Aké chyby robíme počas snaženie sa o babätko?

Veľa párov má dnes problémy s otehotnením, a keď to nevyjde na prvýkrát, tak sa „snažijů“ veľmi usilovne o to, aby sa to čo najskôr podarilo. Počas snažilkovania robia mnohé páry veľa chýb, úplne zbytočných, pre ktoré sa stále nedarí počať. Pozrime sa na ne bližšie.

profimedia-0352268460-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

1. Naprogramovaný sex

Aj vy stále pozeráte iba na plodné dni? Odškrtávate v kalendári, kedy už prídu a máte sex iba počas nich? Veľká chyba ! Niekedy sa môžete aj pomýliť vo výpočte a niekedy zase naopak sa príliš koncentrujete iba na plodné dni a vôbec si neuvedomujete, že tým negatívne vplývate na svoju psychiku. Koncentrovanie sa na niečo tak podstatné, ako je plodenie dieťaťa nie je však vždy užitočné a efektívne. Možno treba tomu nechať voľnejší priebeh. Psychika je mocný čarodej, netreba ju podceňovať.

2. Máte veľa sexu

Niektoré páry si myslia, že čím viac sexu majú, tým ľahšie sa im to podarí a zasvietia na tehotenskom texte dve čiarky. Nie je to vždy tak. Niekedy sa frekvenciou častého sexu znižuje kvalita a funkčnosť spermii.  Tiež to môže znamenať, že sa príliš koncentrujete iba na to jedno.

3. Na otehotnenie je najlepší misionár, ostatné páry skúšajú akrobatické čísla

Áno, táto pozícia je skvelá, pretože spermie automaticky putujú do maternice. Ak žena leží s pokrčenými nohami, je to najvhodnejšia pozícia na prienik spermii. Niektoré páry skúšajú akrobatické polohy, ktoré nie sú veľmi vhodné pre oplodnenie. Preto sa radšej milujte iba v tejto pozícii.

4. Sex iba v deň ovulácie

Niektoré páry si myslia, že stačí sexovať iba počas dňa ovulácie, kedy si ju vyrátajú. Nie vždy sa správne vyrátajú plodné dni, a preto sa  treba milovať pár dní pred tým a pár dní potom. Nie je to nevyhnutné len v deň ovulácie,  pretože spermie prežívajú v tele niekoľko dní aj po nechránenom sexe. Netreba sa preto stresovať a s námahou počítať. Každá žena cca vie podľa výtoku, chuti na sex, alebo výražok na tvári, kedy je čas ovulácie.

5. Panikárenie a obviňovanie

Poznáte to, nedarí sa už pol roka a vy sa začnete s partnerom navzájom obviňovať, hádať, doťahovať, stúpa nervozita. Verte,  že tadiaľto cesta nevedie. Musíte sa navzájom s partnerom počuť, rozprávať, komunikovať, rešpektovať a užívať si spoločné milovanie a nie sa obviňovať.

7. Zmeňte snažilkovanie za milovanie

Áno, opäť dôležitý bod, niektoré páry sa koncentrujú až príliš na snažilkovanie, rátajú, sú frustrovaní, zameriavajú sa iba čisto na sex a na nič iné. Ostatný život im už začal unikať.  Keď to nevyjde prvé mesiace, tak sú nešťastní. Zmeňte snažilkovanie  za milovanie !  A opäť sa so svojím partnerom milujte bez cieľu splodiť potomka. Doprajte si napríklad dlhšiu dovolenku pri mori, alebo v horách osamote a vedzte, že výsledok sa čoskoro dostaví.

8. Použitie lubrikantov

Komerčné lubrikanty negatívne ovplyvňujú pohyblivosť spermií, čím je pre spermie ťažšie prejsť až do maternice. Ak musíte použiť lubrikant, skúste taký, ktorý spermie  nijakým spôsobom neovplyvňuje. Ako lubrikant skúste použiť napr. olivový olej, rastlinný olej, kokosový olej, to je oveľa prirodzenejšie, ako chemické lubrikanty z lekárne.

9. Nestaranie sa o svoj zdravotný stav

Často, keď sa páry snažia otehotnieť nie sú veľmi koncentrované na celkové zdravie. Vedia všetko  o hliene, ovulácii, ale nestarajú sa napríklad o svoje zdravie vo všeobecnosti. Všetky zlozvyky ako fajčenie, nevhodná strava, pitie alkoholu, drogy, zlý životný štýl, to všetko vedie k neplodnosti. Nezanedbávajte svoje zdravie , navštevujte povinné prehliadky. Vyhýbajte sa zlozvykom ako to najviac ide a skúste sa koncentrovať na to, ako byť zdravý.

Čítajte tiež:

10. Sexuálne prenosné ochorenia

Plodnosť môžu ovplyvňovať najmä chlamýdie a ureaplazmy. Dajte sa preto vyšetriť v prvom rade na podobné sexuálne prenosné ochorenia.

11. Nebežať hneď po sexe do sprchy

Nebežať hneď do sprchy, ale pokúsiť sa pôsobiť pozitívne svojou mysľou a pozitívne priťahovať.  Vychutnajte si pôžitok z intenzívneho sexuálneho zážitku a nesprchujte sa hneď.

Rady, keď sa stále nedarí

Páry by mali dbať o zdravý životný štýl a vyváženú stravu. Ženy by mali minimálne zvýšiť príjem kyseliny listovej, ktorá sa nachádza najmä v zelenej zelenine a vyhýbať sa vyššie spomenutým zlozvykom. Potom možno budete úspešnejší. Zvyčajne lekári dávajú párom deadline jeden rok na to, aby sa im podarilo počať. Potom treba vyhľadať gynekológa a dať si spraviť testy plodnosti a pohlavných chorôb. Potom už treba iba trpezlivo čakať.

Zdroj: Z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk 

28.11.2022 5:00| autor: Natalia Bosáková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist