Čaká ma pôrod. Aký bude?

V poslednom období sa často hovorí o prirodzených pôrodoch. Vzhľadom na to, že ma v blízkej budúcnosti čaká už tretí pôrod, s blížiacim sa termínom sa ním stále viac zaoberám. Aký bude? Ako si ho uľahčiť? A čo tak zostať rodiť doma?

Všade sa hovorí o prirodzených pôrodoch, ale akoby sme zabúdali na druhú stranu mince. Veď kedysi bolo prirodzené pri pôrodoch aj zomierať. Je to síce trochu extrémne tvrdenie, ale pravdivé. Tak trochu zabúdame na to, že presunom do pôrodníc sa novorodenecká aj materská úmrtnosť výrazne znížila.

Prirodzený pôrod

Termín prirodzený pôrod nemám rada. Naše telá sú civilizačným pohodlím zdegenerované, preto nebudem riskovať s „prirodzeným“ pôrodom. Myslím si totiž, že nie je potrebné vrhať sa do extrému.

Ľudské prostredie

Veľmi vítam skvalitnenie starostlivosti v pôrodniciach tak pri pôrode, ako aj v následnej popôrodnej starostlivosti. Ale nemyslím si, že by sa táto situácia mala redukovať len na rodičky. Celé zdravotníctvo a všetci pacienti by iste privítali, keby boli nemocnice útulnejšie. A to najmä ľudsky.

Medicína verzus príroda?

Pôrod síce nie je ochorenie, napriek tomu predstavuje isté riziko. Veľa žien sa bojí neprimeraného medicínskeho zákroku, preto často odmietajú aj také, ktoré môžu pôrod značne uľahčiť. Veľkým strašiakom žien pred pôrodom je bolesť. Informácie o možnostiach epidurálnej anestézie sú rozporuplné. Niekto ju víta, pretože uľahčuje od bolesti a uvoľňuje, v dôsledku čoho sa žena ľahšie a rýchlejšie otvára, pomáha jej aj z psychickej stránky, lebo nie je taká vystresovaná. Avšak všetky zákroky majú aj svoje riziká.

Bolesť

Veľa žien túto metódu neodmieta z racionálnych medicínskych dôvodov, ale skôr z celkom „márnomyseľnej“ príčiny, že predsa nie sú také slabé, aby to nevydržali. Ale každý pôrod je iný a každá bolesť je iná. A skutočne sú aj také ženy, ktoré rodia viac než dvanásť hodín v neznesiteľných bolestiach. Uľahčenie prostredníctvom anestézie neznamená, že je žena „slabou hysterkou“. Naopak. Je skôr zodpovedná a vie, že ak sa jej aspoň na chvíľu uľaví, bude mať dosť síl na poslednú fázu pôrodu, ktorou je tlačenie.

Strach o dieťa

Väčšina matiek si počas pôrodu uvedomí, že ich bolesť nie je tým najhorším, čo ich počas neho sprevádza. Horší je strach, aby všetko prebehlo v poriadku a aby sa dieťa narodilo zdravé. Ak je však matka vyčerpaná bolesťou a únavou, môže sa stať, že v tej poslednej a najdôležitejšej fáze pôrodu, keď je potrebné, aby spolupracovala, bude už celkom otupená.

Úzkosť

Teraz si možno hovoríte, že si odporujem. Veď práve preto, aby mala budúca mamička silu v tretej časti pôrodu zatlačiť, je dôležité vytvoriť príjemnú atmosféru, domáce prostredie a celkovú pohodu. Myslím si, že rodiť v útulnej izbe, kde budem mať iba svojho partnera, je úžasné. Nie je to však to najdôležitejšie.

Vždy záleží na tom, kto je s vami pri pôrode, aký milý je personál a či vo chvíli, keď nastane akýkoľvek problém, je vo vašej blízkosti niekto, komu dôverujete. Direktívna a odmeraná sestra stresuje všade, v akomkoľvek zdravotníckom zariadení. A keďže úzkosť je pri pôrode nežiaduca, žena sa ťažšie otvára, mal by byť v pôrodniciach milý personál samozrejmosťou.

Partner pri pôrode?

Väčšina žien preferuje pri pôrode asistenciu svojho manžela či partnera, čo je prirodzené. Je to človek, s ktorým má najintímnejší kontakt a dôveruje mu najviac zo všetkých, preto pre ňu bude tou najväčšou oporou. Neznamená to však, že by žena, ktorá svojho partnera pri pôrode nechce, takýto intímny kontakt s ním nemala. Možno sa len chce sústrediť na pôrod samostatne alebo dáva prednosť niekomu s profesionálnou skúsenosťou, alebo z iného dôvodu chce mať pri sebe niekoho úplne iného.

Ostych

Dnes máme možnosť voľby. Prítomnosť niekoho blízkeho nám umožňuje ventilovať svoje negatívne emócie, ktoré sa napríklad pred sestričkou alebo lekárom hanbíme prejaviť. Je jednoduchšie hodiť mokrú vreckovku z čela do manžela ako do lekára. A veľakrát to skutočne pomôže. Niekedy sa na tom po odznení kontrakcie rodička zasmeje, znovunadobudne silu a uvoľnenie.

Niektorí muži prítomnosť pri pôrode odmietajú. Ich prianie by sa malo rešpektovať bez toho, aby sme naň hľadeli s opovrhnutím. Možno podvedome tušia, že by bola žena pre nich viac matka než partnerka a že by napríklad mohli mať po pôrode problém milovať sa s ňou. Sex po pôrode je veľká téma nielen pre mužov, ale najmä pre ženy.

Čítajte tiež:

Bez klystíru

V rámci „prirodzených“ pôrodov odmieta mnoho žien oholenie, rovnako aj klystír. V súčasnosti je holenie módna záležitosť, takže veľa žien s tým problém nemá a prichádzajú oholené už z domu. Pre mňa osobne zostáva záhadou, ako to cez to veľké brucho dokážu. Ale aj napriek tomu sa mnoho žien nechce dať oholiť.

A čo ak sa potom napriek snahe aj možnostiam – rodenie v sede, do vody – hrádza predsa len musí nastrihnúť alebo sa žena roztrhne? Následné šitie a hojenie je omnoho ťažšie. A odmietanie klystíru? Pri tlačení ide von najprv obsah čriev, aby uvoľnil miesto pre dieťa. Lekári a sestry sú na tieto veci zvyknutí, pretože aj napriek podanému klystíru sa črevo nemusí vyčistiť úplne, ale podrobiť sa takejto situácii dobrovoľne? A nech si hovoríme o prirodzenosti, čo chceme, väčšine z nás to bude trápne, tak prečo si pri všetkých nepríjemnostiach, ktoré okolo pôrodu sú, jednu neušetriť?

Hovorte o svojom strachu

Úzkosť sprevádzajúca pôrod je pomerne veľká a každá žena sa bojí niečoho iného. O úzkosti a strachu je dobré hovoriť. S partnerom, lekárom, so sestrou, s kamarátkou. Ak cítite, že vás strach valcuje, treba sa zveriť odborníkovi.

Veľa pôrodníc už má svojho psychológa, ktorý môže pri pôrode asistovať. Môžete však vyhľadať aj iného, napríklad spolu s partnerom. Nie je to žiadna hanba. Naopak. Je to zodpovedný prístup a možno oveľa zodpovednejší ako zisťovanie, či má pôrodnica farebné obliečky.

Dobrý psychológ by mal žene vedieť pomôcť nielen pred pôrodom nácvikom rôznych techník, ktoré dokážu úzkostné myšlienky zahnať, ale aj nácvikom rôznych foriem relaxácie, ktoré žene pomôžu zbaviť sa nepríjemných pocitov.

13.9.2010 7:14| autor: Kateřina Hollá

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist