Ako určiť najplodnejšie obdobie?

OTÁZKA TÝŽDŇA Dobrý deň, už niekoľko mesiacov sa s manželom snažíme o bábätko. Styk máme aj štyri či päťkrát do týždňa, no nedarí sa nám. Ako zistím, kedy mám plodné dni? Eliška

MUDr. Jana Pleskáčová radí:

Najplodnejšie obdobie je niekoľko dní po ovulácii, teda po uvoľnení zrelého vajíčka z vaječníka. Ovulácia nastáva priemerne štrnásť dní od začiatku menštruácie. Čas ovulácie sa vypočítava niekoľkými spôsobmi. V domácom prostredí je možné sledovať bazálnu teplotu (telesnú teplotu v pokoji), ktorá sa cyklicky mení počas menštruačného cyklu.

Na Babywebe tiež nájdete:

Ak máte pravidelný cyklus, dá sa približne vypočítať deň ovulácie, keď odpočítate od prvého dňa krvácania dvanásť až šestnásť dní. Vzhľad pošvového hlienu sa mení, počas ovulácie je číry, redší a ťahá sa, počas neplodných dní je zakalený a hustý. V lekárni je možné kúpiť ovulačné testy, ktoré fungujú podobne ako tehotenský test, v domácich podmienkach predstavujú najpresnejšie možnosti odhadu. Ešte presnejšie sú lekárske vyšetrenia – folikulometria (ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov so zrejúcimi vajíčkami) a vyšetrenie hladín hormónov.

 

26.11.2021 12:12| autor: Jana Pleskačová
Viac o téme: vyšetrenie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist