Tehuľka Andrea v 27. týždni: Blýska sa na lepšie časy

Pomaly, ale isto finišujem druhý trimester. Juchuuuu! Keď tak porovnávam s prvým tehotenstvom, tento bol omnoho horší. Kým počas prvého tehuľkovania som si v druhom trimestri užívala krásne letné počasíčko, bola som plná energie a nemala žiadne zdravotné problémy, teraz som sa trápila v studenom sychravom počasí s tvrdnutím bruška a inými chorobami.

Ani nečudo, že ma v takomto počasí prenasledovali samé choroby. Naposledy som vám spomínala, že mi lekár odporučil vyšetrenie na ORL. Tak som si tam zavolala, ale vraj musím mať papierik od obvodnej, aby ma vyšetrili.

„Milujem“ túto byrokraciu! Nepomohlo ani to, že som tehotná a že sa blíži víkend. Tak som sa vybrala k obvodnej lekárke, zobrala mi ster z nosa aj hrdla, urobila CRP vyšetrenie, či sa v tele nenachádza zápal, a nasadila antibiotické kvapky. Vypísala papierik na ORL, na ktoré som už, samozrejme, nestíhala ísť a nechala som to na pondelok.

Okrem toho mi predpísala lieky, ktoré by sa počas tehotenstva užívať nemali, pretože sa na tehotných ženách netestovali, a teda sa nevie, či sú neškodné, alebo nie a odporučila ich užívať len na nevyhnutný počet dní, kým sa mi stav nezlepší. Zbehla som do lekárne a išla si domov ľahnúť. Tabletky sa užívali len raz denne, ráno a nalačno, takže prvú dávku som si nechala až na druhý deň. Zatiaľ som si dala kvapky.

Okrem toho mi Tomáško celý čas robil spoločnosť, pretože boli prázdniny. Poobede, keď prišiel Paľo domov, odišli sme na víkend na Spiš k svokre. Už v noci som zistila, že zrazu dokážem dýchať aspoň jednou nosovou dierkou. Úžasný pocit! Ráno som si dala prvú tabletku a keďže sa počas dňa môj stav ako-tak zlepšil, ďalšiu som už nepotrebovala užiť.

V pondelok som šla na ORL, kde mi lekárka povedala iba to, že v tehotenstve mi nemá veľmi ako pomôcť. Nemôže spraviť röntgen, nemôže mi dať riadne lieky, nemôže nič…  Vraj ak budem mať znovu nádchu, nemám sa trápiť a kúpiť si akékoľvek kvapky do nosa. Všade sa dočítate, že sa užívať nesmú. No nie je to tak. To keby mi bol niekto povedal skôr… Vraj sa tie kvapky neodporúčajú iba preto, že môžu pri dlhodobejšom užívaní vyvolať závislosť a mierne zvyšovať krvný tlak. Inak sú vraj pre bábätko úplne neškodné. Cenná rada nad zlato.

Na kontrolu k obvodnej som šla až v stredu. Zároveň prišli výsledky z výteru a zistili, že mám streptokoka pneumoniae (pneumokoka), pri ktorom je liečba v tehotenstve dosť náročná. Jediné, čo môžem, sú tie kvapky, ktoré som užívala.

Vraj žiadne z liekov čo by ho mohli zničiť, sa nemajú užívať v tehotenstve. On je taká potvora, v nose môže prežívať aj bezpríznakovo a stačí aj slabé nachladnutie, ako som mala ja, a skončiť sa to môže všelijako. Ja som dopadla ešte celkom dobre, keď sa z nosa nerozšíril ďalej a nespôsobil mi zápal stredného ucha alebo niečo podobné. Vraj mám prísť asi dva mesiace po pôrode a budú robiť kontrolný ster, či sa tam ešte stále nachádza. Ak áno, vtedy nasadia liečbu, aby som sa ho zbavila.

Na Babywebe tiež nájdete:

Očkovanie a lieky počas tehotenstva
Infekčné ochorenia v tehotenstve
Infekcia s negatívnym účinkom na plod

V utorok mal v škôlke Tomáško karneval. To už chodil do tej druhej triedy so svojimi rovesníkmi. No ako som predpokladala, dosť ho to vystrašilo. Všade samé masky, hudba, tanec, krik detí… A Tomáško skoro na všetkých fotkách uplakaný. No v tejto triede sa mu páči oveľa viac. Žiadne nočné výkriky a ukrutný plač, že sa bojí učiteľky.

Samozrejme, slzičky boli a ešte asi dlho budú, ale ja mám pokoj v duši, že má všetko, čo potrebuje. Najhoršie je, že budúci týždeň opäť do škôlky nepôjde, pretože ideme všetci traja preč. Paľo opäť ide na rehabilitáciu na dva týždne, tak ako bol na jeseň na Smrekovici, no tentoraz ide na Zemplínsku Šíravu. Ja a Tomáško ideme len na týždeň, pretože dvojtýždňovú pauzu v škôlke mu robiť nechcem.

Tak sa už teším, že konečne aj ja trochu vypadnem z tohto kolotoča varenia a upratovania a trochu si oddýchnem. Síce ma bude mrzieť, že si nemôžem ísť zaplávať (keďže som dosť riziková) ani do wellnessu, ale aj tak to bude pre mňa relax. Ibaže to má jeden malý háčik. Ako inak – opäť sa mi choroba vracia.

Ja už ani neviem, čo k tomu napísať, pretože ešte som sa poriadne nedostala z tej predchádzajúcej a už druhú noc sa mi opäť upcháva noc, prepotím 2-3 pyžamá a cez deň chodím ako mechom udretá. No je toto možné? Veď som robila všetko pre to, aby som už neprechladla, vonku sa konečne ako-tak oteplilo, no bohužiaľ… Tak len verím, že to do pondelka prejde a ja nepreležím celú dovolenku pod perinou. Zatiaľ je to len v počiatočnom štádiu, tak sa mi to azda podarí ešte včas zastaviť.

Tak opäť o týždeň. 

Andrea

Andrea je v 27. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom? 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist