rodiť cez deň alebo v noci, či bude Paľo v práci alebo doma. Všetko totiž závisí od toho, kedy a ako to príde. Naplánovať sa to jednoducho nedá a keby sa aj dalo, určite by sa pri mojom šťastí vyskytli nejaké komplikácie a nešlo by nič podľa plánu. Preto to nechávam na osud.

Tento týždeň som bola opäť v poradni. Pán doktor mi pozrel krček a vyjadril sa tak pekne, až som sa zasmiala: „Štvrť pôrodu už máte za sebou.“ V podstate má pravdu, otvorená som už na 2,5 cm, čo je naozaj z tých desiatich, pri ktorých prichádza bábätko na svet, jedna štvrtina. Keby ešte dve štvrtiny išli takto bezbolestne, neprotestovala by som. 😀

Teda úplne bezbolestné to nie je, každé jedno stvrdnutie bruška je nepríjemné a tlak Lucinky na moje vnútorné orgány je tiež bolestivý, ale s pôrodom sa to porovnávať nedá. Do tehotenskej knižky mi napísal odporučenie na CTG vyšetrenie (tzv. pásy) na ktoré sa u nás chodí do nemocnice. Opäť sa rozlúčil so slovami, že ak neporodím, uvidíme sa o týždeň a vraj ak by som porodila, nech im pošlem sms.

Ja sa však ešte rodiť nechystám. Aj keď niektoré noci som už mala naozaj na mále. Bruško mi tak tvrdlo, že mi začalo byť na vracanie a do očí sa mi tlačili slzy od bolesti a zúrivosti zároveň, keďže som nevedela vôbec spať. Lucka v bruchu sa tak rozťahovala, že som mala naozaj pocit, že sa mi pretlačí na svet cez pupok. Veľmi, naozaj veľmi nepríjemné. Takto to trvalo dva dni a dve noci. Želala som si, aby sa už začal pôrod a prišla na svet, lebo ďalšiu noc by som to už asi nezvládla.

Na Babywebe tiež nájdete:

Cez deň sme si spravili výlet na neďaleký salaš a aj napriek celkom príjemnému počasiu som si to práve pre bolesti neužila. No boli sme tam kvôli Tomáškovi, a nie kvôli mne, a ten si to, naopak, užíval plnými dúškami. Večer som si líhala do postele s tým, že ak do rána neporodím, na druhý deň si pôjdem pobehať po schodoch, aby sa to už začalo. Do jednej v noci som sa iba prevaľovala z boka na bok, Lucka opäť neskutočne kopala, keď ma zrazu zvnútra skoro roztrhlo a pocítila som obrovskú úľavu. Neviem, či Lucka konečne našla „správnu“ polohu, ale v tej chvíli tvrdnutie prestalo a ja som za pár minút zaspala. Odvtedy mi bruško opäť tvrdne len tak občas a ja mám opäť chuť vydržať až do termínu.

Dnes mám však od rána dobrú náladičku. Ešte som vám asi nespomínala svoje tri kamarátky z okolia Bratislavy. Spoznali sme sa cez internet ešte počas prvého tehuľkovania, pretože sme mali podobný termín pôrodu – december 2011. Písali sme si takmer celé tehotenstvo a mala som pocit, že ich poznám roky. Ako prvý sa koncom novembra Katke narodil Tomáško, druhý prišiel na svet Luckin Hugino. V decembri sa prvý narodil môj Tomáško a ako posledná prišla na svet na Štedrý deň Zuzkina Ninka. Keďže všetky tri sú z okolia Bratislavy, raz v lete, keď som išla navštíviť sestru, dohodla som sa na stretnutí aj s nimi. Naše deti mali vtedy sedem mesiacov.

Ostali sme stále v kontakte a po roku sme si dali stretko znovu. To sme už však všetky začínali plánovať druhé tehotenstvo. 🙂 Opäť sme chceli aspoň podobný termín pôrodu a každá z nás chcela, samozrejme, presne opačné pohlavie, aké už má doma. Možno si pomyslíte, že sme strigy, ale všetkým nám to vyšlo! 😀 Opäť sme všetky tehotné a hoci nemáme všetky termín v máji, rozdiel medzi detičkami nebude veľký.

andrea2_0.jpg

A pohlavie? To sa nám tiež všetkým podarilo (aspoň podľa ultrazvukov). Katka, ja a Lucka čakáme dievčatká a Zuzka čaká chlapčeka. A vrátim sa teda k tomu, prečo mám dobrú náladu už od rána. Prvá princezná je už na svete. Katka dnes (deň pred termínom) priviedla na svet Karolínku s krásnymi mierami 3 080 g a 48cm. Srdečne jej blahoželám a prajem veľa, veľa zdravíčka a krásnych spoločných chvíľ. Druhá som na rade ja. : -)

Veľmi som sa chcela so svojimi spolutehuľkami stretnúť ešte kým budeme všetky tehotné, aby sme si spravili spoločnú fotku, ale ja som zo zdravotných dôvodov radšej do Bratislavy nevycestovala. Žijeme však v dobe, kde je už všetko možné, a nakoniec jednu spoločnú fotku máme. Veď čo na tom, že ja som sa tam nakopírovala… 😀 (zľava: ja, Katka, Zuzka, Lucka).

Andrea


Andrea je v 36. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom? 

33_tyzden_tehotenstva.jpg

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist