6 znakov, že máte práve ovuláciu

Keď sa snažíte o bábätko, je dobré vedieť, kedy máte ovuláciu. V týchto dňoch je totiž šanca počať bábätko najvyššia.

shutterstock_572428909-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Ak máte pravidelný cyklus, uvoľňuje sa zrelé vajíčko z vaječníkov do vajcovodu (ovulujete) v polovici cyklu. Po ovulácii je vajíčko schopné oplodnenia iba počas 12 až 24 hodín. Ak dôjde k oplodneniu, uhniezdi sa asi 7 dní po ovulácii vajíčko v maternici. Asi 14 dní po ovulácii začnete menštruovať – teda ak neprišlo k oplodneniu. Najvhodnejšie obdobie na sex, ak chcete počať bábätko, je tri dni pred ovuláciou a maximálne jeden deň po ovulácii – to sú plodné dni. V ďalších dňoch schopnosť oplodnenia rapídne klesá.

Ak sa práve snažíte otehotnieť, mali by ste mať v týchto dňoch pohlavný styk. Vajíčko môže byť oplodnené iba 12 až 24 hodín po ovulácii, ale pretože spermie dokážu v pošve prežiť aj niekoľko dní, je možné otehotnieť aj niekoľko dní pred ovuláciou.

Výpočet

Termín ovulácie si môžete samy vypočítať. Udáva sa, že ovulácia nastáva v polovici cyklu. Ak poznáte zvyčajnú dĺžku svojho cyklu, odpočítajte od dátumu nasledujúcej očakávanej menštruácie polovicu dĺžky cyklu a získate dátum, keď pravdepodobne nastane ovulácia. Upozorňujeme však, že ide o veľmi nespoľahlivú metódu, pretože občas majú ženy nepravidelnú menštruáciu – napríklad pod vplyvom ochorenia alebo stresu.

Svoje plodné dni môžete zistiť v našej kalkulačke.

Nebolo by to však naše telo, keby nám samo nesignalizovalo: „Pozor, ovuluješ.“ Tu sú ďalšie najdôležitejšie príznaky ovulácie:

Zmena konzistencie pošvového hlienu

Pošvový hlien mení v plodných dňoch svoju konzistenciu a množstvo. Výtok je redší a priehľadný. Tesne po ovulácii hustne a má až bielu farbu. Niekedy však môže byť hlien sfarbený aj do červena alebo môže žena slabo krvácať.

Zvýšenie bazálnej teploty

Ako bazálnu označujeme teplotu nameranú po prebudení. Po ovulácii sa teplota skokovo zvyšuje až o 0,5 stupňa Celzia a zvýšená zostáva až do nasledujúcej menštruácie (alebo po dobu tehotenstva). Z toho teda vyplýva, že zvýšená teplota signalizuje, že ovulácia už prebehla a nastáva koniec plodného obdobia.

Zmena zloženia slín

Tento znak využívajú ovulačné testy, ktoré sledujú hladinu takzvaného luteinizačného hormónu (LH). Tá je najvyššia už 12 až 36 hodín pred očakávanou ovuláciou. V období ovulácie jeho hladina stúpa a mení sa konzistencia slín. V období ovulácie sú vaše sliny slanšie a kryštalizujú ako mráz na okne. To práve využívajú voľnopredajné slinné ovulačné testy. Možno ich používať opakovane na rozdiel od ovulačných testov z moču.

Citlivejší nos

Veľa žien udáva, že v období ovulácie sú ich čuchové bunky citlivejšie. Ženy viac vnímajú vôňu potu svojho partnera. Je to preto, že jeho pot je nasýtený mužskými feromónmi.

Celková citlivosť tela

Pretože telo produkuje v období ovulácie viac hormónov, môžu sa niektoré ženy v období ovulácie sťažovať na bolesti pŕs, vyššiu citlivosť bradaviek alebo ťahavú bolesť na jednej strane podbrušia, čo je príznak, že vajíčko dozrelo a uvoľnilo sa.

Čítajte tiež:

Vyššia atraktívnosť

Ženy v období ovulácie sa často cítia príťažlivejšie pre mužské pohlavie a mnohé štúdie aj dokazujú, že ženy sú pre mužov v období ovulácie skutočne príťažlivejšie. V priebehu plodných dní si ženy pochvaľujú plnšie pery, jemnejšiu pleť a majú rozšírené zreničky.

Anovulácia

V niektorých cykloch nemusí dôjsť k dozretiu a uvoľneniu vajíčka. Je to normálne a so stúpajúcim vekom je takých cyklov viac. Ovuláciu môžu ovplyvniť aj lieky, alkohol, drogy, stres, napätie alebo problémy so štítnou žľazou.

Vajíčka pod ultrazvukom

Ak sa neúspešne snažíte otehotnieť už dlhší čas, môže vám lekár urobiť takzvanú folikulometriu. Pri nej sleduje dozrievanie vajíčok vo vaječníku a podľa jeho veľkosti môže odhadnúť, kedy nastane ovulácia. Spolu s folikulometriou lekár uskutočňuje aj endometriu. Ide o meranie výšky sliznice maternice, ktorá v priebehu cyklu narastá a pripravuje sa na uhniezdenie oplodneného vajíčka.

24.8.2023 1:25| autor: Redakcia Babywebu | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist