Tehuľka Andrea v 26. týždni: Padol mi zo srdca obrovský kameň

Ahojte, milé čitateľky, tak po týždni sa opäť ozývam a, chvalabohu, z domu. No pekne po poriadku. Ako som už spomínala, Tomáško tento týždeň do škôlky nešiel, lebo sú prázdniny. Tak sme si tu spolu gazdovali, len čo bolo najhoršie, mňa tá choroba nie a nie opustiť. V kuse plné dutiny mi nedávali spávať a aby toho nebolo málo, všetko mi pekne zliezlo na hrdlo a priedušky. No trápila som sa ďalej.

Jeden deň ostal doma Paľo, jeden deň mi prišla pomôcť svokra. Najpodstatnejšie pre mňa je, aby Tomáška niekto zobral von a aby som si ja mohla trochu oddýchnuť a vyložiť nohy. Teraz na to mám skutočné právo.

Lenže len čo som si ľahla, dutiny boli znova úplne plné a ja som nevedela vôbec dýchať. Pri každom smrkaní som mala pocit, že si Lucinku z bruška „vyfúknem“…

Čím viac sa blížil deň kontroly môjho krčka, tým viac som sa bála, čo bude ďalej. Samozrejme, musela som rozmýšľať dopredu, čo ak… Pretože to nie je len tak si zbaliť tašku a odísť ležať do nemocnice. Hlavne keď bývate ďaleko od všetkých, rodičov máte pracujúcich a manžel dochádza denne do práce 80 km. Musela som byť pripravená na všetko.

Prišiel deň D a ja som ešte zbehla do roboty odniesť papier o tom, že som tehotná. Síce to už všetci vedeli, ale spresnila som im dátum nástupu na materskú dovolenku a aspoň to majú pekne čierne na bielom, tak, ako to zákon žiada. Odtiaľ som sa už len utekala domov najesť a rovno k doktorovi.

Počas vyšetrenia som ani nedýchala. A záver? Krček nezmenený, ostáva skrátený na 1 cm, ale niečo sa zlepšilo! Lucinka sa troška umúdrila a posunula sa vyššie, čo znamená, že už nenalieha hlavičkou priamo na krček. Na ultrazvuku to bolo krásne vidno, že je tam zrazu taká medzera. Je to super správa, pretože práve naliehaním hlavičky by sa mohol krček začať predčasne otvárať zvnútra ešte skôr, ako by sa úplne skrátil. To som totiž zažila pri Tomáškovi. Padol mi zo srdca obrovský kameň.

Na Babywebe tiež nájdete:

Kedy sa v tehotenstve obrátiť na lekárov
Aká budem mama? To je vo hviezdach!
Otec pri pôrode – radosť alebo komplikácie?

Samozrejme, aj naďalej musím dodržiavať pokojný režim, čo už bude trochu jednoduchšie, keďže Tomi pôjde do škôlky.

A doktor mi nakázal okamžité vyšetrenie na ORL, keď ma počul rozprávať s mojimi plnými dutinami. Vraj ak nádcha a prechladnutie neprejdú do týždňa (čo neprešlo), tak to nie je len také obyčajné prechladnutie a obzvlášť v tehotenstve sa musí liečiť inak ako podomácky. Tak sa tam zajtra chystám, ibaže Tomáško je doma a vláčiť ho so sebou po doktoroch nebude prechádzka ružovou záhradou. No niečo azda vymyslím.

Inak zväčšujúca sa maternica mi robí čím ďalej, tým väčšie starosti. Najnepríjemnejšia je asi bolesť rebier. Presne to isté som mala aj v prvom tehotenstve. Je to také nepríjemné pálenie posledného rebra na pravej strane. Okrem toho už chodím ako kačka (aspoň tak to väčšina ľudí nazýva). Pupok vystrčený dopredu, nohy nejako naširoko…

Samozrejme ma z toho strašne bolia kríže a niekedy mám problém vstať alebo sa pretočiť na posteli. Vidno, že sa blíži tretí trimester. Ten už nie je taký pohodlný ako druhý. Na brušku sa mi už dávnejšie spravila tá pigmentová čiara – neviem presný názov. Zatiaľ je len v spodnej časti bruška a je ešte celkom svetlá. Možno stmavne a objaví sa aj nad pupkom a možno nie.

Celkovo je zvláštne, že sa vôbec objavuje len počas tehotenstva. Tehotenstvo je v mnohých veciach také zaujímavé, tajomné a zvláštne. Vždy keď sa nad tým hlbšie zamýšľam, pripadá mi to ako sci-fi. Aj dnes, keď som sa pozerala na tom ultrazvuku, ako si tam Lucinka zíva a zakrýva si očká… je to také neuveriteľné, že sa to deje v mojom brušku. A keďže tú rúčku mala priamo pred tváričkou, na 3D opäť nemám žiadne pekné zábery.

Vidno len kúsok nošteka a tie jej plné pery… No to som čakala, my s Paľom sme obaja dosť „gambatí“… No najviac sa mi páči, že na to 3D vyzerá akoby už vážila aspoň 3,5kg, pritom nemá ešte ani kilečko. Má tam však také krásne plné líčka! Najbližšiu poradňu mám o dva a pol týždňa. To ma čaká aj odber krvi a všetko, čo k poradni patrí.

Tak o týždeň, milé budúce mamičky.

Andrea

Andrea je v 26. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom? 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist