Tehuľka Andrea v 23. týždni: Tvrdnutie bruška

Tento týždeň sa nezačal veľmi dobre. Začalo mi tak intenzívne tvrdnúť bruško, že som sa už pomaly chystala do nemocnice. Malinké v brušku bolo až nadmieru akčné a kopalo, akoby sa už chcelo dostať na svet. Myslela som, že sa mi cez ten pupok naozaj prekope von. Zrejme z toho mi bruško tak veľmi tvrdlo.

Keby som doma nemala Tomáška, určite by som na tú pohotovosť utekala hneď, ale čo by bolo s ním? Paľo by mal problém vybaviť si voľno a ak by ma tam nechali niekoľko dní, bolo by to ešte komplikovanejšie. Tak som si sama zvýšila dávku magnézia a čakala, čo bude. Mala som obrovský strach, či sa mi znova nezačína predčasný pôrod.

Našťastie to po dvoch dňoch prešlo. Bábätko sa tiež upokojilo a kopkalo len občas – tak ako predtým. Ak by to trvalo ešte jeden deň, musela by som na tú pohotovosť ísť tak či tak. Poradňu mám už budúci týždeň a mám mierne obavy, v akom stave je môj krček maternice. Je možné, že sa pri taktom tvrdnutí skrátil alebo dokonca otvoril. Už teraz viem, že tam pôjdem len s malou dušičkou, čo doktor povie. Hádam budeme v poriadku.

Vonku sa ochladilo, napadol sniežik, a tak som sa chodila s Tomáškom sánkovať. Samozrejme som sa šetrila a sane mi na kopec ťahala kamarátka. Doma som pomaly začala chystať veci do škôlky. Tomáško toho bude na začiatok potrebovať veľmi veľa. Na nočník sa pýta od jedného roka, ale vraj aj také detičky zvyknú mávať zo začiatku nehody.

Rovnako sa deti zašpinia pri jedení a o tom, ako sa dokážu umazať vonku, je aj škoda hovoriť. Preto mu tam musím odniesť veľa náhradného oblečenia. Na jednej strane ma zmáhajú strach a úzkosť, na druhej strane si budem môcť aj ja trocha vydýchnuť a aspoň čiastočne dodržiavať pokojný režim.

Prvé dni budú určite ťažké. Mnohí nechápu, prečo ho tam chcem dať, keď je taký maličký a navyše som ja doma na rodičovskej dovolenke. Nechce sa mi každému vešať na nos moje problémy a aj tak ich do toho nič nie je. Je to moje rozhodnutie. Inokedy bolo bežné dávať deti od šiestich mesiacov do jasličiek, tak nevidím nič strašné na tom, keď tam dám dvojročné dieťa.

Prečítajte si tiež:

Tvrdnutie bruška v tehotenstve
Kedy ísť do pôrodnice alebo Päť základných situácií
Čo so sebou na cestu z pôrodnice

Budúci utorok ma čaká glukózový test. Všetko by bolo super, keby som nemusela tak skoro ráno vstávať. 😀 No páči sa mi, že tú glukózu môžem vypiť doma a do hodiny prísť na odber krvi. Je to pohodlnejšie, ako to celé absolvovať tam. Dočítala som sa, že niektorí lekári dokonca používajú modernejšiu a oveľa príjemnejšiu metódu na zistenie tehotenskej cukrovky a miesto vypitia 75 g glukózy rozpustenej vo vode, stačí ráno zjesť 75 g čokoládu. Znie to lepšie, nie? Mne však takú možnosť nedali, tak si poradím aj so sladučkou vodou.

Pamätám sa, že keď som bola na tomto teste ešte počas prvého tehotenstva, Tomáško v brušku začal neskutočne vystrájať. Ani sa nečudujem, po takej dávke cukru. 😀 Uvidíme, ako to bude teraz. Mnohé mamičky sa takémuto vystrájaniu tešia, ale ja nie. Pochopiteľne, pre to nešťastné tvrdnutie. Po glukózovom teste by som mala absolvovať 3D ultrazvuk. Na ten sa už veľmi teším. Dúfam, že toto drobčiatko nebude hanblivé ako Tomáško, dá sa pekne ofotiť a ja si domov odnesiem krásne fotky tváričky.

Ta,k mamičky, o týždeň som tu znova aj so správami o tom, ako Tomáško zvládol nástup do škôlky, a o tom, ako sa bábätku darí v brušku.

Andrea

Andrea je v 23. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist