9 osvedčených tipov, ako pomôcť otehotneniu

Pokúšate sa o bábätko a premýšľate, ako zlepšiť šance na úspešné počatie? Ponúkame vám niekoľko osvedčených tipov, ako sa čo najskôr dočkať vytúžených dvoch čiarok na tehotenskom teste.

zamilovana_dvojice-1100x618.jpg Zdroj: Shuttestock

ŽITE ZDRAVO

Ak sa snažíte otehotnieť, oplatí sa zamyslieť na ozdravením jedálneho lístka. Vyhýbajte sa údeninám, polotovarom, vyprážaným výrobkom, cukrovinkám, sladkým limonádam a zabudnite tiež na nadmieru alkoholu, kávy a na cigarety. Obmedzte alebo úplne vyraďte potraviny s obsahom bielej múky a bieleho cukru.

Zamerajte sa na potraviny bez konzervantov, farbív a aróm. Vaša strava by mala byť vyvážená, pestrá, a ak sa dá, čerstvá.

Ak trpíte nejakým chronickým ochorením, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, epilepsia, autoimunitné ochorenie a pod., skúste s pomocou svojho lekára svoj zdravotný stav stabilizovať a liečbu upraviť tak, aby ste užívali len nevyhnutné lieky, ktoré čo najmenej ohrozia zdravý vývoj plodu.

DOSTAŇTE SA DO KONDÍCIE

Pre úspešné otehotnenie a priebeh tehotenstva je najlepšie dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť (ktorá sa dá orientačne zhodnotiť pomocou indexu BMI – nezabúdajte však, že samotné BMI vám nič nepovie o pomere tukov a svalov v tele).

Ženy s veľkou nadváhou majú zníženú schopnosť otehotnieť a tiež im častejšie hrozia komplikácie v tehotenstve, ako je cukrovka a vysoký krvný tlak. Ani podváha nie je pre otehotnenie vhodná – príliš nízka telesná hmotnosť môže byť príčinou porušenej hormonálnej funkcie vaječníkov.

VYHNITE SA STRESU

Stres je nepriateľom tehotenstva. Možno to znie banálne, lebo stres je s obľubou označovaný za vinníka takmer všetkých neduhov. Skutočnosť je však taká, že pri strese sa aktivujú hormonálne osi a do krvného obehu sa vo zvýšenej miere vyplavujú stresové hormóny, ktoré ovplyvňujú správanie ženy a jej telesné pochody.

Stresové hormóny môžu zablokovať ovuláciu aj menštruáciu, ovplyvňujú pohyblivosť vajcovodov a prekrvenie maternice. Pôsobia aj na imunitný systém, tlmia ho a to môže ovplyvniť proces zahniezdenia vajíčka v maternici.

Čítajte tiež:

UROBTE SI PORIADOK V HLAVE

Za neschopnosťou otehotnieť môžu byť aj psychické príčiny. Žena môže podvedome odmietať materskú rolu, bojí sa straty slobody a svojho bezdetného života. Na vine môže byť aj neistota vo vzťahu a pochybnosti o partnerovi ako o vhodnom otcovi dieťaťa. Cestu k bábätku môžu skomplikovať aj prežité traumy ako sexuálne zneužívanie a posttraumatická stresová porucha ako následok predchádzajúceho tehotenstva a pôrodu.

Zatiaľ čo bežný stres môžete zvládnuť sama napríklad pomocou autogénneho tréningu, meditácie a pod., pri vážnejších psychických problémoch sa obráťte na psychológa, ktorý vám odporučí vhodnú terapiu.

SKÚSTE BABSKÉ RADY

Nikdy nie je na škodu vyskúšať „babské“ rady, pri ktorých máte istotu, že ak nepomôžu, tak aspoň neublížia. Jednou z nich je vyhnúť sa v období snahy o bábätko horúcim kúpeľom, a to platí tak pre vás, ako aj pre vášho partnera. Mužom totiž teplo neprospieva pri tvorbe spermií, zatiaľ čo u žien môže prehrievanie spôsobiť poruchy ovulácie.

Vyhnite sa lubrikantom alebo aspoň obmedzte ich používanie. Dokonca aj tie bez spermicídnej zložky môžu ovplyvňovať pohyb spermií.

Často odporúčanou radou je tiež urobiť po styku sviečku či stráviť aspoň desať až dvadsať minúť s podloženým zadočkom.

A rada, ktorá sa vám určite bude páčiť: Odporúčame milovať sa s chuťou a dopriať si pri sexe častý orgazmus. Vďaka sťahom maternice a pošvy sú totiž spermie vťahované do hrdla maternice a k vajíčku.

DAJTE ŠANCU BYLINKÁM

Jednou z najosvedčenejších byliniek podporujúcich správnu funkciu hormonálneho cyklu ženy je kontryhel. Táto liečivka posilňuje ženské orgány, hlavne maternicu. Pôsobí proti potratu a zvyšuje pravdepodobnosť počatia.

Medovka stimuluje maternicu a pomáha pri nepravidelnosti menštruačného cyklu rovnako ako harmanček. Šalvia je podobná ženským hormónom estrogénom a tradične sa používala pri liečbe neplodnosti.

Ak chcete siahnuť po exotike, vyskúšajte bylinky ako brahmi, šatavari či guduči (samostatne alebo v zmesi). V obchodoch s bylinkami ponúkajú aj mnoho druhov bylinných zmesí priamo určených na harmonizáciu menštruačného cyklu a podporu otehotnenia.

POMÔCŤ MÔŽE ALTERNATÍVNA MEDICÍNA

Jednou z ciest, ako telu šetrne pomôcť k harmonizácii hormonálnych procesov, a teda i k počatiu, je homeopatia. Vďaka individuálne zvolenému homeopatickému lieku môžete obnoviť rovnováhu v tele, prečistiť organizmus a dokonca zmierniť možnosť prenosu chronických ochorení z rodičov a starých rodičov na deti.

Širokú škálu možností ponúka aj tradičná čínska medicína, ktorá zahŕňa liečbu bylinkami, akupunktúru, masáže, cvičenia a úpravu stravovacieho režimu.

Podobne funguje aj ajurvéda alebo veda o živote a dlhovekosti. Zameriava sa na celostný prístup k človeku a smeruje k zachovaniu rovnováhy v tele.

CVIČTE PODĽA MOJŽIŠOVEJ

Metóda podľa Mojžišovej má pozitívne výsledky predovšetkým pri liečbe tzv. funkčnej sterility. Funkčná sterilita znamená, že žena je z gynekologickej stránky zdravá, len u nej dochádza k zovretiu niektorých svalov v malej panve, ktoré súvisia s reprodukciou. Táto metóda sa zaoberá precvičovaním a preťahovaním svalov panvového dna, zameriava sa na svalovú relaxáciu, odstránenie blokov chrbtice a správne postavenie panvy. Ideálne je zveriť sa pri cvičení do rúk skúsenej fyzioterapeutky, ktorá dohliadne na správne vykonanie pohybov.

DOPRAJTE TELU I DUŠI ČAS

Súčasnosť orientovaná na výkon nás občas zvádza k tomu, aby sme veci urýchľovali. Lenže ani v prípade, že pár je úplne zdravý, nemusí bábätko prísť na prvý pokus. Dokonca ani na druhý. Skúste nebrať otehotnenie ako úlohu, ktorú musíte splniť v určitom čase. Nejde tu o súťaž. Hoci je túžba po bábätku niekedy veľmi silná, prílišnou snahou si paradoxne môžete možnosť otehotnenia skôr skomplikovať.

Mnoho žien už zistilo, že sa im podarilo otehotnieť práve vo chvíli, keď sa na otehotnenie vôbec nesústredili a zamerali sa na nový životný cieľ (napríklad na novú prácu, štúdium a pod.).

Dajte si limit, po ktorom budete otehotnenie riešiť s lekárom (riešenie neplodnosti sa odporúča zvyčajne po roku neúspešného snaženia). A dovtedy sa venujte sebe, svojmu zdraviu a, pochopiteľne, aj svojmu partnerovi. A nezabúdajte, že deti málokedy konajú podľa toho, ako si to rodičia naplánovali – a to platí aj o ich počatí.

 

15.2.2024 4:39| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist