Pod vplyvom mesiaca: premeny ženy počas menštruačného cyklu

Mesiac bol odnepamäti v mnohých kultúrach spájaný so ženskou energiou. Premeny mesiaca v priebehu jednotlivých fáz symbolizovali premeny ženského tela i ženskej duše počas jedného menštruačného cyklu. Menštruačný cyklus a fázy mesiaca majú veľa spoločného. Pravidelnosť, cyklickosť a neustálu zmenu podliehajúcu skrytému poriadku.

shutterstock_1432850873-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ženský cyklus má rovnako ako fázy mesiaca (nov a spln) dva vrcholy, ktorými sú menštruácia a ovulácia, a dve medzifázy – predovulačnú a poovulačnú (pribúdajúci a ubúdajúci mesiac). Priebeh a charakteristické prejavy týchto fáz sú u všetkých žien podobné. Najlepšie ich môžeme vysledovať v prípade zdravého menštruačného cyklu neovplyvneného liekmi a užívaním hormonálnej antikoncepcie.

Predovulačná fáza – dynamická energia

Telo ženy sa pripravuje na ovuláciu. V maternici rastie nová výstelka, v jednom z vaječníkov dozrieva vajíčko. Predovulačné obdobie je veľmi aktívne, sme pripravení vrhnúť sa do sveta a konfrontovať sa s ním. Toto obdobie je plné optimizmu, zamerania sa na nové ciele. Vznikajú a rastú v nás nové plány a nápady. Zväčša nepotrebujeme toľko spánku ako v iných fázach cyklu, ľahšie sa nám chudne, sme spoločenské a fyzicky výkonné.

Aj naše sexuálne potreby sú veľmi dynamické. Sme naladené na flirt a zábavu, pripravené na experimenty a nové zážitky. V sexe hľadáme skôr hravosť a zmenu ako hlboký zážitok.

Toto obdobie si môžeme predstaviť ako čas panny, mladej, bezstarostnej dievčiny, ktorá ešte nie je pripravená stať sa matkou, ale aktívne vstupuje do sveta, spoznáva ho a užíva si.

Ovulačná fáza – tvorivá túžba a starostlivosť o druhých

Ovulácia nastáva zhruba dva týždne pred začiatkom menštruácie. Vajíčko dozrieva a pripravuje sa na oplodnenie.

Táto fáza je naplnená dozrievaním, tvorivou túžbou (ktorá je vlastne symbolom túžby po oplodnení, teda stvorení nového života), emocionálnou stabilitou, trpezlivosťou, starostlivosťou o druhých.

Telo je pripravené na počatie a to ovplyvňuje našu sexuálnu túžbu, ktorá je v období okolo ovulácie najvyššia. V tomto období si často pripadáme príťažlivé a vďaka pôsobeniu hormónov sme dokonca skutočne najpríťažlivejšie a najpôvabnejšie za celý cyklus. Sex sa mení na milovanie, je motivovaný túžbou po spojení a posilnení vzťahu.

Stávame sa matkami, či už doslova, ak dôjde k oplodneniu vajíčka, alebo v prenesenom zmysle – často dochádza k počatiu a zrodu nových snov a vízií a tiež k ich naplneniu. Naša energia je láskyplná, naplnená starostlivosťou a zameraná skôr na druhých ako na seba samu.

Poovulačná (predmenštruačná) fáza – kreativita a citlivosť

Vajíčko putuje do maternice. Ak nie je oplodnené, spolu so sliznicou maternice odchádza z tela von. Predmenštruačné obdobie vnímajú mnohé ženy veľmi intenzívne. Sme precitlivené, náladové, nesústredené, často netrpezlivé či dokonca výbušné a podráždené alebo, naopak, depresívne a bez energie.

Frustrácia, napätie a zadržiavaná agresivita sa derú na povrch, niekedy napríklad v podobe nutkavej potreby upratovať či inak meniť usporiadanie vecí okolo seba. Táto potreba zmeny je túžbou čarodejnice meniť svet. Môžeme začať tým, že sa zameriame na veci okolo seba, urobíme si generálnu očistu svojho vnútra, využijeme vzrastajúcu mieru intuície a poddáme sa potrebe snívania. Tak sa nám môže podariť skutočne začať čarovať vďaka kreativite a veľkej tvorivej sile, ktorá sa v nás v tomto období prebúdza a netrpezlivo čaká na to, aby sme jej poskytli priestor na vyjadrenie.

Sexuálna túžba v tomto období môže byť divoká a zároveň odmietavá, potláčaná prejavmi predmenštruačného syndrómu. Ak sa jej poddáme, môžeme zažiť extázu v živočíšnom a vášnivom sexe.

Čítajte tiež:

Menštruačná fáza – pokoj, ponorenie do seba, spiritualita

Menštruácia je spojená s krvácaním, keď sa maternica zbavuje svojej výstelky. Telo sa prečisťuje a pripravuje na ďalší menštruačný cyklus, na novú príležitosť na otehotnenie.

V tomto období sa ponárame samy do seba, upokojujeme sa, spomalíme a stiahneme sa do ústrania. Fyzická energia je nižšia, telo býva boľavejšie a zadržiava vodu. Potrebujeme viac odpočívať, byť samy so sebou viac ako s ostatnými.

Ak sa dokážeme oslobodiť od požiadaviek vonkajšieho sveta, odložiť všetko, čo nie je nevyhnutné, stíšiť sa a spočinúť samy v sebe, otvárame si v tejto fáze cyklu spojenie s intuíciou a inštinktmi. Veci vnímame tak trochu inak, oveľa citlivejšie a na hlbších úrovniach. Často preto prehodnocujeme to, čo v našich životoch už stratilo svoju funkciu – či už sú to veci, projekty, alebo vzťahy – máme potrebu sa toho nefunkčného zbavovať.

Znížená úroveň je časom starej, múdrej, skúsenej ženy, ktorá sa neobracia k svetu, ale sama do seba. Mnohé ženy sa obávajú mať v tomto období sex, pretože ich od sexuálnej aktivity odrádzajú predsudky spojené s krvácaním. Milovanie v tomto období však môže byť veľmi intímnym a hlbokým zážitkom.

Naša premenlivosť môže byť výzvou, ktorú sa pokúsime prekonať a bojovať s ňou. Alebo sa môžeme naučiť s ľahkosťou surfovať na svojich cyklických vlnách, využívať ich silu vo svoj prospech, zladiť rytmus nášho tela s našimi rodinnými povinnosťami, prácou i so sexuálnymi potrebami.

Jediné, čo pre to musíme urobiť, je naučiť sa pozorovať samy seba, sledovať zmeny, ktoré sa v nás odohrávajú, a pocity, ktoré v nás tieto zmeny vyvolávajú. Možno vďaka tomuto času strávenému samy so sebou získame nečakanú odmenu v podobe spoznania vlastného potenciálu, ktorý v nás celý čas driemal a vyčkával, až ho necháme ožiť v striebristom svite mesiaca.

„Skutočná podstata ženy je princíp inšpirujúceho chaosu. Jej vlastnosťou je nestálosť mimo zákonov logiky. Nedá sa s tým nič robiť, treba sa uvoľniť a s láskou to prijať.“ Lena Leontievová


Odporúčame prečítať a pozrieť si:

  • Miranda Gray: Červený mesiac. Ako chápať a používať tvorivé, sexuálne a spirituálne dary menštruačného cyklu, DharmaGaia, 2011
  • Miranda Gray: Cyklická žena alebo ako využívať svoj lunárny cyklus na dosiahnutie úspechu a naplnenia, Osule, 2012
  • Diana Fabiánová: Mesiac v nás (Moon Inside You), filmový dokument, 2009
  • Dillonová, Mary a Barclayová, Shinan: Rozkvitajúca žena. Príbeh zasvätenia dievčaťa na ženu, DharmaGaia, 2006
  • Anita Diamantová: Červený stan, Knižní klub, 2002
11.4.2023 4:35| autor: Gaurí Chrastilová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist