Kedy je správny čas na druhého potomka?

Niektoré ženy nikdy nechcú vlastné dieťa, chcú ostať bezdetné a užívať si kariéru, cestovanie, koníčky, priateľov a iné pôžitky, ktoré život prináša. Niektoré zase, naopak, chcú obrovskú úplnú rodinu, aj 5 či viac detí.

kedy_cas_na-druhe_dieta-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Každá žena to pociťuje a vníma inak. Niekedy zástupkyne nežnejšieho pohlavia chcú druhé dieťa ihneď, ako to bude možné, niektoré chcú počkať, kým prvé dieťa bude trošku staršie. A niektoré netúžia po druhom potomkovi vôbec. Chcú mať jedináčika, teda dieťa skôr pre strach.

Je veľa aspektov, ktoré by mali zohrávať rolu pri rozhodovaní sa, koľko detí mať a kedy je vhodný čas priviesť na svet druhé dieťa. Ak už máte dieťa a je maličké, môžete pár rokov počkať alebo ho mať, ako sa hovorí, do roka a do dňa, teda ihneď. Musíte vedieť, čo zvládnete a čo už je nad vaše sily. Všetko však závisí od rodičky, ako sa cíti a aké je jej fyzické zdravie a  súčasné podmienky.

Ak žena otehotnie hneď do roka od narodenia prvého dieťaťa, resp. ihneď po šestonedelí, tak  si musí uvedomiť, že bude lietať medzi dvoma deťmi naraz. Budete mať 24-hodinovú šichtu okolo detí, bez oddychu, čo môže predstavovať skutočnú psychickú aj fyzickú záťaž. Pre deti je skvelé, keď majú medzi sebou čo najmenší vekový rozdiel, môžu sa spolu hrať, vyrastať, neskôr sa spolu učiť, dediť po sebe veci, hračky, oblečenie a iné.

Samozrejme, v začiatkoch sa môže objaviť menšia žiarlivosť, ale potom sa väčšinou vytráca. Niektoré mamičky chcú počkať aspoň tri roky s príchodom nového potomka, treba sa tam však pripraviť zase na to, že prvému dieťaťu budete ťažšie vysvetľovať, že ste v očakávaní prírastku do rodiny, tiež môže nastať odcudzenie či žiarlivosť. Všetko je však úplne normálne. Niektoré deti sa tešia na svojich súrodencov.

Každý pár sa na to pozerá úplne inak. Niekto chce mať dieťa ihneď a užiť si obidve maličké deti  naraz, niekto sa obáva, ako to zvládne, a radšej druhé dieťa odloží na vedľajšiu koľaj.

V súčasnosti sa partneri  rozhodujú nielen spôsobom, čo si želajú, ale tiež, aká je ich kariéra, bývanie, finančná situácia, a podľa toho smerujú aj túto skutočnosť. Treba však pamätať na to, že nie vždy je ľudské telo presné ako hodinky a nie vždy naše plány presne vyjdú do bodky.

Niektorí odborníci hovoria, že ženy by si mali dať oddych od druhého dieťaťa a ďalšieho pôrodu aspoň dva roky, štúdie sa rozchádzajú. Gynekológovia hovoria o tom, že telu treba regeneráciu na ďalší pôrod, pretože pôrod je veľký zásah do organizmu.

Lekári odporúčajú najmä ženám s nadváhou, aby počkali na ďalšie dieťa. Najprv by sa mali ženy dostať na normálnu hmotnosť a neotehotnieť zase. Organizmus by sa mal trošku dostať zase dokopy. Po narodení prvého dieťaťa sa telo a aj duševné prežívanie matky musí dať do poriadku. Žena si musí zvyknúť na novú rolu.  Len čo si zvykne, začne rozmýšľať nad novým potomkom.

Odkladať druhé tehotenstvo na neurčité „potom“ sa však tiež nevypláca. Ak je prestávka dlhšia ako päť rokov, môže sa stať, že plod v maternici nebude dostatočne rásť alebo sa narodí predčasne. Ak je však žena už zvyčajne po 35. roku života, nemala by veľmi váhať s otehotnením. Odporúča sa otehotnieť v intervale po dvoch rokoch od pôrodu po predchádzajúcom pôrode. Ak partneri  túžia po druhom dieťati a všetko klape, ako má, tak s druhým dieťaťom by nemali otáľať.

Podľa psychológov je ideálny vekový rozdiel medzi súrodencami tri až štyri roky.  Každá rodina je iná, má iné možnosti a rôzne pohľady na danú skutočnosť.  Ideálne určiť nejaký presný odstup medzi deťmi neexistuje. Všetko má svoje plusy a mínusy.

Čtěte dále:

Ak sú deti približne rovnaké vekovo, tak majú viac spoločného, hrávajú sa spolu, ich vzťah je pevnejší, srdečnejší, nemajú také konflikty, ako keď sú tam výrazné vekové rozdiely. Deti, ktoré sú od seba veľmi veľa rokov vzdialené, niekedy nemajú k sebe tak blízko ani v dospelosti. No nemusí to byť vždy pravidlom.

 Financie sú veľmi dôležité, treba mať na pamäti, o dve deti sa treba vedieť postarať aj z finančnej stránky. Keď sú deti staršie, mladšie môže zdediť všetko od staršieho. Aj práca a kariéra by nemala ísť bokom. A tiež realizácia svojich snov či hobby.

Matka najlepšie  vie, čo zvládne a čo by bolo na ňu  už príliš, netreba ju preto do ničoho nútiť.  Mali by ste sa s manželom na všetkom dohodnúť dopredu a starostlivo naplánovať druhé dieťa.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča s ďalším tehotenstvom počkať cca 2 roky od prvého pôrodu. Deti by nemali byť, ako sa ľudovo hovorí, rok po roku. Dopredu aj tak nemôžeme plánovať, nie všetko je v našich rukách. Väčšinou sa o všetko postará príroda samotná.

6.2.2023 4:28| autor: Natalia Bosáková | zdroj: Rodičia a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist