Neplodnosť a stres

Túžba byť rodičom je silná pre väčšinu žien a mužov. Nemožnosť počať vlastné dieťa sa dotýka všetkých aspektov ľudského života. Ovplyvňuje, ako človek sám seba vníma, aký je jeho vzťah k druhým ľuďom a jeho životnú perspektívu. Výskumy opakovane potvrdzujú, že neplodnosť býva zdrojom veľkého stresu. Na druhej strane aj samotný stres môže znížiť pravdepodobnosť otehotnenia.

shutterstock_2162161347-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pred podrobnejšou charakteristikou tejto témy je nutné najskôr vymedziť samotný pojem neplodnosti. O neplodnosti, neschopnosti počať alebo donosiť dieťa, sa hovorí, keď organizmus ženy nie je schopný otehotnieť po roku pravidelného sexuálneho styku bez použitia antikoncepčných metód. Neplodnosť postihuje asi 17 % párov v reproduktívnom veku. V posledných tridsiatich rokoch sa zvýšil počet párov, ktoré nemôžu mať dieťa, približne o 10 %.

Stres v dôsledku neplodnosti

Príčinou veľkého stresu je už samotné zistenie, že pár nemôže počať dieťa. Stanovenie diagnózy neplodnosti zvyčajne vedie k osobnej kríze oboch partnerov. V odbornej literatúre sa píše, že ženy a muži po zistení neplodnosti reagujú depresívnymi alebo úzkostnými stavmi.

Predstava, že nebudem mať vlastnú rodinu – jeden z hlavných zdrojov sebarealizácie človeka, je obzvlášť pre ženy veľmi bolestná. Neplodnosť môže negatívne ovplyvniť partnerský vzťah, ale aj vzťahy k priateľom a ostatnej rodine. Ďalším podstatným zdrojom stresu bývajú aj samotné mnohokrát komplikované vyšetrenia, ktorými musí každý z partnerov prejsť. K tomu sa pridáva aj liečba hormónmi ovplyvňujúca psychický stav, a navyše ešte každomesačné čakanie, či to tentoraz vyšlo, či, naopak, znovu príde menštruácia.

Na Babywebe tiež nájdete:

Neplodnosť v dôsledku stresu

Výskumy ukazujú, že až 85 % problémov s plodnosťou je fyziologického pôvodu. Stále viac sa začína venovať pozornosť tomu, ako psychický stav ovplyvňuje schopnosť počať. Vedecky sa dokázalo, že existuje spojitosť medzi ženskou neplodnosťou a stresom. Stres môže meniť hladinu hormónov, ktoré znižujú plodnosť. Stres ako príčinu neplodnosti sa vedecky podarilo dokázať aj u mužov, ktorý spoločne s partnerkou prechádzali procesom umelého oplodnenia. Stres z tejto situácie sa odrážal v nižšej kvalite spermií.

Ako pracovať so stresom, ktorý so sebou prináša neplodnosť, a čo urobiť preto, aby ste znížili pravdepodobnosť, že stres prispeje k zníženiu vašej plodnosti?

  • Upravte váš životný štýl. Zrevidujte si životný štýl. Zistite, čo je pre vás podstatným zdrojom stresu. Popremýšľajte nad tým, či je možné a akým spôsobom túto príčinu odstrániť, eventuálne obmedziť.
  • Relaxujte. V priebehu dňa si vymedzte 20-minútové prestávky na relax. Aj krátka relaxácia vám pomôže na chvíľu sa od nepríjemných udalostí všedného dňa oddeliť.
  • Myslite pozitívnejšie. Výskumy ukázali, že myšlienky ovplyvňujú váš duševný, ale aj telesný stav. Ženy, ktoré majú problémy s otehotnením, majú tendenciu rozvíjať negatívne myšlienky na túto tému. Tým, že budete myslieť pozitívnejšie, zbavíte sa ďalšieho stresu, ktorý môže byť prekážkou tehotenstva.
  • Nebojte sa vyhľadať odbornú psychologickú pomoc. V prípade, že sa objavia psychické problémy v súvislosti so stanovením diagnózy neplodnosti, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc psychológa alebo psychoterapeuta, ktorí vám pomôžu sa s touto ťažkou životnou situáciou vyrovnať.
13.3.2023 1:45| autor: Petra Vondráčková | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist