Spontánnych potratov pribúda. Prečo?

Profesijné úspechy, rýchle životné tempo a životné prostredie vždy plodnosti neprajú. „Zvyšujúci sa počet spontánnych potratov má niekoľko príčin,“ konštatuje primár MUDr. Jiří Šulc zo spoločnosti Pro Gyn, s. r. o. „Predovšetkým nám za posledných pätnásť rokov zostarli rodičky. Zatiaľ čo v osemdesiatych rokoch, keď som začínal, rodili ženy svoje prvé dieťa okolo 18., 20. roku, dnes sa hranica posunula ďaleko nad optimálnych 25 rokov. Povedal by som medzi 28. až 30. rok veku,“ dodáva.

Navyše dievčatá, ktoré sa správajú veľmi zodpovedne a užívajú antikoncepciu i osem – desať rokov, nemôžu vedieť, či nemajú nejaký zdravotný problém. Majú totiž umelo regulovaný cyklus, teda menštruujú, ale hormonálna dysbalancia sa na ňom neprejaví. Až potom, keď antikoncepciu vysadia s cieľom mať dieťatko, sa môžu objaviť ťažkosti – hormonálna nerovnováha, problémy nielen s otehotnením, ale i s donosením zdravého dieťaťa.

Najohrozenejšie sú vysokoškoláčky

Najčastejšie postihnuté spontánnym potratom sú vysokoškoláčky, študentky i absolventky vysokých škôl. „Predovšetkým sú to staršie prvorodičky, ktoré navyše prežívajú napätie pri štúdiu alebo v zamestnaní. Všetko riešia, premýšľajú nad každou komplikáciou. To nie je dobré a prispieva to k ťažkostiam v tehotenstve, ktoré sa môžu končiť až potratom,“ upozorňuje MUDr. Jiří Šulc.

Prirodzený výber

Životné prostredie, fajčenie, nedostatok spánku, znečistené prostredie a zároveň rýchly životný štýl, cestovanie, to všetko prispieva k zlému koncu tehotenstva predovšetkým v prvom trimestri, vtedy je najzraniteľnejšie. A keď budúca matka žije v tempe ako pred otehotnením, je predpoklad, že to plod nevydrží. „Hovorí sa, že spontánny alebo takzvaný tichý potrat v prvom trimestri je prirodzenou selekciou. Embryo môže byť nejakým spôsobom poškodené – či už geneticky, alebo telesne a prirodzenou cestou odíde,“ uvádza MUDr. Šulc.

Čítajte tiež:
Nechcem ísť na potrat
Chlamýdiová infekcia sa prenáša všetkými formami sexu

Vyšší vek hrá úlohu

Najskôr kariéra, potom rodina – to je argumentácia veľkej časti dnešnej fertilnej populácie. Nikto z nej si neuvedomuje možné riziká: ochorenia budúcej matky v tehotenstve (vysoký krvný tlak, cukrovka a ďalšie), opotrebovanosť organizmu, riziko genetických chýb u dieťaťa.

„U tehotných žien sa riziko genetických i ďalších ochorení výrazne zvyšuje po 35. roku veku. U mužov platí to isté po päťdesiatke,“ upozorňuje MUDr. Šulc. „Vzhľadom na módne zväzky mladých žien so zrelými mužmi by mali páry podstupovať od určitého veku genetické vyšetrenia. Nepodceňujte kvalitu spermií a opotrebovanosť organizmu oboch budúcich rodičov.“

I mladší vek je na prekážku

Rovnako tak sa u budúcich mamičiek pred osemnástym rokom veku (našťastie, zásluhou antikoncepcie veľmi zriedkavý jav v populácii) riziko donosenia zdravého dieťaťa zvyšuje. Hormonálna nevyváženosť, nedozretosť organizmu, nepripravenosť na metabolické zmeny patriace k tehotenstvu, nedostatočnosť maternice, to všetko môže prispieť k predčasnému pôrodu alebo potratu dieťaťa.

Životný štýl

Nielen životné prostredie a pracovný stres, ale i promiskuita a s ňou spojené ochorenia hrajú svoju úlohu vo vyššej potratovosti. Pohlavne prenosné choroby, najrôznejšie mykózy, ochorenia pohlavných orgánov, to všetko komplikuje zdravé počatie. Myómy, problémy s maternicovým čapíkom, ochorenia pohlavných orgánov. I to patrí k civilizačným chorobám súčasných žien a mužov a má vplyv na plodnosť a potratovosť.

Všetko je v hlave

Vzhľadom na to, že najohrozenejšou skupinou sú vysokoškoláčky, ktoré čakajú prvé dieťa, môžeme tvrdiť, že duševná pohoda je základným predpokladom, ako donosiť zdravé dieťa. Množstvo informácií, ich ľahká dostupnosť, premýšľanie nad tým, čo by sa stalo, keby… to je jeden z jedov súčasnej civilizácie. Preto sú vzdelané ženy také ohrozené.

„Nemyslím si, že by sa pôrodnosť v budúcich rokoch dramaticky znižovala,“ komentuje MUDr. Šulc. „Logická sa mi zdala pauza po začiatku deväťdesiatych rokov, tá sa dala čakať vzhľadom na úplnú zmenu životného štýlu populácie. Ale teraz to nebude také prudké, všetko bude záležať i na sociálnej a politickej situácii v krajine, to bude rozhodujúci ukazovateľ pokusov o rodinu.“

Na Babywebe tiež nájdete:

Ako sa vyrovnať s potratom
Rizikové tehotenstvo a tehotenské komplikácie
Ako zvládať stres?

29.4.2011 7:31| autor: Regina Rothová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist