Tehuľka Andrea v 18. týždni: Pohodové Vianoce

Verím, že ste do nového roka vkročili tou správnou nohou a bude pre vás lepší ako ten predchádzajúci. Ubehli už dva týždne, odkedy som vám naposledy písala, tak ani neviem, kde mám začať. Udialo sa toho veľa. Tak pekne poporiadku…

Pred Vianocami som začala s veľkým upratovaním, pretože som chcela, aby bol náš malý bytík čistučký. Tie, ktoré už máte deti určite viete, že upratovanie je beh na dlhé trate a že kým upracete jednu izbu, druhá vyzerá ako po výbuchu.

Robila som, robila, a výsledok žiadny. Ibaže v noci mi začalo tvrdnúť bruško. Dosť ma to vystrašilo, pretože moje skúsenosti s tým sú veľmi zlé, a začala som sa báť, aby som nedopadla ešte horšie ako v prvom tehotenstve. Musela som ubrať. Nasadila som si magnézium, aby sa maternica trošku upokojila.

Po pár dňoch tvrdnutie ustúpilo a ja som si povedala, že radšej budem mať špinavé okná, akoby som mala stráviť Vianoce v nemocnici na infúziách. Keďže sa malinké už krásne z bruška ozývalo kopančekmi, bola som relatívne pokojná. Tri dni pred Štedrým dňom zacítil prvé kopance aj Paľo.

No opäť ma nesklamal svojou reakciou. Keď som mu položila ruku na bruško a malinké dvakrát po sebe koplo, odtiahol ruku, akoby ho potriasla elektrina, a vraví: „Fúúúúj, aj mne sa tak črevá hýbu.“ Smiala som sa ňom. Mám však pocit, že od tej chvíle akoby viac vnímal, že som tehotná. Veď koniec koncov, už to začína byť celkom slušne viditeľné. :- ) Nemám síce megaveľké bruško, ale také normálne, tehotenské. 

Štedrý deň bol nádherný. Síce najteplejší, aký som tu na Liptove zažila, ale aj tak krásny. Už som spomínala, že ja zimu neobľubujem, a tak +7 stupňov bol pre mňa ideál. Áno, pri pohľade von z okna mi chýbala biela prikrývka, ale aj tak som väčšinu dňa prestála pri sporáku a chystaní vianočnej výzdoby. Stromček som postavila o deň skôr, aj to len kvôli Tomáškovi, aby mal ráno radosť, keď vstane.

Inak nezvyknem porušovať tradície a vôbec sa mi nepáči, že niekto má stromček vyzdobený už na začiatku decembra. Každý kričí, že je uponáhľaná doba, že treba spomaliť, ale vianočné stromčeky začínajú stavať pomaly už v lete… Ja v tom význam nevidím.

Medzi sviatkami sme boli navštíviť mojich rodičov a Nový rok sme oslavovali u Paľovej rodiny na Spiši. Musím povedať, že tento rok sme boli asi dobrí, lebo sme dostali presne to, čo sme si želali. Darčeky boli naozaj štedré a hlavne praktické.

Najväčším problémom pre mňa bolo odolať toľkým „fajnotám“. Z každej strany na mňa pozerali koláče od výmyslu sveta, kapustnica, ktorú mám neskutočne rada, pečená hus s kapustou a lokšami, sviečková na smotane s knedľou… Teda ja v jedle nie som prieberčivá, a tak som si dopriala zo všetkého.

Snažila som sa s mierou, aby som potom nedostala šok, keď sa postavím na váhu. Reči typu: musíš jesť za dvoch, daj si, veď si tehotná, mi už liezli na nervy. To, že som tehotná, neznamená, že sa mám prejedať.

redovšetkým nie koláčov. No dala som si z každého.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tvrdnutie bruška v tehotenstve
Ako na zápchu v tehotenstve
Placenta a jej komplikácie

Dnes som dokonca nabrala odvahu a postavila som sa na váhu. Pribrala som 1,5 kila. Keďže som doteraz cez Vianoce vždy pribrala okolo dvoch kíl (a to som ani nebola tehotná), s výsledkom som bola celkom spokojná. Je to síce za dva týždne veľa, ale tak dúfam, že teraz sa to už o kúsok spomalí.

Zaradím do jedálneho lístka viac zeleniny a malo by sa to trochu spomaliť. Pohybu veľa nemôžem, vzhľadom na zdravotný stav. Prechádzka mi však vždy spraví dobre. Najviac ma aj tak trápi to, čo mnohé tehuľky – zápcha. Trpela som ňou aj v prvom tehotenstve a prenasleduje ma aj teraz. Jem veľa vlákniny, pohybu mám primerane, no aj tak s ňou bojujem skoro každý deň. Azda sa to časom zlepší.

Budúci týždeň ma čaká morfologický ultrazvuk. Teším sa, že konečne uvidím, ako za ten mesiac narástlo to malinké stvorenie, ktoré sa v brušku ukrýva. Možno sa už dozvieme, či to bude naše vysnívané dievčatko, alebo sa budeme tešiť z druhého chlapčeka. Skúste si tipnúť, čo to bude. : -) Tak o týždeň.

Andrea

Andrea je v 18. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom? 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist