Predpôrodná depresia a smutná mamička? Nehanbite sa a riešte ju

Tehotenstvo by malo byť obdobím plným pokoja, lásky, vyrovnanosti a mali by sme dať stopku negatívnym emóciám. Vo väčšine prípadov to aj tak býva a gravidita je jedným z najkrajších období života manželského páru. Malo by to tak aspoň byť.

tehotna_smutna_zena-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Nie vždy to však takto naozaj je. Žena prechádza veľkými hormonálnymi zmenami počas tehotenstva a nielen to!  Všetko sa v nej mení, rastie v nej nový človek, nový život.  Veľa mamičiek namiesto prežívania nádherného a šťastného obdobia sa skôr stretáva s ťaživými depresiami.

Príčin depresií je veľa a najhoršie je na tom to, že jedna negatívna myšlienka ovplyvňuje aj  dieťa, nielen matku. Povedomie o popôrodnej depresii je rozšírené, ale čo predpôrodná depresia? Počuli ste o nej? Áno, aj tehuľky môžu byť v depresii a nie je na tom nič hrozné ani tragické.

Hlavnou príčinou depresií sú, ako sme už naznačili v úvode, hormonálne výkyvy a zmeny. Ak počas obdobia gravidity nastanú niektoré ťažké životné situácie, akými sú napr. ťažká finančná situácia či problémy so stratou partnera, strata príbuzného, môže to ovplyvniť duševné rozpoloženie, rovnováhu a prežívanie. Horšie je, ak žena otehotnie nechcene a neočakávane.  Vtedy sa ocitá zvyčajne vo veľmi stresujúcom stave. Je to obrovská záťaž na psychiku ženy. Je to najstresujúcejšie obdobie v jej živote, ako sa rozhodne, či dieťa porodiť, či nie. No z každej situácie je cesta a existuje riešenie, netreba zúfať a o všetkom sa poradiť s rodinou, prípadne s lekárom, ktorý vie v týchto zložitých situáciách pomôcť.

Nemusí sa však stať  nič z toho, jednoducho nemusí byť nijaká príčina depresie. Stačí, že sa žena na dieťa veľmi neteší, napríklad nechcela mať nikdy deti a tehotenstvo ju prekvapilo. Častejšie sa depresia v tehotenstve objaví u žien, ktoré už pred otehotnením trpeli depresívnymi náladami.

Prejavy depresie 

Je známe, že tehotné ženy mávajú rôzne výkyvy nálad a rôzne chute. Ak však negatívne nálady a pochmúrne pocity pretrvávajú dlhšie obdobie, je načase venovať tomu pozornosť.

Prejavy depresie: pochmúrne myšlienky, myšlienky na samovraždu, pocity beznádeje, plačlivosť, nezáujem o  bežné činnosti, plač, nechuť do jedla, záchvatové prejedanie, nespavosť a iné. Ak navyše tehotné ženy kombinujú depresívne stavy s alkoholom či inými návykovými látkami, tak je to veľmi vážny varovný signál a v ohrození je zdravie a život dieťaťa!

Ženy majú niekedy prehnané obavy aj zo psychického vyčerpania, boja sa pôrodu, bolestí, ktoré nastanú po pôrode. No pri pravidelnej spolupráci s odborníkom a s pomocou otca dieťaťa dokážete tehotenstvo aj starostlivosť o bábätko zvládnuť. Depresií sa netreba báť, zvyčajne aj tak prejdú samy po narodení dieťaťa. Nemusí to však vždy byť železným pravidlom.

Depresia vplýva na dieťa viac, ako si myslíte. To, ako sa matka cíti, vycíti aj dieťatko. V prípade depresívneho tehotenstva hrozí riziko komplikácií napríklad aj v podobe predčasného pôrodu. Ak žena siaha po alkohole či iných návykových látkach, je tu veľké riziko rôznych zdravotných problémov u dieťaťa.

Novorodenec môže mať tiež psychické problémy v dospelosti, ak matka mala počas tehotenstva psychické problémy. Hrozí tiež, že z tehotenskej depresie sa žena dostane do popôrodnej depresie a bude mať problémový vzťah so svojím dieťaťom.

O tehotenskej depresii veľa žien mlčí v domnení, že  to jednoducho prejde samo. Tehuľky sa hanbia hovoriť o tom, že ich nič nebaví, lebo sa boja odsúdenia okolím, keďže okolie sa pozerá na smutné tehuľky skepticky a odsudzujúco. Depresia nie je žiaduca, je odsúdená spoločnosťou, budúca mamička by mala byť  predsa vysmiata a šťastná. Okolie by ju hneď odsúdilo.

Ak cítite uvedené príznaky, netreba sa hanbiť a hneď svojmu lekárovi povedať o tomto vážnom probléme. S odbornou pomocou si môžete tehotenstvo užiť bez väčších problémov a začať sa znova cítiť šťastná. O depresii by mal byť informovaný váš všeobecný lekár, rovnako ako gynekológ, ktorému dôverujete. Nič nezanedbajte.

Čítajte tiež:

Liečba, zaberú lieky?

Veľký pozor treba dávať na užívanie antidepresív počas tehotenstva. Niektoré mamičky sa snažia užívanie liekov proti depresii znížiť alebo ich úplne prestať brať počas tehotenstva, pretože negatívne ovplyvňujú dieťa.

Veľký problém je, že doteraz štúdie ešte nepreukázali, či lieky proti depresie výrazne vplývajú na  vytvorenie mozgu dieťaťa. Psychiatri preto vždy upravujú liečbu tak, aby neohrozili plod. Ženy trpiace depresiou mnohokrát nemôžu bábätko dojčiť, čo je tiež ďalšie riziko pre dieťa.

Psychofarmaká by sa nemali používať lebo môžu brániť vývinu zdravého plodu.  Zabúdame však na to, že na vyliečenie depresie existujú posedenia so psychológmi, skupinové terapie, gravid joga, iné cvičenia, mnohé bylinné čaje ako medovka, mäta alebo vitamíny: magnézium, aromaterapia infralampou, dostatok odpočinku, spánku, akupunktúra, zmena prostredia, výlety, príjemná rodinná atmosféra a iné.

Nezabúdajte, že depresia je síce nepríjemné, ale veľmi časté ochorenie, diagnostika a liečba je však už jednoduchšia. Každá tehotná žena je v očakávaní, je neistá, má zmätené pocity, je to normálne. Ideálne je, ak sa žena niekomu zverí a všetko potom naberie rýchly spád a môže sa začať s liečbou.

Čo si uvedomiť

Dôležitá vec, ktorú si nutne potrebujeme uvedomiť, je, že nervózna a nešťastná mama nemôže očakávať  veselé dieťa. Dieťa je naším pomyselným zrkadlom, čo doň vkladáme, to aj vidíme. Netreba sa potom čudovať, ako sa správa. Dieťa môže mať agresívnu povahu v dospelosti, ak napríklad matka trpela počas tehotenstva depresiami.

Tehotná vystresovaná nervózna žena dáva práve stresový hormón prostredníctvom placenty priamo svojmu dieťaťu. Plod automaticky reaguje a prispôsobuje svoj mozog výrazne stresovému prostrediu, ktoré ho po narodení čaká.

Treba pamätať na to, že tehotenstvo vás môže emocionálne rozladiť a nemusí to byť spôsobené len hormónmi a telesnými zmenami, ale aj psychologickými príčinami.Všetko závisí od toho, aký veľký význam pripisujete očakávaniu dieťaťa, ako sa vyrovnávate so svojím meniacim sa telesným výzorom, akých ľudí máte okolo seba. Dajte zelenú šťastiu a dobrej nálade nielen kvôli dieťaťu, ale kvôli samej sebe!

 

 

18.1.2024 4:29| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist