Otehotniem po mimomaternicovom tehotenstve?

OTÁZKA TÝŽDŇA Trvalo niekoľko rokov, než sa manžel rozhodol, že teraz už by sme mohli mať bábätko. Vo februári mi ale v nemocnici laparoskopicky odstránili vajíčkovod kvôli mimomaternicového tehotenstvu. Chceli by sme to skúsiť čo najskôr znova. Zaujímalo by ma, ako skoro po operácii je vhodné začať s ďalšími pokusmi o bábätko a či je šanca, že sa to podarí, znížená, alebo stále rovnaká (prvýkrát sa to podarilo hneď prvý mesiac) a ako vysoké je riziko, že by druhé tehotenstvo bolo taktiež mimomaternicové. Lekári z nemocnice a môj ošetrujúci gynekológ nemajú rovnaký názor, tak by som to chcela nejako „rozseknúť“. V júni budem mať 29 rokov, druhý vajíčkovod je bez zrastov a v poriadku, neberiem žiadne lieky, nemám nadváhu a ani žiadne vážne alebo chronické problémy. Lenka

Názor odborníka:

Ďalšie pokusy o tehotenstvo by som Vám doporučila približne 3 mesiace po výkone. Pokiaľ otehotniete skôr, žiadne veľké riziko by to byť nemalo (neviem, či ste zároveň podstúpili kyretáž – potom je vhodné práve niekoľko mesiacov neotehotnieť, aby sa maternica dobre zregenerovala a nenastalo, i keď minimálne, zvýšené riziko potratu).

Pravdepodobnosť, že znova spontánne otehotniete, je zhruba o polovicu znížená, pretože vaječníky sa v období dozrievania dominantného folikulu väčšinou každý mesiac striedajú. V cykle, kedy dozreje vajíčko na strane, kde Vám chýba vajíčkovod, s veľkou pravdepodobnosťou neotehotniete. Je možné pripojiť ultrazvukové vyšetrenia k zisteniu, ktorý mesiac rastie vajíčko na „zdravej“ strane.

Čítajte tiež:

Pravdepodobnosť mimomaternicového tehotenstva v druhom vajíčkovode je trochu zvýšená – ak by bol už odstránený vajíčkovod poškodený zápalom, je možné, že i druhý vajíčkovod môže byť poškodený, v krajnom prípade by mohol byť aj nefunkčný úplne (potom by ste mali šancu otehotnieť metódou IVF).

Priechodnosť druhého vajíčkovodu sa dá zistiť laparoskopickým vyšetrením (chromopertubácia), k tomu by som však vo Vašom prípade pristúpila až po niekoľkých mesiacoch neúspešnej snahy o graviditu.

Prajem veľa šťastia.


Odpovedala: MUDr. Klára Křížová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist