Látkové vložky – prežitok alebo luxus?

Malé úhľadné farebné mäkké balíčky, ktoré veľmi radi v stánkoch i v predajni všetci berú do rúk, prezerajú si ich so záujmom a s nadšením… No len do chvíle, kým zistia, že ide o látkové vložky. V tomto okamihu niektorí dokonca vložku s odporom odhodia naším smerom a vykríknu „fuj“. Keď si však vypočujú spôsoby ich používania, často odchádzajú s minimálne jedným kúskom na vyskúšanie.

„Látkové vložky som dostala od kamarátok k narodeninám. Vraj budem nadšená. Pochybovala som, ale mali pravdu. Keď som si dala látkovú prvý raz, zabúdala som, že ju mám. Žiadne trenie igelitu na stehnách, ani čosi neohybné medzi nohami, nič. Len ako hrubšie nohavičky. A ráno nič nezapáchalo. Pretože sú priedušné, nezaparili sa. A mňa presvedčili. To, že ich musím namáčať a prať, je malá daň za pohodlie a zdravie,“ vysvetľuje Katarína, ktorá látkové vložky používa vyše roka.

5 základných otázok o látkových vložkách:

1. Ako funguje ich používanie?

Látkové vložky sú vyrobené z rôznych materiálov – bambusu, bavlny, konope. Vnútri vložky alebo z jej vnútornej strany býva veľmi často aj vrstva PUL (polyester s polyuretánovým záterom), vďaka ktorej je vložka nepriepustná a zároveň priedušná. Na nohavičkách držia, nešmýkajú sa. Sú diskrétne a ich používanie je veľmi bezpečné. Menia sa často ako klasické vložky či tampóny.

2. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Vložky si môžete vybrať intímne – tenké, menšie, bez PUL vrstvy. Denné – väčšie, zvyčajne s PUL vrstvou. Nočné – dlhé vložky vybavené PUL vrstvou. Intímne vložky sa tiež veľmi často používajú ako „poistka“ pri používaní menštruačného kalíška. Nočné vložky používame na noc alebo pri silnejšom krvácaní na začiatku menštruácie. V prípade veľmi silného krvácania môžeme použiť aj dve nočné vložky. A denné vložky používame podľa potreby v ďalších dňoch cyklu.

V súčasnosti sú už desiatky výrobcov látkových vložiek, a preto odporúčam si vložky poprezerať a vyskúšať si aj viac typov, kým si vyberiete kompletnú výbavičku svojho najobľúbenejšieho typu, strihu a výrobcu.

„Zaujali ma látkové slipky. Pri ,umelohmotných‘ mi začalo prekážať množstvo odpadu, ktorý ich používaním produkujem. Je to síce len malá vložtička denne, ale za mesiac je dosť veľká hromada. Tak som si povedala, že skúsim látkové slipky. Tie sa tak nešpinia a raz do týždňa ich oprať s bielou bielizňou nebude problém. To, že by som ich používala aj počas menštruácie, mi vôbec nenapadlo. Teraz ich nosím skoro stále, len na prvé dva dni, keď dosť krvácam, používam kalíšok. Zo značiek mám dobrú skúsenosť s Imse Vimse, sú pekne štíhle a hebké, takže žiadna plienka,“ vysvetľuje svoje skúsenosti tridsaťpäťročná Jana.

Čítajte tiež:

3. Akým spôsobom sa o ne staráme?

Po použití ich môžeme skladovať niekoľko hodín (prípadne dní) v priedušných taštičkách, prípadne vo vreciach na plienky, ktoré sú tiež vyrobené z priedušného PUL materiálu. V kúpeľni ich následne namočíme do studenej vody a necháme odmočiť. Vyperieme spoločne s ďalšou bielizňou v pracom prášku (ideálne ekologickom) bez použitia aviváže na šesťdesiat stupňov.

Ak si vyberiete biele látkové vložky, môžete na pranie použiť aj žlčové mydlo alebo soľ na škvrny. Vložky s potlačou nepúšťajú farby, takže ich môžete prať s akoukoľvek ďalšou bielizňou. Po vypraní ich zavesíte na sušiak, kde schnú asi 12 – 24 hodín, a znovu ich použijete alebo schováte na ďalší cyklus.

Na pranie sa dajú používať aj sieťky na bielizeň, ktoré sa využívajú na látkové plienky alebo na pranie jemnej bielizne. V sieťke, ktorú máme pripravenú v nádobe (vo vedierku) skladujeme vložky a následne ich spoločne so sieťkou vložíme do práčky. Výhodou je, že nemusíte na vložky priamo siahať.

4. Používajú sa len na doma alebo počas celej menštruácie?

Niektoré ženy kombinujú používanie látkových vložiek s menštruačným kalíškom alebo, naopak, s používaním konvenčnej dámskej hygieny. Môžete teda nosiť látkové vložky len na doma a mať tak zabezpečený komfort a veľké pohodlie v čase strávenom doma.

Tento komfort však môžete zažívať aj počas celého dňa, nech už ste kdekoľvek. Stačí mať so sebou praktické vrecúško alebo taštičku na vložky (z priedušného PUL materiálu), kde máte pripravené čisté vložky a kde máte aj oddelenú časť na použité vložky.

5. Koľko kusov potrebujem?

Na vyskúšanie môžete mať pokojne jeden kus, ideálne jeden kus z každého typu (denná, nočná, intímka). Na používanie počas celej menštruácie však odporúčame minimálne 25 kusov. Čím viac ich máte, tým menej často musíte prať.

Vložky vydržia stovky a stovky praní, takže výbavička vydrží minimálne päť rokov až maximálne desať rokov. Ak sa nešetrne zaobchádza s PUL materiálom (príliš sa naťahuje, dáva sa do sušičky, suší sa na radiátore), znižuje sa tým ich životnosť.

Prečo vyskúšať látkové vložky?

  • Šetria peniaze
  • Šetria prírodu
  • Sú veľmi pohodlné
  • Sú spoľahlivé
  • Sú vhodné aj pre ženy, ktorým nesedí kalíšok
  • Dajú sa kombinovať s ďalšími dámskymi potrebami
  • Máte väčší kontakt so svojím telom a so svojím cyklom
Viac o téme: plienkyženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist