Tehuľka Andrea v 29. týždni: Peklo na pohotovosti

Tak tento týždeň nebol vôbec príjemný. Ako som už spomínala, že mi počas dovolenky na Šírave tvrdlo často bruško, len čo som v piatok prišla domov, rozhodla som sa pre istotu zbehnúť na pohotovosť.

Keď som prišla a povedala sestričkám, že mi už týždeň tvrdne brucho, len sme boli preč a nemohla som prísť skôr, poslali ma na CTG vyšetrenie (tzv. pásy). Poležala som si tam 45 minút a bruško mi za ten čas stvrdlo dvakrát. So záznamom som čakala na doktora a len čo som počula, kto má službu, nabehli mi zimomriavky.

Najneobľúbenejší pôrodník z celého okresu, z ktorého majú strach takmer všetky mamičky. Najskôr na mňa nakričal, prečo som nešla k svojmu lekárovi a prečo rovno utekám na pohotovosť. Tak som mu vysvetlila, že som len pred chvíľou docestovala a môj lekár už nerobí.

V tehotenskej knižke mám zapísané, že som v prvom tehotenstve bola od 31. týždňa hospitalizovaná pre pokročilý nález (otvorený krček na 3cm), aj to, že ho mám teraz skrátený už na 1 cm. Pozrel si záznam a vraj tie dve slabé kontrakcie nič neznamenajú. Potom mi šiel skontrolovať krček.

Vôbec som však nečakala, že by ženu, ktorá príde s podozrením na možný začínajúci sa pôrod, bude vyšetrovať železami, okrem toho tak necitlivo, že som myslela, že Lucke nimi prerazí hlavu. Slzy som mala na krajíčku a zuby som zatínala viac ako pri samotnom pôrode.

Také bolestivé vyšetrenie som ešte nezažila. Napriek tomu, že sa mu zdalo všetko v poriadku, rozhodol sa spraviť aj ultrazvuk krčka. Kým sme prechádzali po chodbe, celý čas si hundral popod nos niečo v zmysle, že kvôli mne musí ten prístroj zapínať.

Na sone sa potvrdilo, že krček je nezmenený, a tak len stále opakoval, že čo tam robím, čo stresujem, že tvrdnutie je normálne a netreba hneď utekať do nemocnice, keď sa s krčkom nič nedeje… Ako keby som to ja mala odkiaľ vedieť, či sa mi z tvrdnutia krček skracuje, alebo nie…

Pripomenula som mu, aké som mala problémy v prvom tehotenstve, aby som aspoň čiastočne obhájila svoju prítomnosť na pohotovosti, no k tomu len (opäť arogantne) dodal, že aj tak som rodila v termíne, tak čo stresujem…

Veľmi dobre si spomínam, keď som vtedy v 31. týždni prišla s rozbehnutým pôrodom, pričom tvrdnutie bolo menej intenzívne ako teraz, ibaže bolo pravidelné a časté (každé dve minúty), a ako okolo mňa všetci behali a nechápavo krútili hlavou, prečo som prišla tak neskoro, že môžem o pár hodín porodiť…

Našťastie sa im to vtedy podarilo pomocou liekov udržať, ale môj gynekológ ma varoval, že teraz to už tak dopadnúť nemusí a mám pri každej pochybnosti radšej na pohotovosť ísť a dať sa skontrolovať. Na jednej strane som z pohotovosti odchádzala šťastná, že krček stále drží a ja nemusím ostať ležať na infúziách, na druhej strane som bola znechutená prístupom lekára.

Presne vinou podobných prípadov mnohé ženy čakajú, až kým s nimi nie je veľmi zle. To sa však potom často končí oveľa horšie, niekedy až tragicky. Napriek svojej veľmi zlej skúsenosti som odhodlaná ísť na pohotovosť, ak budem mať opäť pochybnosti. Budem síce tajne dúfať, že bude mať službu iný lekár, ale aj keby som mala „šťastie“ opäť na tohto, jeho prístup budem ignorovať. Jemu nejde o nič, mne ide o život mojej Lucinky a ja spravím všetko pre to, aby sa narodila zdravučká a v termíne.

V utorok som mala poradňu u svojho gynekológa, zobrali mi krv a čakal ma ďalší skríningový ultrazvuk. Doktor skontroloval srdiečko aj všetky ostatné vnútorné orgány a Lucku poriadne zmeral. Tak ako tomu nasvedčoval už posledný ultrazvuk, Lucka rastie trochu rýchlejšie, ako by mala. Hlavne jej hlavička. To bude pôrod. 

Aj s Tomáškom sme mali podobné problémy, ktoré trvajú doteraz a pre väčšiu hlavičku pravidelne chodíme na kontrolu k neurológovi. Vraj to môže byť dedičné, pretože žiadnu inú príčinu nenašli a z Paľovej strany majú skoro všetky deti veľké hlavy. Okrem hlavičky doktor zmeral aj bruško a dĺžku stehennej kosti. Keď to spriemeroval, Lucka vraj zodpovedá 30. týždňu, čiže je veľkosťou týždeň popredu a ak sa narodí v termíne (nie podľa menštruácie, ale podľa ovulácie), tak bude vážiť možno aj viac ako 4 kilá… Uuuuuuf!

Opäť sa pohrávam s myšlienkou využitia epidurálky počas pôrodu. Tomáška som porodila na tri zatlačenia, tak to nebolo až také strašné, ale on nevážil ani tri kilá :-D, takže predpokladám, že tento pôrod bude o niečo dlhší, a tak by som ho asi radšej prežívala bezbolestne… Uvidíme, chcem ju mať len ako poistku, ak by som si to náhodou rozmyslela, tak si ju pichnúť nedám. Všetko záleží na priebehu samotného pôrodu.

Pri vyšetrení sa doktor opäť pokúsil spraviť peknú 3D fotku, ale tá naša potvorka sa zase nechcela pekne ukázať. Držala si noštek, akoby sa šla potápať. 😀

Po tom, ako som doktorovi porozprávala o svojej skúsenosti na pohotovosti, sústrastne na mňa pozrel a len dodal, že službukonajúci lekár má veľmi zlú povesť a že som dobre spravila, keď som tam išla. On už krček nepozrel, aby mi ho zbytočne nedráždil, nakázal aj ďalej užívať plnú dávku magnézia a dodal, že ak budem mať znovu problémy, tak mám určite na pohotovosť ísť. Súhlasím s ním a určite tam v prípade potreby pôjdem.

Tento týždeň bol pre mňa veľmi náročný. Paľo musel ešte ostať na Šírave, a tak som bola na Tomáška sama. Našťastie chodí do škôlky, lebo neviem ako by som zvládla nonstop starostlivosť. Už tých pár hodín (od tretej do ôsmej) ma dokázal tak vyšťaviť, že som mala chuť ísť spať s ním. Počasie bolo nádherné, tak sme behali po ihriskách, hrali sa na piesku, prechádzali sa po parku…

Prečítajte si tiež:

Tvrdnutie bruška v tehotenstve
Kedy ísť do pôrodnice alebo Päť základných situácií
Čo so sebou na cestu z pôrodnice

Bruško tvrdne trochu menej, ale tvrdne. Bez ohľadu na to, čo robím. Niektoré dni počet tvrdnutí spočítam na jednej ruke, inokedy ich mám toľko za hodinu… Najbližšie idem do poradne o tri týždne a zrejme ma už doktor vypíše na materskú, pretože podľa menštruácie už budem v 34. týždni. Nedbám. Keďže som na rodičovskej dovolenke, je mi úplne jedno ,kedy mi začne materská. A keďže to bude o trochu viac peňazí, ako dostávam teraz, aspoň do pôrodu stihnem (teda dúfam, že stihnem) nakúpiť posledné veci, čo mi ešte pre Lucku chýbajú, vrátane vecí, ktoré potrebujem do pôrodnice. Musím znovu naštudovať, čo všetko mi to vlastne treba. 

Tak o týždeň.

Andrea

Andrea je v 29. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist