Ako adoptovať dieťa

Adopcia je veľmi náročný a zdĺhavý proces, ktorý mnohých rodičov možno aj odradí. Na Slovensku ešte stále nie je veľmi rozšírená a bežná ako napríklad v iných západoeurópskych štátoch, či Amerike.  Mnohí rodičia hovoria, že je oveľa náročnejšia ako prežiť celé tehotenstvo. Avšak páry, ktoré sa nedočkali vytúženého potomka, skúšajú všetky možnosti.  A  adopcia predstavuje jeden z nich.

profimedia-0349742584-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Pre všetky páry je neuveriteľne ťažké, keď nemôžu počať svoj vytúžený uzlíček šťastia, preto je tu možnosť adopcie. O adopciu dieťaťa môže požiadať ktokoľvek, jednotlivec aj páry. Samozrejme jednoduchšie dieťa priznajú manželskému páru, ako napríklad jednotlivcovi.

Čo všetko musíte absolvovať?

V prvom rade si musíte podať žiadosť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste vášho bydliska. Následne sa musia zdokladovať potrebné požiadavky úradov a prejsť tzv. previerkou.

Štát bude prostredníctvom vyškolených sociálnych pracovníkov zisťovať vašu finančnú situáciu, majetkové pomery, budú sa taktiež informovať na váš život v miestnom úrade prípadne susedov. Môže prejsť aj rok a pol kým sa dostanú rodičia cez prvé kontroly.  Podaním žiadosti ste sa zapísali do zoznamu čakateľov na dieťa.

Neuveritel’ne čakacie doby

Treba sa vyzbrojiť veľkou dávkou trpezlivosti a akceptácie. Kým dostanete dieťa na Slovensku (ak ho vôbec dostanete) môže trvať aj roky, dokonca niekedy aj 5-10 rokov. Deje sa to najmä kvôli nedostatku vhodných detí na adopciu, ale aj kvôli niektorým administratívnym chybám.

Žiadatelia najviac túžia po bábätku do jedného roka, no takýchto možností je veľmi málo.  Budúci rok totiž majú jasné predstavy o dieťati, ako napríklad dieťa musí byť zdravé, nesmie byť z rómskej rodiny, nesmie byť postihnuté atď. Tým sa všetko, celý proces zbytočne predlžuje. Rodičia však na výber toho ktorého dieťaťa majú právo.

Vytvorenie podmienok pre dieťa

Najlepšie je, ak vytvoríte do príchodu dieťaťa náležité podmienky,  na to aby ste mu tento príchod uľahčili. Je potrebné pripraviť pre dieťa zázemie a najmä detskú izbu, nakúpiť potrebné veci, oblečenie, hračky a potrebné veci do školy, ak je dieťa školopovinné.

Čítajte tiež:

Vytvorenie pocitu domova a zoznámenie sa s rodinou

Okrem vzájomnej lásky, opory a ochrany vybudujte v dieťaťu aj rešpekt voči vám, ak je dieťa staršie. Nezabúdajte na to, že dieťa, ktoré je už staršie a vníma normálne, môže začať „vystrkovať rožky“. Nepoľavujte a nikdy si nedajte skákať po hlave.

Nezabúdajte, že neviete akú povahu mali jeho rodičia, a preto je vždy veľmi dôležité naučiť ho, aby vás vždy rešpektovalo, a aby vám neskôr nezačalo robiť problémy, ktoré by vás potom stáli zbytočne iba veľa stresu a sĺz.

Zoznámte ho s vašou rodinou a poriadne sa pripravte na prvý deň. Ak je dieťa novorodenec, prípadne malinké dieťa, ktoré ešte naplno nevníma, máte vyhraté, pretože si vás obľúbi ako rodiča odmalička a bude vás ľúbiť a rešpektovať.

Nesnažte sa nič uponáhľať,  pokojne počkajte na termín informačného stretnutia o dieťati. Máte možnosť informovať sa povereným pracovníkom , že máte záujem o „sprostredkovanie“ a stále sa pýtajte v akom štádiu je vaša žiadosť. Na to máte zo zákona právo.

Veľmi veľa informácii sa nachádza už aj na internete, v knižnici nájdete tiež  informácie o téme adopcie, či pestúnstva. Môžete sa nejakou inšpirovať a veľa študovať. Dôležité je však otvoriť svoje srdce láske a príchodu nového člena rodiny.

 

30.1.2023 4:50| autor: Natalia Bosáková | zdroj: Redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist