Tehuľka Andrea v 12. týždni: Fotogenické dieťa

Pomaličky sa v prvom trimestri dostávam ku koncu a keďže jeho neodlúčiteľnou súčasťou býva prvý skríningový ultrazvuk, tešila som sa ako malá. Odpočítavala som dni, keď konečne uvidím ten zázrak, ktorý sa mi v brušku skrýva.

Ráno, len čo som rozlepila oči, utekala som na WC nachystať vzorku moču. Keďže ma čakal aj prvý odber krvi, pila som veľa vody. Zjedla som niečo ľahké, pretože nie je potrebné prísť na tieto odbery úplne nalačno. Zabalila som si so sebou ešte obložený chlebík a vydala som sa k lekárovi. Keď si spomínam, ako som chodila na vyšetrenia v prvom tehotenstve s malou dušičkou, roztrasená, čo asi lekár povie, či bude všetko v poriadku, teraz som na to akosi ani nepomyslela.

Vyšetrenie prebiehalo štandardne. Meranie tlaku (110/70 – tak ako väčšina tehuliek mierne znížený), skontrolovanie moču (tiež všetko v poriadku), odber krvi – zhruba 5 ampuliek (radšej som sa tým smerom nepozerala, aby mi neprišlo nevoľno), vypísanie tehotenskej knižky, ktorú som aj tak nedostala, lebo mi ju dajú, až keď prídu prvé výsledky – moja krvná skupina a protilátky, a následne som čakala na vyšetrenie. Najskôr kontrola krčka maternice, vraj má približne 2,5 cm, a potom prišiel na rad ten dlho očakávaný ultrazvuk.

S nadšením som sledovala, ako sa to drobné stvorenie vo mne hýbe. Jeho pohyby mi pripomínali „štikútku“, ale to možno len tak vyzeralo. Lekár skonštatoval, že mám veľmi fotogenické dieťa (to určite nemá po mne), lebo sa otočilo presne tak, ako to on potreboval, aby zmeral všetko, čo potrebuje. Všetky merania dopadli dobre a bolo vidno aj nosovú kostičku. Jediné, čo nesedelo, bola veľkosť plodu.

Podľa menštruácie, ktorou sa ja vôbec neriadim, keďže ovuláciu som mala na 26.-28. deň cyklu, je plod dva týždne pozadu a podľa ovulácie, ktorú som mala potvrdenú ultrazvukom, je zasa 4 dni popredu. Ja sa na termín pôrodu nespolieham, lebo dieťatko sa aj tak na svet vypýta, kedy uzná za vhodné, a to, že niekomu to vyjde presne, je viac-menej zhoda náhod. Pri prvom tehotenstve som mala rovnako ultrazvukom potvrdenú ovuláciu, keďže bola vyvolaná liekmi, sedela aj s poslednou menštruáciou a aj tak som porodila o 11 dní skôr. Tomáško bol jednoducho zvedavý, veď mu to ostalo dodnes. Všetko chce vidieť ako prvý.

Prečítajte si tiež:

5 najhorších obáv nastávajúcich rodičov
Tripple test – strašiak alebo pomocník?
Budeš mať bračeka alebo sestričku

Najbližšiu poradňu mám o štyri týždne, vychádza to na piatok trinásteho : -), tak verím, že to bude môj šťastný piatok. Ak bude bábo správne otočené, možno sa dozvieme aj pohlavie, ale viac sa budem spoliehať na ultrazvuk v 20. týždni. Zatiaľ mám dodržiavať pokojný režim, keďže som v prvom tehotenstve mala nemalé komplikácie, nemám sa veľmi namáhať, nemám brať Tomáška na ruky, nemám… nemám… nemám…

Snažím sa, ale to jednoducho niekedy nejde. Ako mám Tomáška naložiť do autosedačky v aute? Sám tam nevylezie a pri mojom šťastí by som musela čakať pol hodiny pri aute, kým by šiel niekto okolo, kto mi ho tam naloží. Takže v určitých situáciách jednoducho musím robiť aj to, čo by som nemala.

V posledných dňoch často trpím bolesťou hlavy, nezaberajú masáž ani viac tekutín, ani prechádzky na čerstvom vzduchu. Jednoducho, kým si nezoberiem tabletku, bolesti len naberajú na intenzite a ja mám už v noci pocit, že mi niekto zaťal sekeru rovno do hlavy. Po tabletke siahnem naozaj ako po poslednej možnosti, aj to len v prípade, že už ani na oči poriadne nevidím. Neviem, čím to je, či počasím, či tehotenstvom… Dúfam, že sa to čoskoro zlepší.

Tak znovu o týždeň, milé tehuľky.
Andrea

Andrea je v 12. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist