Tehuľka Andrea v 19. týždni: Späť do reality

Ani som sa nenazdala a som v polovici svojho tehuľkovania. Veľmi rýchlo mi to ubieha. Je to aj tým, že celkovo je tá prvá polovica taká kratšia, prvé dva týždne tehotenstva v podstate ešte ani nie som tehotná, potom to ďalšie dva týždne netuším a len čo sa to dozviem, som už v druhom mesiaci. Potom len odpočítavam dni do ukončenia prvého najrizikovejšieho trimestra a zrazu som v polovici.

Možno mi to ubieha rýchlejšie aj preto, že sa tým nezaoberám toľko ako pri prvom tehuľkovaní. Kým tam som mala naštudovanú celú teóriu, vedela som presne, čo sa v ktorom týždni vyvíja, aké vyšetrenia ma čakajú, koľko má bábätko merať a koľko vážiť, teraz ledva stíham sledovať, v ktorom som týždni. Aspoň sa však nestresujem, že je niečo inak, ako má byť. Netrápi ma, že mám bruško v porovnaní s prvým tehotenstvom dvakrát také veľké. Každý, kto sa dozvie, že som tehotná, má nejaké poznámky k veľkosti môjho bruška. Niekomu sa zdá veľké, inému primalé, niektorí sa podľa tvaru snažia určiť pohlavie dieťaťa.

Posledné dni do poradne som odpočítavala ako dieťa do Vianoc. Najskôr som oslávila meniny, na druhý deň prišli Traja králi a keď odchádzali, zobrali nám všetku vianočnú výzdobu. Zrazu ostalo v byte tak pusto. Žiaden svietiaci stromček, žiadne voňavé sviečky či namaľované hviezdičky na oknách. Všetko odišlo a príde až v decembri. Najhorší bol aj tak návrat k pôvodnému dennému režimu. Paľo v robote, ja s Tomáškom sama doma. Hneď prvý deň ma „potešil“ tým, že odmietol cez deň spať.

Mliečko síce poctivo vypil, podal mi fľašku a vyhlásil: „Dosť! Svetlo! Do detskej!“ Snažila som sa ho prehovoriť , aby si ľahol a spal, ale jediné, čo mi na to povedal, bolo jeho najobľúbenejšie: „Nesceeeeeeeeeeeem!“ Na toto slovo začínam byť alergická. Len čo sa nejaká moja veta končí otáznikom, okamžite z neho toto slovo vyletí. Tak bojujeme deň čo deň.

Prišiel deň D a ja som už odpočítavala hodiny do ultrazvuku. Mala som ho až poobede, keďže nebolo potrebné zobrať mi ráno krv. Tlak som mala v poriadku, moč tiež. Najskôr pán doktor skontroloval všetky orgány, veľkosť hlavičky (tá je znova väčšia, ako má byť, ale to isté som mala aj pri Tomáškovi), veľkosť bruška a dĺžku stehennej kosti.

Skonštatoval, že bábätko je dva týždne pozadu, čo však sedí podľa ovulácie, a nie podľa menštruácie. Váži okolo 343g. Opäť som ho poprosila, aby nakukol, čo to moje drobčiatko medzi nôžkami skrýva. Keďže sa neustále vrtelo, bolo ťažké zamerať panvu a pozrieť sa. Skúšal z každej strany a keď sa to nakoniec podarilo, znova len povedal, že to vyzerá na dievčatko, lebo nič netrčí.

Zastavil obraz a ukázal: „Toto je to kávové zrnko.“ V tej chvíli som ho tam videla, ale len čo som prišla domov a pozerala videá a fotky odznova, stále som tam videla toho pipíka. Asi mám bujnú fantáziu. 😀 A nie som jediná. Fotky som poslala známym a aj oni tam videli viac chlapčeka ako dievčatko. No možno to bola len pupočná šnúra. Musíme počkať ďalší mesiac. To mi hádam už povedia na sto percent, čo sa mi v brušku skrýva. Obdivujem ženy, ktoré si to nechávajú ako prekvapko a vydržia až do pôrodu. Chcela by som zažiť aj to, ale to by ma musel niekto na tých deväť mesiacov uspať.

Na Babywebe tiež nájdete:

Vaginálne vyšetrenie v tehotenstve a pri pôrode
Čo dokáže prenatálna diagnostika
Vzťah tehotenstva a cukrovky

Najbližšie ma čaká aj ďalší obávaný glukózový test. Mnohé tehuľky z neho majú hrôzu skôr, ako ho vôbec prvýkrát absolvujú. Poviem vám, že patrím k tej menšine, ktorej tento test bol viac príjemný ako nepríjemný. Odmalička som mala rada sladkú vodu a doteraz mi rodičia pripomínajú, že ja som nepila vodu so sirupom, ale sirup s vodou. Takže tak ako predtým, aj teraz sa na ten test celkom teším. Určite je to lepšie ako odber krvi alebo vyšetrenie krčka maternice. Ani tomu sa však nabudúce nevyhnem. Keďže mi začalo tvrdnúť bruško, lekár mi nasadil magnézium 2 x 1 tabletku denne. Tak verím, že mi to pomôže.

Andrea

Andrea je v 29. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist