Tehotenstvo vo vyššom veku

Dnes sa čoraz častejšie stretávame s posúvaním tehotenstva do vyššieho veku ženy. Postupne sa zvyšuje vek prvorodičiek, partneri najskôr zvažujú kariéru, chcú sa finančne zabezpečiť a až potom prichádza na rad dieťa. Nie je problém vidieť a nečudujeme sa tehotenstvám po štyridsiatke u žien.

pregnant-g89306743e_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Je pekné plánovať si život, partnerstvo, kariéru, materstvo. Tehotenstvo však nie je vec, ktorá sa dá presne a isto plánovať. Najmä u žien vo vyššom veku.

Čo je však vyšší vek ženy ?

Po 35-tke sa postupne znižuje funkcia vaječníkov a prirodzená plodnosť u ženy klesá. Samozrejme, žena po 35-tke nie je vo vyššom veku, ale ideálna plodnosť je vo veku do 25 rokov.
Muži majú výhodu v tom, že sa im neustále dotvárajú nové spermie.

U ženy sú vajíčka uložené vo vaječníkoch od narodenia a s vekom ženy stúpa aj vek vajíčok a riziko najmä genetických ochorení. Takže vekom prirodzene plodnosť klesá a v 40. rokoch je výrazne nižšia ako v 20-tke.

Rizík je viac

Pokles plodnosti nie je jediným rizikom tehotenstva vo vyššom veku. Prirodzená poddajnosť tkaniva klesá, rozťažnosť tkaniva pri pôrode nemusí byť dostatočná a tehotenstvo sa môže častejšie končiť cisárskym rezom.
U žien sa viac vyskytujú aj pridružené ochorenia – cukrovka, vyšší tlak krvi, varixy a iné. Tým stúpa aj rizikovosť tehotenstva.

U každej tehotnej sa v tehotenstve realizujú skríningové testy na zisťovanie vrodených vývojových chýb a genetických ochorení. Pri týchto programoch sa zohľadňuje vek ženy a so stúpajúcim vekom stúpa výskyt vysokého rizika najmä Downovho syndrómu U tehotných nad 35 rokov sa zvažuje amniocentéza – odber plodovej vody.

Čítajte tiež:

Vekom sa šance znižujú

Druhým rizikom je znižovanie plodnosti. S vekom klesá počet folikulov a vajíčok. Vaječník má dve hlavné funkcie – tvorbu vajíčok a hormónov. Tvorbu vajíčok žena nepociťuje a útlm tejto funkcie alebo už netvorenie vajíčok žena nezbadá. Medzi ľuďmi prevláda názor, kým je menštruácia, žena môže otehotnieť.

Neplatí to však úplne. Po skončení reprodukčnej funkcie vaječník už nedotvára ďalšie vajíčka ale hormonálne funguje dobre, takže žena menštruuje. Žiadnou liečbou už nie je možné vrátiť proces naspäť a obnoviť tvorbu vajíčok. Otehotnenie v tomto štádiu je možné už iba darcovským programom – darcovstvom vajíčok alebo embryí.

Takisto úspešnosť techník asistovanej reprodukcie a IVF je závislá od veku ženy a vekom sa šanca na otehotnenie znižuje.

Aj úspešné tehotenstvo a zdravé dieťatko a všetky stresy a starosti s tým spojené sa určite ľahšie znášajú v nižšom veku. V 50-tke už sa určite nebudete až tak plne venovať deťom a budete mať iné priority.

Na záver milé dámy – neodsúvajte tehotenstvo tak veľmi, aby ste neprešvihli ideálny čas.

15.11.2022 1:25| autor: Peter Krajkovič

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist