Z honby za dieťatkom sa môže stať začarovaný kruh

Už niekoľko mesiacov sa snažíte, aby bol tehotenský test konečne pozitívny a nič. Odvšadiaľ počúvate, že moderná doba so všetkým tým znečisteným ovzduším, žiarením, chémiou plodnosti veľmi nepraje. Čo teda robiť v bežnom živote, aby človek prekľučkoval medzi všetkými týmito nástrahami a dočkal sa konečne vytúženej radosti?

couple-g35d901ad1_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

RADY PRE ŽENY

Cigaretu zahaste včas

Množstvo výskumov ukázalo, že fajčenie má negatívny vplyv na plodnosť. Ak fajčíte viac ako štyri roky, vaša plodnosť klesne o 20 %. Našťastie fajčiarky, ktoré si povedia dosť, majú šancu dostať sa po niekoľkých cykloch opäť do normálu. Väčšine sa nepodarí prestať fajčiť zo dňa na deň, ale po malých krôčikoch by to mohlo ísť. Skúste si napríklad povedať: „Nebudem už fajčiť v kuchyni“ alebo „Denne vyfajčím o polovicu menej“. Pozor si dajte aj na marihuanu. O toxicite canabisu sa toho nevie toľko ako o nepriaznivom vplyve tabaku, gynekológovia však napriek tomu odporúčajú v tehotenstve si jointa odoprieť. Aj alkohol je na čiernej listine, naopak u kávy to nie je také prísne. Denná konzumácia by však nemala prekročiť dve šálky.

Posteľná gymnastika nebýva riešením

Dvojice, ktorým ich snahy o dieťatko nevychádzajú, sa často sústredia len na to, aby bol konečne test pozitívny. Zabudnú normálne žiť a môžu sa až navzájom odcudziť. Preto nie je dobré sústrediť sa na sex len v plodných dňoch, ale milovať sa s chuťou a s rozkošou kedykoľvek a snažiť sa žiť život s partnerom naplno. K tomu patria aj romantické prechádzky, víkendy, spoločné plány na zmeny v byte. Francúzska gynekologička Silvia Alvarezová dáva svojím pacientkám vyplniť dotazník o rodinnom živote a na základe neho im odporučí prípadné zmeny. Po nich zaznamenala 35 % spontánnych otehotnení.

Bacuľky sú na tom horšie

Pri športe si vyčistíte hlavu a k tomu zhodíte nejaké to kilo. Z početných výskumov vyplýva, že schopnosť otehotnenia je až o 8 % nižšia u žien, ktoré majú nadváhu a až o 18 % nižšia u tých, ktoré sú obézne. Naopak, ak nejaké to kilo zhodíte, šance na dieťatko rastú. Ale najlepšie je športovať pravidelne. Nielen nadváha, ale aj prílišná štíhlosť je na škodu. Do tehotenstva je potrebné vstupovať s určitými zásobami tuku. Ak neexistujú, žľazy vylučujúce hormóny nutné na produkciu ovocytov (bunky vznikajúce počas zrenia vajíčka) si dajú pauzu a počkajú, kým si telo dostatočné zásoby vytvorí.

Na veľké upratovanie sa vrhnime v predstihu

Pesticídy a iné chemikálie sú strašiakom našej doby. Je ich prosto všade veľa a ich dávky sa sčítavajú. Zatiaľ síce nie je dokázaná priama súvislosť medzi ich toxicitou a vplyvom na pohlavné bunky, ale aj tak je lepšie sa „chémii“ vyhnúť, ako sa len dá. Teda vrhnúť sa na veľké upratovanie pred plánovaným tehotenstvom, sledovať zloženie nielen čistiacich prostriedkov, ale aj kozmetiky a vyberať si pokiaľ možno bezpečné produkty.

Ak do roka pri nechránenom styku neprídete do druhého stavu (do šiestich mesiacov, ak máte viac ako 35 rokov), treba sa poradiť so špecialistom. K lekárovi by mali zájsť aj ženy, ktoré trpia bolestivou menštruáciou, majú pri nich hnačky, krvácajú po styku. Môže to byť znakom endometriózy, choroby, ktorá postihuje približne jednu ženu z desiatich a môže viesť až k neplodnosti.

RADY PRE MUŽOV

Keď sa teplo stáva nepriateľom

Vznik spermií závisí od teploty. Semenníky pre správne fungovanie potrebujú teplotu 32 stupňov. Ak sa miešok prehrieva, teplota dosiahne 37 stupňov, sú z hry vonku. Keď muž leží pri chrípke tri-štyri dni so štyridsiatkami, prejaví sa to znížením počtu spermií počas približne troch mesiacov. Páni by si mali dať pozor aj na príliš tesné nohavice a slipy, ktoré nútia semenníky k užšiemu kontaktu s telom, čím sa zvyšuje ich teplota. Treba byť opatrný aj s horúcou vodou vo vani, so saunou, parou. Naopak teplá sprcha nevadí, pretože voda steká po tele. Neznamená to však, že by si muži mali odopierať poriadne teplo pri mori. Telo sa na prostredie zadaptuje a hlavne, ohrieva sa celé, teplo nie je sústredené iba v chúlostivej partii.

Bruchu dáme červenú

Nadváha a hlavne tuk v podbrušku nie sú dobrí spojenci pre počatie. Výskumy ukázali, že dokonca aj u dvojíc, ktoré sa snažia o oplodnenie in vitro, je dvakrát nižšia šanca na úspech, ak je muž obézny. Pomocníkom pri chudnutí je samozrejme aj šport, má to však háčik. Napríklad pri hodinovom behu, ako svaly pracujú, sa telo zahrieva, čo pre spermie nie je ideálne. Endokrinológ Hervé Lejeune radí mužom v tejto situácii skôr plávanie a na škodu nie je ani ľahký jogging. Naopak, neodporúča intenzívnu jazdu na bicykli. Značné fyzické úsilie v kombinácii s tesnými nohavicami neurobí dobrú službu.

Čítajte tiež:

Koniec horúčke sobotnejšej noci

Nočné záťahy s kamarátmi by mali patriť minulosti rovnako ako denná nadmerná konzumácia alkoholu. Pravdaže, pohárik s priateľmi pri víkendovom posedení neuškodí, zvlášť, keď sa k nemu pridá nejaké vhodné jedlo. Odporúča sa strava bohatá na antioxidanty, hlavne vitamíny C, E, A, zinok a selén. Spojencami plodnosti sú aj omega 3-mastné kyseliny. Je preto lepšie hodiť na gril rybu ako poriadny kus krkovičky. Fajčenie sa budúcim odcom tiež neodporúča, pretože má negatívny vplyv na kvalitu smermií. Aj keď aj fajčiari majú deti, bránia sa mnohí…

Telefón z vrecka von

S pesticídmi, insekticídmi a ďalšou chémiou je to podobné ako u žien. Je dobré sa im vyhnúť. Pre mužskú plodnosť môžu byť škodlivé aj elektromagnetické vlny, ktoré vysielajú napríklad mobily. Zatiaľ sa to ešte nepodarilo dokázať ani vyvrátiť. Azda len, že mužský personál pracujúci v blízkosti leteckých radarov má v priemere menej detí ako zvyšok populácie. Za prevenciu nikto nič nedá. Pre pánov je lepšie nenosiť mobily vo vrecku blízko genitálií a v noci ich vypínať. K našej dobe patrí aj stres, ktorý má u mužov vplyv na ich sexualitu, spôsobuje pokles chuti na milovanie a problémy s erekciou. Aj to hrá pri plnení sna o dieťatku úlohu.


Chlapček alebo dievčatko? Zaručene nezaručené metódy

Metóda Papa

Ak chcú mať rodičia chlapčeka, odporúča sa jesť stravu bohatú na sodík a draslík. Prednosť majú mäso a ryby, aj údené, údeniny, zemiaky, strukoviny, avokádo, banány, jablká, hrušky, marhule. Diéta „dievčatko“ spočíva v konzumácii potravín bohatých na vápnik a sodík, teda mlieka, mliečnych výrobkov, čerstvých rýb, vaječných žĺtkov, čerstvej zeleniny, cestovín, ryže, jahôd, malín, kivi, citrusov, hrozna. Začnite s touto stravovacou metódou aspoň dva mesiace predtým, než vysadíte antikoncepciu a pokračujte až do tehotenstva.

Metóda podľa doktora Landruma Shettlesa

Aby sa narodil chlapec, teda spermie, ktoré oplodnia vajíčko, boli Y, je potrebné mať styk v deň ovulácie, prípadne až do dvoch dní po nej, nikdy nie v dňoch predchádzajúcich ovulácii. Pre dievčatko platí opak, teda tri-štyri dni predtým.

Špeciálne polohy

Počatie chlapca si vyžaduje polohy, pri ktorých penis preniká hlbšie do pošvy (poloha zozadu, Amazonka), pre počatie dievčaťa sa odporúča menej hlboké vniknutie (misionárska poloha, prípadne lyžičky). A ešte jedna rada. Vystresované ženy majú častejšie dievčatká, takže ak chcete chlapca, buďte v pohode.

27.3.2023 2:45| autor: Helena Chvojková  | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist